Sponzorováno

Účinky melatoninu a jeho užívání – kompletní průvodce – na co je dobrý? 4.9/5 (20)

  • Melatonin je hormon, který přirozeně produkuje tělo v epifýze (epifýza je producentem melatoninu, čímž se podílí na regulaci cirkadiánních rytmů), umístěné v mozku. Hlavní funkcí melatoninu je regulace spánkového cyklu a řízení biologických rytmů.
  • Melatonin se obvykle produkuje ve tmě a podporuje pocit ospalosti a připravuje tělo na spánek.
  • Melatonin se také využívá jako doplněk stravy nebo léčivý přípravek pro regulaci spánku a řešení problémů se spánkem, jako je nespavost nebo poruchy spánkového cyklu. Melatoninové doplňky se často používají pro přizpůsobení spánkového režimu při cestování do jiných časových zón (tzv. jet lag) nebo pro podporu spánku u lidí s pracovními směnami.
  • Účinky melatoninu na zdraví jsou různé a ukážeme si je ve článku.
  • Regulace spánkového cyklu: Melatonin je klíčovým hormonem pro regulaci spánku a bdění. Braní melatoninu jako doplňku může pomoci přizpůsobit spánkový režim a usnadnit usínání.
  • Antioxidant: Melatonin má také antioxidantní vlastnosti, což znamená, že pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem a volnými radikály. Tím může mít pozitivní účinky na celkové zdraví.
  • Imunitní systém: Některé studie naznačují, že melatonin může mít vliv na imunitní systém a podporovat imunitní funkce. Přesný mechanismus zůstává stále předmětem výzkumu.
  • Ochrana před jet lag: Melatonin je často používán k přizpůsobení spánkového režimu při cestování do jiných časových zón. Přijímání melatoninu před spaním podle místního času může pomoci přizpůsobit tělo novému časovému režimu a minimalizovat příznaky jet lagu.
  • Před užíváním melatoninu jako doplňku stravy nebo léčiva je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky, protože mohou existovat interakce a vedlejší účinky.

Jaké jsou účinky melatoninu a kdy ho užívat?

Jaké jsou účinky melatoninu a kdy ho užívat?

Melatonin je hormon, který produkuje epifýza v mozku. Lidé jej mohou také brát také jako přírodní nebo syntetický doplněk na podporu klidného spánku.

Melatonin plní v těle mnoho funkcí, ale většinou je známý pro udržování cirkadiánních rytmů. Cirkadiánní rytmus jsou vnitřní hodiny těla. Říká tělu, kdy má spát a kdy se probudit.

U lidí jsou cirkadiánní „hodiny“ v oblasti suprachiasmatického jádra (SCN) mozku. Pomocí denního vzoru světla a tmy SCN vytváří a udržuje pravidelný cyklus spánku a bdění. Informace o úrovních světla se dostávají do SCN a poté přecházejí do epifýzy hluboko ve středu mozku. Šišinka mozková uvolňuje melatonin v noci a blokuje jeho uvolňování během denního světla.

Centrální hodiny se nachází v mozku (hypotalamu) a tvoří je malý párový orgán nazvaný Suprachiasmatická jádra (SCN). Jejich hlavním úkolem je řídit a synchronizovat cirkadiánní rytmy v našem těle s časem v okolním prostředí.

Uvolňování melatoninu v těle

Uvolňování melatoninu v těle

 

Některé potraviny obsahují melatonin. Je k dispozici také jako doplněk ve formě pilulek.

V tomto článku se podíváme na roli melatoninu v těle, proč lidé užívají melatoninové pilulky a zda to způsobuje nějaké nežádoucí účinky.

Vedlejší efekty melatoninu

Studie zaznamenaly jen velmi málo nežádoucích účinků. Jakékoli nežádoucí účinky, které se vyskytnou, jsou obecně mírné, jako například:

  • bolesti hlavy
  • nevolnost
  • závrať
  • ospalost

Děti užívající doplňky melatoninu mohou zaznamenat tyto vedlejší účinky spolu s nočním pomočováním a podrážděností.

Protože melatonin může mít závažnější účinky na plod nebo novorozence, těhotné nebo kojící ženy by se měly před jeho použitím poradit se svým lékařem.

Víte, že melatonin vám může prohrát zápas?

Je to tak. Řecký tenista Stefanos Tsitsipas si vzal před zápasem melatonin, aby si lépe odpočinul. Ale na hřišti byl totálně mimo, unavený, bez energie. A to kvůli melatoniu. „Jedné věci se budu chtít v budoucnu vyhnout, a to užívání melatoninu a zdřímnutí si před zápasem. Protože to evidentně nefunguje,“ řekl Stefanos Tsitsipas. Protože měl rozhozený biorytmus a předchozí zápasy v Paříži hrál převážně večer, snažil se před duelem s velkým favoritem Alcarazem usnout. Na doporučovaných dvacet minut. Efekt byl ale opačný.

Použití melatoninu

Melatonin je tedy přirozený hormon, který má zřejmě jen malé vedlejší účinky. Z tohoto důvodu jej výzkumníci testovali pro použití jako přírodní doplněk u několika problémových zdravotních stavů. A my se na ně nyní podíváme.

Poruchy spánku

Asi nejčastější použití melatoninu. Přírodní melatonin dává tělu vědět, že je čas spát. Doplňky melatoninu měly různé úspěchy při léčbě problémů se spánkem.

Analýza studií z roku 2013 naznačila, že melatonin ve srovnání s placebem pomáhá prodloužit dobu spánku, zkrátit dobu potřebnou k usnutí a pomůže i zlepšit kvalitu spánku.

I když melatonin nepůsobí tak efektivně jako některé léky na spaní, má méně vedlejších účinků než jiné léky.

V dalším přehledu studií z roku 2014 se melatonin ukázal jako slibný pro prevenci posunů v době spánku a bdění u lidí s pásmovou nemocí a pro zlepšení spánku u lidí s nespavostí. Výhody doplňku u pracovníků na směny a zdravých dospělých byly pak méně jasné.

Bolesti hlavy

Existují důkazy a studie, že melatonin může zmírnit některé bolesti hlavy. Zejména může být užitečný při migréně. Vědci však nevědí, který vzorec a dávka mohou nejlépe fungovat pro lidi s bolestmi hlavy. To je ještě předmětem výzkumu.

Rakovina

Některé klinické studie rakoviny tlustého střeva, prsu, ledvin, mozku a plic naznačují, že melatonin může podporovat léčbu rakoviny, pokud jej člověk užívá spolu s chemoterapií a radiační terapií.

Důkazy však nejsou zdaleka definitivní a vědci musí provést další výzkum, aby souvislost potvrdili. Dostupné důkazy naznačují, že melatonin může pomoci v boji proti rakovině, když začíná, množí se a postupuje. Existuje mnoho způsobů, jak může tento doplněk působit na rakovinu.

Každý, kdo chce užívat melatonin, by to měl probrat se svým onkologem, aby se ujistil, že to nebude narušovat jeho léčbu rakoviny.

Alzheimerova choroba

Hladiny melatoninu se s věkem snižují. Toto snížení je však výraznější u lidí s Alzheimerovou chorobou. Studie z roku 2013 zjistila, že melatonin zřejmě zpomaluje kognitivní pokles spojený s Alzheimerovou chorobou.

Tinnitus

Výsledky studie z roku 2014 naznačují, že melatonin může mírně zlepšit příznaky tinnitu. Tento účinek může být způsoben zlepšeným spánkem nebo antioxidačními vlastnostmi melatoninu.

Ochrana před radioaktivitou

Radiační terapie hraje klíčovou roli v léčbě mnoha typů rakoviny. Je však toxická a může způsobit vážné vedlejší účinky. Velká část škod způsobených zářením je způsobena škodlivými látkami nazývanými volné radikály.

Melatonin je antioxidant, který pomáhá bojovat proti škodlivým účinkům volných radikálů a navíc má protirakovinné účinky. Některé výzkumy naznačují, že by to mohlo být přínosné pro lidi, kteří dostávají radiační terapii během léčby rakoviny.

Před užitím melatoninu si však vždy promluvte s onkologem, abyste se ujistili, že neinterferuje s jinou léčbou.

Dávkování melatoninu

Většina lékařů a dalších odborníků považuje melatonin za obecně bezpečný. Může však způsobit nežádoucí účinky, pokud jej lidé užívají ve větším než doporučeném množství. Užívání příliš velkého množství tohoto doplňku může vést k náhodnému předávkování.

Aby se tomu zabránilo, měli by lidé užívat správnou dávku pro svůj věk. Každý, kdo uvažuje o užívání melatoninu, by se měl poradit se svým lékařem, aby se ujistil, že je pro něj bezpečný.

Předávkování melatoninem

Příznaky předávkování melatoninem se liší od člověka k člověku. U některých lidí může příliš mnoho melatoninu zvýšit ospalost. U jiných může mít opačný účinek a vyvolat stav zvýšené bdělosti.

Příznaky, že se člověk předávkoval melatoninem, jsou obecně tyto:

  • bolest hlavy
  • podrážděný žaludek
  • průjem
  • bolest kloubů
  • úzkost
  • podrážděnost

Melatonin může vést ke skoku v krevním tlaku, pokud osoba užívá více než doporučenou dávku. Pokud má osoba již vysoký krevní tlak, měla by se před užitím tohoto přípravku poradit s lékařem. Lidé, kteří užívají tento doplněk, by měli svému lékaři hlásit jakékoli neobvyklé vedlejší účinky.

Správné dávkování

Vědci dosud nevypracovali nejúčinnější dávkování melatoninu, takže neexistují žádné jasné, přesné pokyny. Správné dávkování se liší v závislosti na věku osoby a na tom, proč melatonin užívá.

Sponzorováno

Obvyklá dávka u dospělých je 1–5 miligramů (mg) v závislosti na použití, ale dávky se mohou lišit od 0,5 do 10 mg.

V některých případech může nízká dávka fungovat lépe než vysoká dávka. Malá dávka kolem 0,3 mg je podobná množství, které si tělo přirozeně vytvoří. Větší dávky způsobují mnohem vyšší hladiny melatoninu v krvi.

U dětí používejte pro začátek nejnižší dávku. V mnoha případech bude dítě reagovat na 0,5 nebo 1 mg požité 1–2 hodiny před spaním. Pokud dítě stále nemůže spát do 1 hodiny před spaním, zvyšte dávku o 0,5 mg každých několik dní.

Mladší děti často užívají 1–3 mg najednou, zatímco starší děti a dospívající mohou potřebovat mírně vyšší dávky. Ti, kteří mají značné potíže s usínáním, mohou mít prospěch z dávek 3–6 mg.

Věk a dávkování melatoninu:

  • Děti a dospívající 0,5 až 3 mg – nebo až 6 mg pro osoby s těžkou nespavostí
  • Dospělí pro jet lag 0,5 až 5 mg, užívaných několik hodin před zamýšleným spaním a pokračující několik dní po příjezdu do cíle
  • Dospělí při práci na směny 2–3 mg, užívané na konci směny a před zamýšleným spaním, ale nikdy před jízdou domů
  • Dospělí ve věku 55 let a starší 2 mg jednou denně po dobu až 13 týdnů, užívané 1–2 hodiny před spaním

Je melatonin bezpečný?

Melatonin se zdá být bezpečný pro krátkodobou léčbu problémů se spánkem. Jeho dlouhodobá bezpečnost není tak jasná.

Zda je melatonin pro jednotlivce bezpečný, závisí na jeho věku a zdravotním stavu.

Vědci neprovedli dostatečný výzkum, aby potvrdili, zda je melatonin naprosto bezpečný pro těhotné a kojící ženy. Melatonin může u některých starších dospělých způsobit ospalost během dne. Lékaři ho doporučují lidem s demencí.

Je melatonin bezpečný pro děti?

Děti často dokážou překonat problémy se spánkem tím, že dodržují důslednou dobu spánku. U dětí, které mají stále potíže se spánkem, se zdá, že užívání melatoninu je z krátkodobého hlediska bezpečné. Výzkumníci vědí méně o jeho dlouhodobých účincích na růst a vývoj dětí.

Při podávání melatoninu dítěti začněte s nejnižší možnou dávkou a zvyšujte ji pouze v případě potřeby. Než začnete dítě s léčbou melatoninem, poraďte se s pediatrem.

Melatonin se dá užívat v mnoha různých formách, včetně gumových bonbónů, žvýkaček a pilulek, a neexistuje jediná doporučená dávka.

Kdy užívat melatonin

Je nezbytné užívat melatonin ve správnou denní dobu. Užívání příliš brzy nebo příliš pozdě může změnit biologické hodiny člověka a posunout čas spánku a probuzení. A to může způsobit problémy.

Obecně se doporučuje užívat melatonin 1–2 hodiny před požadovaným spánkem, což je většinou v době kolem 20:00–21:00.

Lidé, kteří cestují a chtějí užívat melatonin, aby zabránili jet lagu, by měli začít užívat tento doplněk několik dní před odjezdem. To pomůže aklimatizovat jejich těla na nové časové pásmo. Nejlepší je užít melatonin 2 hodiny před spaním v cílové destinaci.

Výhody melatoninu

Užívání melatoninu může pomoci s několika různými zdravotními stavy, konkrétně takto:

  • pásmová nemoc – Osoba se může rychleji zotavit z jet lag, pokud bere melatonin.
  • poruchy fáze spánku a bdění
  • problémy se spánkem u dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a autismem
  • úzkost před a po operaci

Jedna studie naznačuje, že melatonin může také poskytovat následující výhody:

  • ochrana srdce snížením krevního tlaku u lidí s nespavostí
  • má ochranné účinky proti rakovině a zvyšuje účinek léčby rakoviny
  • snížení problémů po mrtvici
  • snížení škodlivých účinků obezity na tělo snížením zánětu
  • zpomalení mentálního úpadku u lidí s demencí

K prokázání těchto výhod v klinických studiích však bude zapotřebí další výzkum.

Je melatonin v jídle?

Vědci objevili melatonin v několika potravinách. Některé potraviny obsahují více melatoninu než jiné. Konzumace potravin s vysokým obsahem tohoto hormonu může mít zdravotní přínosy zvýšením hladiny melatoninu v krvi.

Ořechy, zejména pistácie, obsahují nejvyšší koncentraci melatoninu mezi rostlinnými potravinami. Dobrým zdrojem tohoto hormonu jsou také vejce a ryby.

Mezi další potraviny s vysokou hladinou melatoninu patří:

  • hrozny
  • třešně
  • jahody
  • rajčata
  • papriky
  • houby

Užívání melatoninu v těhotenství

Užívání melatoninu během těhotenství může pomoci chránit mozek dítěte před poškozením. Není však dostatek dostupných důkazů, které by tento přínos potvrdily.

Přehled studií z roku 2016 nenašel žádný důkaz, že užívání melatoninu během těhotenství má ochranné účinky na plod.

Pokud jde o podporu spánku, melatonin nemusí být nejlepší volbou během těhotenství. Mohl by to narušit spánkové cykly ženy a dítěte.

Přestože je melatonin celkově bezpečný, není dostatek výzkumů o jeho účincích během těhotenství. Ženy, které jsou těhotné nebo uvažují o otěhotnění, by se měly před užitím tohoto doplňku poradit se svým lékařem.

Možné interakce

Někteří lidé by se měli melatoninu vyhnout, včetně těch, kteří:

  • užívají léky na ředění krve nebo léky na snížení krevního tlaku
  • mají cukrovku
  • mají nějakou záchvatovou poruchu
  • měli v minulosti alergickou reakci na melatonin
  • užívají léky, které potlačují imunitní systém, například po transplantaci orgánu
  • trpí poruchou krvácivosti, jako je hemofilie
  • mají deprese
  • užívají jiné léky, které způsobují ospalost, jako jsou benzodiazepiny, kodein, alkohol nebo barbituráty

Melatonin a alkohol

Alkohol může ovlivnit účinnost mnoha léků a doplňků, včetně melatoninu.

Pití alkoholu může snížit účinnost melatoninu. Může to být částečně proto, že, jak ukazuje výzkum, alkohol může snížit hladinu melatoninu v těle.

Je melatonin přirozený?

Melatonin je přirozený hormon, který epifýza produkuje v reakci na cykly světla a tmy. Melatonin prodávaný v lahvičce může být přírodní nebo syntetický.

Přírodní melatonin, který lze koupit, pochází z epifýzy zvířete. Tuto přirozenou formu lékaři nedoporučují, protože ji mohl kontaminovat virus. Syntetický melatonin toto riziko nenese. Výrobci ho vyrábějí uměle v továrnách.

Je to hormon?

Melatonin je hormon. Šišinka mozková (epifýza) ho uvolňuje v cyklech. Produkce se zvyšuje v noci, kdy venkovní světlo začíná slábnout.

Melatonin působí jako chemický posel. Říká ostatním orgánům a tkáním, jak mají fungovat. Melatonin signalizuje tělu, že je čas jít spát.

Melatonin je známý jako „hormon spánku“. Lidé s nízkou hladinou melatoninu nemusí spát tak dobře jako ti, kteří mají vyšší hladiny.

Je melatonin návykový?

Odborníci nevěří, že by melatonin byl návykový, při krátkodobém užívání. Nic takového se neprokázalo. Na rozdíl od jiných léků na spaní nezpůsobuje abstinenční příznaky, když je lidé přestanou používat.

Vědci však potřebují provést dlouhodobější výzkum, aby potvrdili, že tato látka není návyková. Někteří lidé se v ohledu spánku stávají závislými na melatoninu. Mohou zjistit, že když přestanou užívat tento doplněk, bude se jim hůř usínat. Stejně jako u jakéhokoli jiného doplňku se lidé musí před užíváním melatoninu poradit se svým lékařem. Získání rady od lékaře může pomoci předejít nežádoucím účinkům, závislosti a možným interakcím mezi melatoninem a jinými léky.

Dlouhodobé účinky

Při krátkodobém užívání se melatonin jeví jako bezpečný. Jeho dlouhodobé účinky jsou však stále nejasné. Studie nepotvrdily, zda jeho používání po delší dobu způsobuje nějaké problémy. Důležitá je zejména dlouhodobá bezpečnost melatoninu pro děti. Vědci zatím nevědí, zda by to mohlo ovlivnit dlouhodobý vývoj, nástup a účinky puberty a další aspekty růstu.

Dosavadní studie zjistily, že vedlejší účinky melatoninu jsou jen mírné. Větší studie s delšími sledovacími obdobími poskytnou více informací o tom, jak může tento doplněk ovlivnit lidi po delší dobu.

A pár slov na závěr

Melatonin má v lidském těle mnoho funkcí, z nichž většině ještě nerozumíme. Na základě současných výzkumů je nejužitečnější při problémech se spánkem, jako je jet lag, a také při úzkosti.

Zdá se také, že melatonin by mohl být užitečný při léčbě některých nemocí.

Sponzorováno

Máte s užíváním melatoninu nějaké zkušenosti? Napište nám je do komentářů.

A dále si o melatoninu u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva