Sponzorováno

Topinambur – co obsahuje a jaký má vliv na naše zdraví 4.95/5 (22)

topinamburTopinambur (Helianthus tuberosus, sladká nebo židovská brambora, jeruzalémský artyčok) je jednoletá rostlina dorůstající výšky 1-5 m. Patří do čeledi hvězdnicovitých, její nadzemní část je velmi podobná slunečnici, na mohutné, někdy rozvětvený stonku rozkvétají na podzim žluté květy. Podzemní část – hlízy, jsou podobné bramborám, mají však odlišnou chuť. Pochází ze Severní Ameriky, kde i v současnosti v blízkosti Velkých jezer divoké odrůdy topinamburu zabírají velké plochy. První hromadné seznámení s touto kulturou nastalo při tragické události a je spojeno s objevením a osídlením kanadského pobřeží. Během velkého sucha v roce 1612 nastal hlad a jen hlízy topinamburu zachránili život usedlíků. Do Evropy, Francie, přivezli rostlinu francouzští námořníci v roce 1605. Název topinambur vznikl podle indiánského kmene Tupinamba. Díky svým chuťovým a léčivým účinkům se tato rostlina rychle rozšiřovala po celé Evropě.

Tři tisíciletí zná člověk topinambur a odedávna ho lákala unikátní životní síla rostliny, umožňující její přežít v extrémních podmínkách vnějšího prostředí a dávat mnohem větší úrodu ve srovnání s jinými rostlinami. Současnost objevuje vlastnosti této téměř zapomenuté rostliny, která by měla být součástí kuchyně, zabývající se zdravou výživou. Od jiných druhů zeleniny se topinambur odlišuje unikátním sacharidovým systémem na podstatě fruktózy a jejích polymerů: fruktooligosacharidů a inulinu.

Inulin v topinamburu – topinambur pro zdraví

Hlavní význam topinamburů spočívá v až 16 % obsahu inulinu (cukru), vhodném pro diabetiky, který snižuje hladinu krevního cukru. Topinambur je zelenina, kterou mohou lidé s cukrovkou bez obav jíst. (Je opravdu k politování, že ve světě si hlíz váží víc než u nás, kde jsou předkládány na venkově králíkům.)

Inulin je jedinečný přírodní polysacharid, který se skládá z 95% fruktózy. Kromě inulinu obsahuje topinambur i další biologicky aktivní látky, minerální látky – železo, křemík, zinek, hořčík, draslík, fosfor a vápník, vitaminy skupiny B a C, pektinové látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny.

Sponzorováno

Význam topinamburu spočívá v prevenci a podpůrné léčbě cukrovky, obezity, metabolismu, vysokého cholesterolu, i při detoxikaci organismu.

Topinambur reguluje krevní tlak a trávicí systém, chrání játra a ledviny. Pomáhá také zvyšovat odolnost organismu při infekcích.
Působí antistresově, dodává organismu energii, detoxikuje ho a zvyšuje schopnost koncentrace. Doporučuje se také pro rekonvalescenty, v prevenci proti artritidě, revmatu, osteoporóze a proti jiným mnohým chorobám.

Proč právě topinambur?

Upravuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi
● Snižuje glykemický index
● Reguluje obezitu
Detoxikuje játra
Posiluje imunitní systém
● Podporuje vstřebávání minerálů
● Reguluje krevní tlak
● Je prevencí revmatu, dny a osteoporózy
● Chrání tlusté střevo před záněty
Je silné prebiotikum

Co z něj připravit? Topinambury v kuchyni

Z hlíz připravujeme teplá i studená jídla. Omyjeme je, oškrábeme a namočíme do mírně okyselené vody, aby během přípravy nezčernaly. Mohou se vařit, dusit, opékat, zapékat, smažit, ale použít i syrové jako přísada do salátů. Při jejich přípravě je však dobré mít na paměti jejich nasládlou chuť s oříškovou příchutí.

Skutečnost, že se topinambury řadí spíše mezi dietetické potraviny, ještě neznamená, že se z jejich hlíz nedají připravit velice chutná jídla. Můžeme je přidávat do jakéhokoliv zeleninového i ovocného salátu. Topinambur lze používat očištěn nebo se slupkou. Pokud se používá se slupkou, nastrouhaná masa bude mít našedlý vzhled, proto je třeba ji namočit do vody okyselené citronem. Po očištění od slupky budou mít hlízy světlý vzhled, ale ztrácejí železo a křemík, které se nacházejí ve slupce a pod ní. Ze syrových topinambur je výborný salát s jablky, hruškami, vlašskými ořechy, rozinkami, medem a jogurtem. Jako koření je vhodný strouhaný muškátový oříšek. Z vařených hlíz se připravuje podobný salát jako bramborový.

Recept z topinambury

Hrníčková polévka s topinambury

½ hrnku sekané cibule, 3 hrnky vařených topinamburů, 6 hrnků kuřecího vývaru, 2 hrnky smetany, 1 lžička soli, 1 lžička pepře, 4 lžíce nasekané pažitky

Do vařícího vývaru přidáme cibuli, oloupané a na tenké plátky nakrájené topinambury. Necháme 15 minut povařit. Potom přidáme smetanu, ochutíme solí, pepřem a pažitkou. Polévku můžeme podávat teplou i studenou.

VIDEO: Topinambur

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Topinambur – co obsahuje a jaký má vliv na naše zdraví”

    1. Petr Kalina napsal:

      topinambur je opravdu poklad. Topinambur – superpotravina podporující vitalitu a imunitu.

      • DAG. napsal:

        Můžu potvrdit, co napsal Petr Kalina – osobně vyzkoušeno a už si ho i pěstují.Dokonce mi upravil vysoký krevní tlak, tak, že už neberu žádné prášky. Nebylo to hned, trvalo to asi něco přes 3 roky.Teď už ho jím jako mňamku.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva