Sponzorováno

Voda jako lék – kolik bychom jí měli denně vypít? 4.81/5 (16)

  • Čistá voda je obecně velmi zdravá k pití. Pití dostatečného množství vody je důležité pro udržování správného fungování těla a zachování dobrého zdraví.
  • Čistá voda poskytuje tělu hydrataci a pomáhá při odstraňování toxických látek a odpadních produktů z těla. Také pomáhá udržovat normální funkci orgánů, transportovat živiny do buněk a udržovat správnou teplotu těla.
  • Voda by měla být čistá a bez nebezpečných kontaminantů, jako jsou bakterie, viry, pesticidy, těžké kovy nebo chemické látky. Existují různé zdroje pitné vody, včetně kohoutkové vody, balené vody a čistících zařízení, které mohou odstranit nečistoty a zlepšit kvalitu vody.
  • Je však také důležité brát v úvahu místní podmínky a kvalitu vody ve vašem regionu. V některých oblastech může být pitná voda kontaminována nebezpečnými látkami nebo mikroorganismy, a proto může být potřeba používat filtry nebo další metody úpravy vody.
  • Celkově lze říci, že čistá voda je zdravá a důležitá pro udržení dobrého zdraví, ale je důležité získávat vodu z důvěryhodných zdrojů a pečlivě sledovat kvalitu vody, zejména ve specifických regionálních podmínkách.

U dospělých je vodou tvořeno zhruba 60% hmotnosti těla

U dospělých je vodou tvořeno zhruba 60% hmotnosti těla

Obyčejná voda. Kdo by jí už dnes připisoval větší význam, když máme na výběr z tolika druhů nápojů? Ovšem právě díky své prachobyčejné čistotě má takovou sílu. Lékaři a odborníci na správnou životosprávu ji doporučují jako základ pro zdravý životní styl. Někteří dokonce věří, že dokáže léčit některé problémy. Jak to s ní tedy je?

Voda tvoří více než polovinu vaší hmotnosti

Už děti na základní škole se učí, že převážnou část lidského těla tvoří právě voda. U dospělých je vodou tvořeno zhruba 60% hmotnosti těla, u dětí se toto číslo zvyšuje na 70% au starých lidí je to kolem 50%. Voda je tedy naší přirozenou součástí a stejně jako se z těla vylučuje, je třeba ji i přijímat.

Proč jsou tekutiny v těle tak důležité?

Voda je pro tělo nenahraditelná hned z několika důvodů:

  • pomáhá odvádět odpadní látky z těla
  • je nezbytná pro fungování každé jedné buňky
  • prospívá pokožce
  • důležitá pro termoregulaci organismu
  • také pro správnou funkci srdce
  • trávení
  • správné fungování mozku
  • zajišťuje správnou funkci svalů a kloubů

Kolik vody je třeba denně vypít?

Vše závisí na vaší váze. V odborné literatuře se zvykne často doporučovat jednoduchý vzorec, který může každému posloužit na rychlý výpočet optimálního množství vody, které by měl vypít. Stačí, když svou tělesnou hmotnost vynásobíte číslem 40. Pokud tedy například vážíte 70 kg, měli byste podle vzorce přijmout denně 2 800 ml (2,8 l) vody. Na jeden kilogram tělesné hmotnosti byste tedy měli vypít denně 40 ml vody.

Sponzorováno

U dětí je spotřeba vody ještě vyšší

U dětí se potřeba tekutin zvyšuje, nakolik se jejich organismus rychle vyvíjí a potřebuje více vody pro uskutečňování všech potřebných procesů. Jejich hmotnost se proto při výpočtu množství vody násobí číslem 60. Na jeden kilogram tělesné váhy by tedy měly děti přijmout až 60 ml vody. Dítě, které váží např. 20 kg, by mělo podle tohoto vzorce vypít za den 1200 ml (1,2 l) tekutín. Vhodná je čistá voda z vodovodu. Česko se totiž pyšní vysokou kvalitou pitné vody.

Ráno účinkuje voda nejlépe

Vodu je třeba pít po celý den. Její spotřeba by však měla být ráno nejvyšší, protože vaše tělo je odpočaté, po spánku zregenerované a tak ho dokáže voda lépe pročistit. Kromě toho je voda i motorem vašeho metabolismu a tak ho ní dokážete ráno skvěle nastartovat. Vyznavači ranního pití vody říkají, že by se mělo hned po probuzení vypít nalačno až 1,5 litru vody. Je to však poměrně velké množství a vypít ho ráno na prázdný žaludek chce opravdu dobrý trénink. Začátečníkům proto stačí vypít tolik vody, kolik dokáží. Dodržet by však měly doporučené denní množství, jakož i to, že asi 45 – 60 minut po ranním pití vody by se nemělo jíst.

Při jakých problémech pomůže ranní pití vody?

Zastánci této metody nedají dopustit na její pozitivní vliv při:

  • bolestech hlavy a jiných bolestech
  • cukrovce
  • kardiovaskulárních problémech
  • artritidě
  • trávicích problémech (zejména pití vlažné vody)
  • zácpě
  • ženských problémech

Takže si dejte pohár pramenité a čisté vody. Je to to nejlepší, co můžete pít!

O si o vodě ještě přečíst?

VIDEO: Voda jako lék

Sponzorováno

Studie a zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Voda jako lék – kolik bychom jí měli denně vypít?”

  1. Tomáš Malý napsal:

    Dobrý den, pitný režim je opravdu duležity trpěl jsem dnou. Pomohl mi až enzycol, dík všem těm pozitivnich ohlasem jsem neváhal a objednal a spokojenost je opravdu už po měsíci velika !

Zanechat komentář ke článku

Zpráva