Sponzorováno

Vagotomie – co je to a kdy se používá? 4.82/5 (11)

  • Vagotomie je postup k chirurgickému odstranění části nebo celé části bloudivého nervu (Nervus vagus), který ovládá trávicí systém.
  • Nervus vagus je zodpovědný za senzorické a motorické funkce vnitřních orgánů, jako je srdce, plíce a gastrointestinální systém.
  • Nervus vagus stimuluje gastrointestinální funkce, jako je produkce kyseliny pro trávení a pohyb potravy gastrointestinálním systémem (peristaltika).
  • Stimulován bloudivým nervem žaludek produkuje kyselinu k trávení potravy. Když žaludek produkuje nadměrné množství kyseliny, může to naleptat žaludeční výstelku a způsobit peptické vředy. Účelem vagotomie je deaktivovat kapacitu žaludku produkovat kyselinu.

Vagotomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část vašeho bloudivého nervu.

Vagotomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část vašeho bloudivého nervu.

Co je to vagotomie?

Vagotomie je typ chirurgického zákroku, který odstraní celý nebo část vašeho bloudivého nervu (kterému se říká Nervus vagus). Tento nerv probíhá ze spodní části vašeho mozku, přes krk a podél vašeho jícnu, žaludku a střev do vašeho gastrointestinálního traktu.

Nervus vagus má řadu funkcí, včetně toho, že pomáhá vašemu žaludku produkovat kyselinu pro trávení a díky němu se po jídle cítíte sytí. Postupy vagotomie se používají k léčbě žaludečních vředů, což jsou vředy, které jsou výsledkem infekce H. pylori nebo eroze žaludeční kyseliny.

Zatímco postupy vagotomie bývaly dříve standardní léčbou žaludečních vředů, díky pokrokům v lécích a lepšímu porozumění bakteriím ve střevě jsou méně časté. Když se provádějí, obvykle se provádějí ve spojení s jinými postupy, jako je pyloroplastika.

Proč se vagotomie dělá?

Vagotomie se tradičně provádí k léčbě peptických vředů snížením množství kyseliny, kterou váš žaludek produkuje. V dnešní době se vagotomie málokdy dělá samotná. Místo toho lidé obvykle začnou užívat antibiotika k odstranění infekce H. pylori nebo inhibitory protonové pumpy ke snížení žaludeční kyseliny.

Pokud samotné léky nestačí, může vám lékař navrhnout postup vagotomie v kombinaci s těmito postupy:

  • Resekce. Váš lékař odstraní poškozenou nebo nemocnou část vašeho trávicího traktu.
  • Břišní drenáž. Tím se odstraní přebytečná břišní tekutina, nazývaná ascites.
  • Úprava traktu. Váš GI trakt je upraven tak, aby se proces trávení pohyboval kolem poškozené nebo nemocné části.
  • Pyloroplastika. Tento postup rozšiřuje pylorus, který se nachází blízko konce vašeho žaludku. Pomáhá kontrolovat pohyb částečně natrávené potravy a trávicích šťáv do tenkého střeva.

Kromě toho výzkum naznačuje, že vagotomie může také pomoci léčit tyto problémy:

Typy vagotomie

Pro různé účely se používá několik typů vagotomie:

Sponzorováno

Trunkální (kmenová) vagotomie

Tento typ se běžně používá s pyloroplastikou nebo abdominální drenáží k léčbě chronických peptických vředů. Zahrnuje řezání jedné nebo více větví, které oddělují hlavní kmen bloudivého nervu a putují jícnem do žaludku a dalších trávicích orgánů.

Selektivní vagotomie

Tato možnost přeřízne bloudivý nerv dále dolů, blíže k vašim orgánům, takže je odstraněna pouze část jeho funkce. Je to dobrá volba pro léčbu žaludečních vředů, aniž by to mělo obrovský dopad na jiné orgány, které se spoléhají na bloudivý nerv, jako jsou vaše játra.

Vysoce selektivní vagotomie

Stejně jako selektivní vagotomie tento typ zahrnuje pouze řezání části bloudivého nervu, která přímo ovlivňuje váš žaludek, a zachovává mnoho dalších funkcí bloudivého nervu. Tento typ se běžně provádí spolu s trunkální vagotomií.

U každého typu budete v celkové anestezii.

Jaké je zotavení po vagotomii?

Po vagotomii budete pravděpodobně muset zůstat v nemocnici asi týden. Váš lékař možná bude muset pravidelně vypouštět přebytečnou žaludeční kyselinu a zároveň sledovat reakci vašeho těla na proceduru.

Zhruba po týdnu vám lékař vyjme i stehy, pokud nemáte rozpustné.

Úplné zotavení může trvat asi šest týdnů. Během této doby vám lékař může doporučit držet se tekuté stravy, dokud se váš GI trakt nepřizpůsobí změnám ve funkci vašeho bloudivého nervu.

V budoucnu se pravděpodobně budete muset co nejvíce vyhýbat kyselým nebo kořeněným jídlům.

Jsou s vagotomiií spojena nějaká rizika?

Postupy vagotomie s sebou nesou stejná potenciální rizika jako mnoho jiných typů operací, například:

  • vnitřní krvácení
  • infekce
  • šok ze ztráty krve
  • hluboká žilní trombóza
  • potíže s močením
  • alergické reakce na anestezii

Také riskujete, že se u vás rozvine dumpingový syndrom. To způsobí, že jídlo rychle projde žaludkem, aniž by bylo správně stráveno. Mezi příznaky patří:

  • žaludeční křeče
  • nevolnost a zvracení
  • průjem
  • rychlý srdeční tep po jídle

Tyto příznaky se mohou objevit hned po zákroku a zmírnit se, jak se váš trávicí systém přizpůsobuje.

Vagotomie – sečteno a podtrženo

Vagotomie je chirurgický zákrok, který odstraní část vašeho bloudivého nervu, který slouží mnoha důležitým funkcím, jako je třeba kontrola produkce žaludeční kyseliny. V minulosti byla často používána k léčbě vředů, ale díky novým lékům je dnes již méně běžná, zejména prováděná samotně.

Sponzorováno

V dnešní době se vagotomie obvykle provádí vedle jiného typu postupu. Nový výzkum však naznačuje, že postupy vagotomie mohou mít více využití, než si lékaři původně mysleli.

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva