Sponzorováno

Transplantace plic – kdy je potřeba a jak je míra přežití a délky života? 4.88/5 (16)

  • Transplantace plic je chirurgický zákrok, který nahradí jednu nebo dvě nemocné plíce zdravými plícemi, obvykle od zemřelého dárce.
  • Nové plíce pomáhají tělu získat kyslík, který potřebuje k přežití.
  • Transplantace plic je život zachraňující operace, je to také velká operace, která vyžaduje celoživotní péči.
  • Pacienti musí po zbytek života užívat silné imunosupresivní léky, aby se snížilo riziko odmítnutí orgánu.
  • Transplantace plic se zvažuje u většiny lidí, kteří mají nevratné selhání plic způsobené nemocí. K selhání plic dochází, když jsou plíce poškozeny a nejsou schopny přenášet kyslík a oxid uhličitý do a z buněk. K transplantaci jsou způsobilí pouze pacienti, kteří mají vážně poškozené plíce, kterým nelze pomoci jinou léčbou.

Transplantace plic je operace, která nahradí nemocnou nebo selhávající plíci plícemi zdravého dárce.

Transplantace plic je operace, která nahradí nemocnou nebo selhávající plíci plícemi zdravého dárce.

Vaše plíce přijímají kyslík do vašeho těla a odstraňují z něj další plyny – a to mnohokrát za minutu. Transplantaci plic lze doporučit u následujících onemocnění: cystická fibróza, plicní fibróza, chronická obstrukční plicní nemoc (skupina onemocnění, která zahrnuje emfyzém nebo plicní hypertenzi).

Co jsou zdravé a nezdravé plíce a kdy je nutná transplantace plic?

Hlavním úkolem vašich plic je zpřístupnit vašemu tělu kyslík a odstranit z těla další plyny, jako je oxid uhličitý. Tento proces se provádí 12 až 20krát za minutu.

Když vdechujete vzduch nosem nebo ústy, putuje zadní částí krku (hltanem), prochází hlasovou schránkou (hrtanem – ten je hlasovou schránkou těla. Jsou v něm hlasivky, které svým chvěním tvoří řeč) a do průdušnice).

Vaše průdušnice je rozdělena do dvou dýchacích cest (bronchiálních trubic). Jedna bronchiální trubice vede do levé plíce, druhá do pravé plíce. Pravá plíce má tři části, nazývané laloky, a je o něco větší než levá plíce, která má dva laloky.

Bronchiální trubice se dělí na menší dýchací cesty (bronchi) a poté na bronchioly. Průdušky končí drobnými vzduchovými vaky zvanými alveoly, které pumpují kyslík z vdechovaného vzduchu do krve.

Po vstřebání kyslíku krev opouští plíce a je přenášena do srdce. Poté je „pumpována“ do vašeho těla, aby poskytovala kyslík buňkám vašich tkání a orgánů.

Po dodání kyslíku do buněk jsou další plyny stále ve vaší krvi. Vaše krev přenáší tyto plyny zpět do plic a odstraňuje je při výdechu.

Dýchací systém má navíc vestavěné metody, které zabraňují pronikání škodlivých látek do plic:

  • Chloupky v nose pomáhají odfiltrovat velké částice
  • Sliz produkovaný buňkami v průdušnici a průduškách udržuje cesty vlhké a napomáhá zachycování prachu, bakterií a dalších látek.
  • Řasinky (cilium) ve vzduchových kanálcích se pohybují prudkým pohybem, aby udržely dýchací cesty čisté. Pokud dojde k vdechnutí látek, jako je cigaretový kouř, řasinky přestanou správně fungovat. Řasinky mají úzký vlasovitý tvar a velikost asi 5-10 mikrometrů.

Jaký je rozdíl mezi zdravými plícemi a nezdravými plícemi?

Každý člověk se narodí se dvěma plícemi (levá a pravá), ale může přežít i pouze s jednou, pokud je tato plíce zdravá. Zdravé plíce jsou vyrobeny z houbovité, růžovošedé tkáně. Plíce znečištěné škodlivými karcinogeny (látky, které mohou způsobit rakovinu) nebo částicemi uhlíku mají na povrchu zčernalé skvrny. Zdravé plíce mohou mít také načernalé skvrny, jsou však sporadické a nejsou tak hojné jako u nezdravých plic.

Zdravé plíce jsou elastické, takže se mohou při nádechu pěkně roztáhnout; naproti tomu onemocnění, jako je rozedma plic, způsobuje ztrátu pružnosti plic. Když plíce již nemohou správně expandovat nebo přenášet kyslík do krve, má tato osoba potíže s dýcháním a snadno se unaví. V některých případech dokonce nemůže ujít více než několik kroků najednou. Jiné potíže mohou nastat, protože tkáně a orgány nedostávají kyslík, který potřebují.

