Sponzorováno

Třísloviny (Taniny) a zdraví – jaké jsou nejlepší potravinové zdroje tříslovin? 4.95/5 (22)

Hodně tříslovin je i ve víně...

Hodně tříslovin je i ve víně…

Třísloviny jsou chemicky nejednotné látky, vyvolávají stahy svalstva a vlásečnic a tím brání pronikání škodlivin do krevního oběhu. Jsou užitečné pro zastavení nebo zmírnění krvácení a průjmů. Některé třísloviny dokonce chrání před srdečními onemocněními a rakovinou. Bojují s bakteriemi v ústech, které inhibují tvorbu zubního plaku. Brání také zubnímu kazu.

Třísloviny najdete třeba ve víně

Třísloviny (taniny) jsou chemicky rozmanité látky, které se přirozeně vyskytují ve víně. Pocházejí ze slupek, stonků a zrníček hroznů – díky způsobu výroby červeného vína, kdy pomleté hrozny kvasí v moštu, se jich násobně více vyskytuje právě v červeném víně. Do vína se dostávají během kvašení a rozpoznáme je podle natrpklé chuti vína. Do vína se mohou dostat i z dřevěných sudů. Třísloviny obsahují antioxidanty a působí na organismus blahodárně. Kromě antibakteriálních účinků posilují imunitní systém, snižují krevní tlak a riziko vzniku nádorů. Trpký projev tříslovin lze zjemnit zráním vína v barikových sudech.

Potraviny s vysokým obsahem tříslovin

Třísloviny jsou ve velkém množství obsažené v kůře stromů, listů a v plodech mnoha rostlin. Vzhledem ke svým užitečným vlastnostem jsou třísloviny (taniny) často užívány v potravinách, při výrobě léčiv i doplňků stravy.

1. Kaki

Konzumace ovoce kaki pomáhá očistit tělo, odstraˇuje toxiny, zlepšuje trávicí systém, díky protizánětlivým vlastnostem tříslovin.

Zajímavost: Zvlášť bohaté na třísloviny jsou různé druhy ovoce – zejména různé bobule.

2. Granátové jablko

Díky tříslovinám v granátovém jablku má toto super ovoce škálu antibakteriálních a antivirových vlastností. Vysoký obsah taninu v granátovém jablu také umožňuje toto ovoce použít k vyřešení žaludečních a střevních poruch.

Sponzorováno

3. Různé bobule

Vysoký obsah taninu v bobulích, jako jsou brusinky, jahody, borůvky či hrozny, dává těmto bobulím bakteriostatické a baktericidní (ničící nebo hubící bakterie) vlastnosti.

4. Ořechy

Bohaté na třísloviny jsou i různé ořechy: pistácie, arašídy, pekanové ořechy, vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy. Třísloviny jim vlastně dávají jejich antioxidační vlastnosti.

5. Koření

Třísloviny obsažené v koření (hřebíček, estragonem, skořice, kmín, tymián, vanilka, bobkový list), také zpomaluje proces oxidace.

6. Červená fazole

Vysoké hodnoty tříslovin má také červená fazole (v ní je tříslovin o dost více, než v bílé).

7. Kvalitní čokoláda

Kvalitní čokoláda obsahuje třísloviny, které zpomalují nebo dokonce zastavují aktivitu bakterií, které způsobují zubní kaz. Třísloviny obsažené v čokoládě ničí bakterie v ústech, opravdu. Kvalitní vysokoprocentní hořká čokoláda je zdrojem flavonoidů, tříslovin, kofeinu. Ale pozor, jedná se o čokoládu s vysokým obsahem kakaa (70% a ideálně ještě více).

8. Čaj (zelený, černý, apod.)

Jednou z nejvíce konzumovaných potravin s vysokým obsahem tříslovin je čaj. Koncentrace kyseliny tříslové v zeleném čaji, je vyšší než v černém, takže zelený čaj má silné antioxidační vlastnosti, posiluje cévy.

9. Víno

Jak jsme už psali výše, hodně tříslovin je i ve víně. Třísloviny způsobují stahující suchý pocit v ústech se nalézají také ve víně, a to především v mladých červených, určených do archivu. V červeném víně, které bude několik let zrát, jsou třísloviny nejen přítomny, ale jsou dokonce nezbytné. Ani bílým vínům třísloiny nechybějí, ale většinou jsou sotva postřehnutelné.

Použití tříslovin v medicíně

Sponzorováno

Kromě zmíněných užitečných vlastností tříslovin, stojí za zmínku ještě jejich použití při:

  • u léčby zánětlivých procesů
  • jako hemostatické činidlo
  • protijed při včelím bodnutí
  • léčbě různých kožních onemocnění
  • při vylučování těžkých kovů (rtuť, olovo) v případech otrav, třísloviny mají schopnost vázat je

Co si dále o tříslovinách přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva