Sponzorováno

Vanilka a zdraví – jaké má účinky? 4.63/5 (8)

Vanilkový lusk

Vanilkový lusk

Vanilka má původ v Jižní Americe. Když ji Španělé přivezli do Evropy, brzy se stala nejoblíbenější ochucovací přísadou.

Charakteristika vanilky

Vanilku už znali staří Aztékové, kteří s ní dochucovali čokoládu. Vanilka je lusk popínavé orchideje, která roste na východním pobřeží v Jižní Americe. Květy vanilky jsou zelené a malé, které opylují kolibříci. Pokud se vanilka pěstuje v jiné části světa, jak v Jižní Americe, musí ji opylovat ručně. Indonésie v současnosti vyprodukuje ročně až 80% vanilky. Vanilkové lusky se sbírají ještě nedozrálé a následně se fermentují pomocí páry. Vanilkové krystalky narůstají na vnější straně lusků. Po usušení jsou tyto krystalky dlouhé, tenké a poměrně tmavé. V současnosti lze v obchodech sehnat i umělou vanilku, její chuť však není taková, jak z pravé vanilky.

Účinky vanilky

Vanilka podporuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu. Bez ní si Vánoce prostě vůbec neumíme představit. Navíc pomáhá uklidňovat rozbouřenou psychiku a napnuté nervy. V aromaterapii se používá při depresích, pro zlepšení trávení, ale také ve chvíli, kdy nemůžete usnout.

Pravá vanilka je příjemně nasládlá, kvůli čemuž se ve velké míře používá pro přípravu koláčů, zmrzliny a nejrůznějších dezertů. U nás si vypěstovala tradici zejména v podobě vanilkových rohlíčků. Dopřát si ji můžeme opravdu v hojném množství, protože představuje životabudič pro činnost srdce a blahodárný energetický stimul pro celý organismus. Vanilka navíc působí jako afrodiziakum – probouzí v nás smyslné touhy a chuť na hrátky za dveřmi ložnice. Vanilka se v lidovém léčitelství používá jako prostředek k nastartování organismu, podpoře srdce, ke snižování horečky. Slouží také v kosmetickém průmyslu při výrobě parfémů.

Využití vanilky v kuchyni

Vanilka se využívá při přípravě zejména sladkých pokrmů. Přidává se k dochucování čokolády, pudinků, koláčů, zmrzliny, bublaniny, šlehačky či rýžového nákypu. Při přípravě krémů lze použít celé vanilkové lusky. Použité lusky se dají vyjmout, usušit a znovu použít.
Vanilkové lusky také možno skladovat v cukru (ve vzduchotěsné nádobě), kdy vanilkové aroma pronikne do cukru a příjemně ho provoní. Takový cukr lze použít k dochucování jídel. Z vanilkových lusků lze připravit vanilkovou esenci. Vanilkové lusky namočíte do alkoholu (dle vašeho výběru) a necháte louhovat. Vanilkovou esenci lze použít při přípravě sladkých pokrmů.

Osvědčené vanilkové recepty

Vanilková tinktura

Potřebujeme: semínka ze 2 lusků, 1 dl 60% lihu

Sponzorováno

Postup: Vanilku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, užíváme 2× denně 15 kapek po dobu 4 týdnů.

Kapičky pro radost

Potřebujeme: 2 drcené vanilkové lusky, 1 lžíci bazalky, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Vanilku a bazalku smícháme dohromady a pak je zalijeme lihem. Vše necháme 14 dní odpočívat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek.

Vanilková tinktura lásky

Potřebujeme: vanilková semínka ze 2 lusků, 1 lžíce nasekané skořice, 2 tlučené hřebíčky, 2 dl 60% lihu

Postup: Koření smícháme dohromady a pak zalijeme lihem. Vše necháme 14 dní odpočívat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a po dobu 6 týdnů užíváme 2× denně 10 kapek.

Víno pro noc plnou vášně

Potřebujeme: 0,5 litru kvalitního vína, půl lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru, půl lžičky skořice, semínka z 2 vanilkových lusků, 4 hřebíčky

Postup: Víno krátce svaříme s kořením, pak vše odstavíme a necháme 12 hodin louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme na chladném místě. Víno popíjíme po 2 štamprlích denně.

Vanilkové mléko na dobrou noc

Potřebujeme: semínka z jednoho lusku, 2 dl horkého mléka (může být i rostlinné), 1 lžíci medu

Postup: Vanilku zalijeme horkým mlékem a nakonec přidáme med. Hotový nápoj popíjíme po douškách asi hodinu před plánovaným ulehnutím.

Pleťové vanilkové tonikum

Potřebujeme: 1 nadrcený vanilkový lusk, 2 dl 60% lihu

Postup: Drť zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Toto tonikum pokožku vyhladí, zjemní a projasní.

Vyhlazující vanilková maska

Potřebujeme: 2 kapky vanilkového tonika, 1 lžíci tvarohu, 1 lžičku medu

Postup: Přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 30 minut působit. Pak opláchneme.

A co vy a vanilka? Máte ji rádi?

A dále si přečtěte

VIDEO: Vanilka – vše co potřebujete vědet

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Vanilla 6beans“ by B.navez – Photo : B.navez. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva