Obsah článku
Záření s větší vlnovou délkou než 750 nm se označuje jako infračervené záření (IR-záření), záření s vlnovou délkou menší než 400 nm, jako ultrafialové záření (UV-záření). Přitom se rozlišují tři UV-oblasti, které mají fyzikální a biologicky odlišné působení. Záření s vlnovými délkami, které jsou menší než 100 nm, patří k ionizujícímu záření, čili k rentgenovému záření nebo gama-záření.
3 oblasti UV záření
Označení | Vlnová délka v nm | Hloubka průniku do pokožky |
UV-A | 320-400 | až do cca. 5 mm |
UV-B | 280-320 | 50-100 µm |
UV-C | 100-280 | – |
UV záření a anatomie kůže
Abychom pochopili biologické a fyziologické procesy UV-záření v kůži, jsou k užitku nějaké poznatky o její anatomii. Kůže je největším orgánem člověka. U dospělého člověka pokrývá plochu o velikosti cca. 1,6 m2 a představuje tak asi 16% tělesné hmotnosti člověka. Spolu s kožními výrůstky jako vlasy, nehty, potní a mazové žlázy vytváří kůže geneticky podmíněný jedinečný fenotyp člověka a kromě toho plní řadu úkolů, které zde jsou krátce vyjmenovány:
- ochranná funkce, ochranu vnitřku těla jako mechanická a chemická bariéra
- tepelná regulace, např. zúžením nebo rozšířením krevních cév
- regulace hospodaření s vodou, např. vylučováním tekutin a solí (pocení)
- smyslová funkce, např. vnímání tepelných vzruchů, dotyků, bolestí
- imunitní funkce, např. v rámci infekčních onemocnění a alergií
- komunikace, např. zarudnutím nebo zblednutím
Kůže člověka se skládá z pokožky (epidermis) a škáry (dermis). Pod kůží leží podkožní vazivo, subcutis. K takzvaným kožním výrůstkům apod. patří: vlasy, nehty a žlázy, jako např. potní žlázy.
Biologické působení UV-záření
Zdrojem přirozeného UV-záření je slunce. Umělým způsobem může být UV-záření vyrobené pomocí speciálních UV-lamp, např. v medicíně na dezinfekci nebo v soláriích na zhnědnutí. UV-záření však bohužel vyzařují i halogenové lampy. Kvůli nízké hloubce průniku UV-záření do lidského organismu jsou prakticky postihovány jen oči, kůže a imunitní systém. Přitom musíme rozlišovat akutní a chronické postižení. UV-záření je však pro lidský život i potřebné a má řadu pozitivních účinků.
Sponzorováno
Pozitivní účinky UV záření na naše zdraví
V rozumném „množství“ má UV-záření řady potřebných a pozitivních efektů. UV-záření je tak potřebné pro tvorbu vitamínu D v kůži. Pro to však postačuje již 10-minutové vystavení se slunečnímu záření denně. Oba vitaminy D2 a D3 přitom vznikají pomocí ultrafialového světla z obou provitamínů – ergosterolu resp. 7-dehydesterolu. Vitamin D hraje pro látkovou výměnu vápníku značnou roli. Sluneční světlo kromě toho stimuluje imunitní systém a podmiňuje tak celkový pocit zdraví. V medicínské terapii se UV-záření používá k léčbě lupénky a neurodermitidy jakož i na odbourání některých poruch citlivosti.
Léčba světlem se používá při depresích a poruchách rytmu spánku a bdění.
Negativní (škodlivé) účinky UV záření na naše zdraví
1. Akutní následky
Akutními následky příliš silného UV-záření mohou být zánět spojivek a rohovky oka tak spálení (erytém) kůže. Při silnějším UV-záření dochází na kůži k tvoření puchýřů až po odumírání kožní tkáně (nekrózy).
2. Chronické následky, pozdější následky
Po dlouholetém intenzivním působení UV-záření může docházet k následujícím trvalým a ireverzibilním poškozením:
- Na oku: Zákal čočky (katarakt), degenerativní změny spojivek, retinopatie.
- Na kůži: Předčasné stárnutí, tvorba vrásek. Tyto změny označované jako „stárnutí“ kůže se sestávají z: rozšíření pórů, vyrážek, poškození vaziva, zničení elastických vláken.
- Dále může vzniknout rakovina kůže jako: bazocelulární karcinom, spinocelulární karcinom, melanom (černá rakovina kůže).
- Častěji infekční nemoci jako herpes simplex nebo tuberkulóza. Dále existuje negativní účinek při vzniku rakoviny, např. imunosuprese, čili oslabením imunitního systému.
Ochrana před UV-zářením
Nejjednodušší ochrana před UV-zářením skládá samozřejmě z toho, že se mu vyhneme. To je však možné jen částečně, protože většina lidí se často zdržuje venku. Kromě toho je třeba myslet na to, že jsme UV-záření vystaveni i ve stínu, a to zejména ve vodě nebo na sněhu.
Ochrana očí před UV zářením
Oči se velmi dobře dají chránit slunečními brýlemi. Přitom však třeba nutně dbát na to, že skla skutečně absorbují záření UV-A a UV-B a že jsou dostatečně velké. Tmavá skla bez dostatečné ochrany před UV-zářením totiž způsobují opak, neboť rozšířenou panenkou vniká více ultrafialového světla než do nechráněného oka. Při chození po ledovcích je např. bezpodmínečně třeba použít „ledovcové brýle“, protože jinak mohou být následkem nejtěžší poškození očí. Přečtěte si také článek o očích a UV záření.
Ochrana pokožky před UV zářením
Kůži je třeba chránit buď oblečením nebo – pokud to není možné, jako např. při obličeji nebo během volného času – ochrannými krémy na opalování resp. opalovacím mlékem.
Počet slunečních lázní, při nichž se ještě neobjevuje zarudnutí kůže, by podle doporučení Spolkového úřadu pro ochranu před zářením nemělo překročit počet 50 za rok. Erytémům, čili zarudnutí kůže, by se podle možnosti mělo zabránit úplně. To lze dosáhnout vyhýbáním se silnému a dlouhodobému slunečnímu záření nebo příslušnými ochrannými přípravky na opalování.
VIDEO: Víte, že? O slunečních brýlích
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Může domácí infrazářič uškodit pokojovým rostlinám. Pokud ano, po jak dlouhém ozáření místnosti? Děkuji za odpověď.