U některých plicních poruch může odstranění části nebo celé plíce účinně léčit problém. Pokud však onemocnění postihuje obě plíce nebo pokud žádná odborná léčba stav plic nezlepšila, nejlepší volbou léčby může být transplantace plic.

Kdy se doporučuje transplantace plic jako možnost léčby?

Transplantaci plic lze doporučit pacientům s nemocemi, jako je cystická fibróza, plicní fibróza, chronická obstrukční plicní nemoc (skupina onemocnění, která zahrnuje emfyzém) nebo plicní hypertenze.

Před transplantací plic můžete očekávat předtransplantační hodnocení, které zahrnuje kompletní fyzické vyšetření, konzultace se členy týmu pro transplantaci plic a řadu testů. Předtransplantační hodnocení poskytuje úplné informace o vašem celkovém zdravotním stavu a pomáhá určit, zda máte nárok na transplantaci plic.

Poté, co váš lékař určí, že jste vhodným kandidátem na transplantaci plic, začne hledání dárce. Nalezení vhodného dárce vyžaduje čas a čekací doba může být stresující.

Po nalezení dárce se věci dají rychle do pohybu. Okamžitě přijdete do nemocnice, podstoupíte operaci a zůstanete v nemocnici 2 až 3 týdny nebo déle, v závislosti na vašem zotavení.

Během rekonvalescence se dozvíte o svých nových lécích, jak rozpoznat příznaky komplikací a kdy se můžete vrátit ke svým běžným aktivitám. Po návratu domů můžete očekávat postupné zotavení, obvykle během 3 až 6 měsíců.

Následná péče po transplantaci zahrnuje schůzky s lékařem a testy, které zhodnotí, jak vaše nové plíce fungují a jak fungují léky.

Postup při transplantaci plic

Vyšetření a hodnocení

Prvním krokem k transplantaci plic je zjištění, zda jste dostatečně nemocní, abyste potřebovali novou plíci, a přitom dostatečně zdraví, abyste novou plíci dostali. To zahrnuje pečlivé hodnocení speciálně vyškolenými lékaři, zdravotními sestrami, sociálními pracovníky a dalšími, kteří zváží vaše fyzické a psychické zdraví a vhodnost pro velký chirurgický zákrok.

Tento tým odborníků také určí, zda je pro vás vhodnější jiná léčba než transplantace plic. V některých případech může úprava léků nebo jiný postup zlepšit příznaky a vyhnout se nutnosti transplantace.

Sponzorováno

Transplantace plic může být pro mnohé život zachraňující možností, ale má svá rizika. Během prvního roku po transplantaci budete pečlivě sledováni, sledují se případné komplikace, jako je odmítnutí orgánu a infekce. Budete také muset užívat léky, které zabrání tomu, aby vaše tělo odmítlo vaše zdravé orgány. Tyto léky potlačují váš imunitní systém, což ale zase zvyšuje riziko infekce.

Během hodnocení se tým pro transplantaci plic ujistí, že rozumíte těmto rizikům a závazku, který se od vás vyžaduje dlouho po zákroku.

Příprava na transplantaci plic

Jakmile budete uznáni jako vhodní pro transplantaci plic, připravíte se na operaci a čekáte na shodu dárců. Během tohoto období možná budete muset snížit určitá rizika nebo podstoupit další testy či procedury. Pacienti, kteří jsou velmi nemocní, mohou být také umístěni na mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO). Stroj ECMO lze považovat za most k transplantaci. Nahrazuje funkci srdce a plic, aby vám pomohl zůstat stabilní, dokud nebude k dispozici dárcovská plíce.

Budete přidáni na čekací listinu na dárce plic. Jakmile budou orgány k dispozici, vytvoří se nejvhodnější shoda na základě faktorů, jako jsou:

  • Krevní skupina
  • Velikost orgánu
  • Vzdálenost mezi dárcovským orgánem a pacientem
  • Celkový zdravotní stav pacienta a pravděpodobnost úspěchu

Samotná transplantace plic

Jakmile bude plíce k dispozici, budete kontaktováni a poté se musíte okamžitě hlásit v nemocnici. Tým pro transplantaci plic provede závěrečné hodnocení, aby se ujistil, že vaše zdraví je v dobrém stavu – vhodném pro transplantaci plic. Po schválení vás připraví na operaci.

Před operací musí darovaný orgán pečlivě prohlédnout ošetřující chirurg, aby zjistil, zda stále správně funguje. Tato kontrola na poslední chvíli je důležitá a zvyšuje pravděpodobnost úspěšné transplantace plic. V některých případech orgán neprojde kontrolou a transplantace je zrušena.

Jakmile orgán projde kontrolou, transplantační tým zahájí operaci. V závislosti na složitosti případu může operace trvat 4 až 12 hodin. Operace obvykle zahrnuje úplnou sternotomii (protětí hrudní kosti), i když chirurgové již dříve vyvinuli minimálně invazivní techniku, která je vhodná pro většinu pacientů. Záleží vždy na lékaři.

Po operaci zůstanete v nemocnici — nejprve na jednotce intenzivní péče (JIP) a poté na speciální jednotce plicní péče — asi 2 až 3 týdny. Některé pobyty se prodlužují i ​​na delší dobu.

Během procedury

Během transplantace plic budete v celkové anestezii. To znamená, že jste během celého postupu ve stavu podobném spánku. Dýchací trubice je umístěna v krku, aby vám pomohla dýchat. Chirurg začíná řezem do hrudníku. V případě potřeby jste umístěni na přístroji srdce-plíce. Tento stroj během procedury převezme funkci vašeho srdce a plic.

Transplantační tým poté oddělí dýchací cesty a krevní cévy od jedné nebo obou vašich plic. Vaše nemocné plíce jsou odstraněny z vaší hrudi. Pokud podstupujete transplantaci srdce-plíce, je odebráno i vaše srdce. Darované orgány jsou poté umístěny na místo a připojeny k vašim krevním cévám a dýchacím cestám.

Když se zdá, že vaše orgány fungují správně, chirurgický tým pak řez zašije. Hadičky mohou být ponechány ve vašem těle, aby pomohly odvést nahromaděnou tekutinu. Poté budete převezeni k zotavení.

Několik dní po operaci můžete být na přístroji srdce-plíce a budete nepřetržitě sledováni. Jakmile budou vaše orgány plně funkční, budete odstraněni ze stroje srdce-plíce.

Regenerace a zotavení

Období regenerace a zotavování začíná bezprostředně po operaci, když jste stále v nemocnici, a pokračuje pak i po propuštění. Doba zotavení závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho zdraví před zákrokem a typu zákroku, který jste podstoupili.

Ačkoli se někteří pacienti zotavují rychleji než jiní, zotavení obvykle trvá asi 6 až 8 týdnů. Během těchto týdnů a měsíců po transplantaci plic se zaměříte na návrat k běžné rutině, včetně práce, koníčků a aktivit.

Je důležité zapojit členy rodiny a další pečovatele, aby vám pomohli během vašeho zotavení. Můžete jim pomoci tím, že je zahrnete do svých návštěv u lékaře před transplantací plic a požádáte je, aby s vámi šli na schůzky s lékařem po transplantaci. Během těchto návštěv budou mít příležitost klást otázky a dozvědět se více o tom, co potřebujete, abyste se svými novými plícemi zůstali co nejzdravější.

Můžete také potřebovat pomoc zdravotní sestry nebo fyzioterapeuta doma, zejména během prvních několika týdnů po zákroku. Naučí vás a vaše pečovatele, jak hledat známky odmítnutí orgánů a infekce, a pomohou vám pomalu získat sílu pomocí přizpůsobeného programu aktivit.

Rekonvalescence a rehabilitace zahrnuje:

  • Fyzickou aktivitu
  • Léky, jako jsou léky proti rejekci, antibiotika podle potřeby a léky na krevní tlak, cukrovku a cholesterol
  • Domácí testování/monitorování
  • Následné schůzky na RTG hrudníku a screeningové bronchoskopie 1, 3, 6 a 12 měsíců po transplantaci

Prognóza transplantace plic – délka života, přežití

Transplantace plic může odstranit dušnost a umožnit aktivní životní styl, který může trvat roky. Pro mnoho lidí není transplantace plic nic menšího než záchrana života.

Po zotavení po transplantaci plic více než 80 % lidí tvrdí, že nemají žádná omezení ve své fyzické aktivitě. Mezi lidmi, kteří přežijí pět a více let, až 40 % nadále pracuje alespoň na částečný úvazek.

Případné komplikace po transplantaci plic jsou však nevyhnutelné. Odmítání dárcovských plic imunitním systémem lze zpomalit, ale ne úplně zastavit. Nezbytné silné léky na potlačení imunity mají také nevyhnutelné vedlejší účinky, včetně cukrovky, poškození ledvin a náchylnosti k infekcím. Z těchto důvodů není dlouhodobé přežití po transplantaci plic tak slibné jako po jiných transplantacích orgánů, jako jsou ledviny nebo játra.

Přesto více než 80 % lidí přežije alespoň jeden rok po transplantaci plic. Po třech letech je naživu 55 % až 70 % těch, kteří podstoupili transplantaci plic. Věk v době transplantace je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím přežití transplantace plic.

Sponzorováno

Máte nějakou zkušenost s transplantací plic? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si přečtěte o plicích

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Transplantace plic – kdy je potřeba a jak je míra přežití a délky života?”

  1. Roman napsal:

    Dobrý den, můj otec je již 3 roky po transplantaci plic. BeŽivot před a po se nedá vůbec srovnat. Tímto bych chtěl poděkovat celemu týmu pod vedením pana doktora Lischkeho za perfektně provedenou práci.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva