Sponzorováno

Voda v uchu – co s ní? A jak ji dostat ven? 4.69/5 (32)

Voda v uchu - co s ní? A jak ji dostat ven?Vodu do uší obvykle dostáváme při koupání či plavání. Nebo při vzájemném stříkání vodou. Voda v uchu ale může také způsobit ušní zdravotní problémy. Například zánět a infekce, které způsobují nepohodlí a bolest.

Je voda v uchu nebezpečná?

„Voda sama o sobě není pro ucho nejprve žádný problém. Pokud je však voda špinavá, můžete onemocnět“, říká ředitel otorinolaryngologické kliniky (ušní, nosní s krční).

Zkušenosti nám říkají, že mohou nastat komplikace se vzduchovodem. Příčina většinou vězí v bakteriích, které odolávají chlóru a soli. Ony se vyskytují v téměř všech vodách, ale obzvláště často v bazénech. Za normálních okolností by byly bakterie pro zdravé ucho bezproblémové, ale voda může narušit ochrannou funkci ucha. Hromadí se v přední části bubínku v malé dutině a usnadňuje bakteriím přístup. Kromě toho, tekutina v uchu oslabuje další, důležité, bezpečnostní zařízení: ušní maz.

Ušní maz odpuzuje vodu, zvlhčuje pokožku a vynáší nečistoty, odumřelé kožní buňky a cizí materiály z ucha. Svou hořkou chutí odpuzuje mnoho bakterií a hmyz, ale také obsahuje enzym, který zabíjí mikroorganismy.

Jak dostaneme vodu z ucha opět ven?

Vodu z ucha musíme rozhodně odstranit. Za tímto účelem je dovoleno téměř vše: skákat, kroutit se, lehnout si na bok nebo vytvořit podtlak ve vnějším zvukovodu. To funguje nejlépe tak, že přitlačíte dlaň na ucho, a pak opět uvolníte. Co je však absolutně zakázáno je, že si „strčíte“ nějaký předmět nebo vatovou tyčinku do ucha, varuje většina lékařů. Tyto předměty jsou naprosto zbytečné i při každodenní péči.

Vatové tyčinky dopraví ušní maz a tím bakterie a prach dovnitř zvukovodu, kde se může dlouhodobě vytvořit zátka před bubínkem, která musí být odstraněna lékařem. Pokud ušní maz tiskneme zpět, je to v rozporu s povahou těla. To není téměř nikdy zdravé. Úplně postačuje čistit výstup z ucha špičkou ručníku nebo kapesníku. Přečtěte si také článek jak si správně čistit uši.

Sponzorováno

Jiná možnost je vytvořit v uchu podtlak. Jednoduše, stačí sebrat nějakou hadičku (např. Gumovou) nebo brčko. Opatrně si ji jeden konec strčit do ucha, druhý konec do úst a jemně cucat.

Jak odhalíme zánět v uchu?

Odborník navrhuje: „Kdo má bolesti ucha a je nejistý, která část ucha je zanícená, může použít jednoduchý trik – stisknout chrupavku před zvukovodem, a pokud bolest zesílí, je postižený zevní zvukovod. Pokud poklepete na kost za uchem a bolí to, bakterie se usídlili ve středním uchu.“

Jaká je prevence?

Obzvlášť opatrní s vodou na koupání by měli být lidé, jejichž uši jsou již poškozené, například mají netěsný bubínek. U nich může voda a s ní bakterie vtékat do středního ucha. Postižení by proto měly ucho extra chránit, například ušními špunty a preventivně jít k lékaři, pokud cítí, že přichází zánět.

Kromě toho, nebo jako samostatnou prevenci se dají přirozené ochranné funkce ucha posílit s tzv. potápěčskými kapkami. Obvykle jsou z alkoholu, glycerinu a kyseliny octové. Glycerin odpuzuje vodu a chrání tak ušní maz a pokožku. Kyselina vytváří nepříjemné prostředí pro bakterie.

Kdo chce udělat něco dobrého pro své ucho, měl by podle experta nejlepší nechat ucho na pokoji. „A myslím to doslovně“, říká doktor. I když souvislost mezi zatížení zvukem a poškozením sluchu není jednoznačně prokázána, mluví pro to hodně.

Pár slov na závěr

Voda v uchu je obvykle bezproblémová, ale neměla by tam zůstat příliš dlouho. Vytřásáním, poskakováním nebo odčerpání vody podtlakem je povoleno. Zvukovod čistit s bavlněnými tyčinkami je naproti tomu přísně zakázáno.

Tip od Rehabilitace.info:
– neplavte ve znečištěné nebo špinavé vodě;
– používejte neparfémované šampony. Vlasy si sušte fénem nastaveným na nízkou teplotu a rychlost a držte jej 30 cm od každého ucha;
– omezte čištění zvukovodu cizími předměty a používejte ušní spreje.

VIDEO: Při plavání se mi do ucha dostala voda, co s tím?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    3 Komentářů u článku “Voda v uchu – co s ní? A jak ji dostat ven?”

    1. simona napsal:

      dobry vecer prajem uz ma 3 dni boli ucho davam si kvapki do ucha ale nic nepomahaju co bi om mala spravit dakujem

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva