Sponzorováno

TOP rady jak na akné a pupínky – strava, chování 4.81/5 (21)

Rady a zkušenosti jak na akné...

Rady a zkušenosti jak na akné…

Co je to vlastně akné? Akné je chronické onemocnění pokožky, při kterém se ucpe vývod vlasového váčku a mazové žlázy a způsobí zánět.

Akné a výskyt

Vyskytuje se nejčastěji během puberty, kdy se kvůli hormonálním změnám zvýší produkce kožního mazu. V těhotenství a menopauze také nastává období výkyvu hormonů, a tak se tvorba akné může spustit i v tomto období. V dnešní době však vidíme nárůst akné i u dospělých lidí, a to je ve většině případů způsobováno špatnou životosprávou, zácpou, kolísavou hladinou cukru v krvi, nervozitou, antikoncepcí, nedostatkem slunce a cvičením, nesprávnou hygienou a kosmetickými produkty.

Kdo nebo co spouští akné?

Spouštěči akné je kombinace několika faktorů – přemnožení bakterie Propionibacterium acnes, strava, genetická predispozice, nervová a endokrinní nerovnováha (zvýšená hladina androgenů hormonů), zánět (nedostatek omega 3 nenasycených kyselin) a potravinová intolerance.

Velký podíl samozřejmě hraje strava. Hlavně vysoce zpracované produkty a polotovary jsou absolutně bez živin, plné cukru, transmastných kyselin a prázdných kalorií, čímž přispívají ke snížení imunitního systému, k nerovnováze a nedostatku živin v našem těle a tedy i v pokožce.

Běžný způsob léčby zahrnuje různé krémy, antibiotika a protizánětlivé léky. Takový postup však řeší symptomy a ne příčinu. Nejprve je třeba zjistit zda člověk netrpí intolerancí nebo alergiemi na určité potraviny. Pokud ano, tak se kritické složky musí vyloučit a strava upravit.

Živiny pro zdravou pokožku

Většina lidí nemá dostatek antioxidantů, jako jsou beta karoten, vitamin A, C, E a zinek. Tyto živiny jsou velmi důležité hlavně u lidí trpících akné, protože posilují imunitní systém a odolnost vůči infekcím, zmírňují zánět a podporují doléčení poškozené pokožky. Proto je dobré zahrnout do jídelníčku potraviny bohaté na tyto živiny a antioxidanty.

Nejdůležitější vitamíny pro pokožku obsahují:

  • vitamín A – játra, olej z tresčích jater, ledviny, máslo, vejce
  • vitamín C – paprika, tmavá listová zelenina (špenát, kapusta, …), brokolice, růžičková kapusta, kiwi, citrusové ovoce, jahody, bylinky jako pažitka, tymián, bazalka, petrželka
  • Zinek – ledviny, játra, aktivované dýňová semínka a jiné ořechy, měkkýši

Netřeba přitom zapomínat na trávicí trakt a je dobré podpořit ho pravidelným vyprazdňováním a čištěním zevnitř. Protože pokud nemáme pravidelnou stolici, tak všechny toxiny a ostatní látky určené k vyloučení z těla, jen stojí ve střevech, znovu se vstřebávají a pak se eliminují přes pokožku. S tím mohou pomoci bylinné čaje jako například měsíček, echinacea, lopuch nebo šťovík kadeřavý.

Sponzorováno

Rady jak na akné

  • Minimalizujte příjem mléčných výrobků, rafinovaných cukrů, alkoholu a jednoduchých cukrů (sladkosti, bílé pečivo, sušenky, …)
  • Z doplňků jsou vhodné ty, které jsou založeny na přírodní bázi, jako je spirulina, chlorella, mladý ječmen.
  • Pupalkový olej obsahuje gamma-linolenovou kyselinu – ta zabraňuje přeměně testosteronu (všechny ženy mají malé množství) na dihydrotestosteron, jehož zvýšená úroveň je zapletena v procesu tvorby akné.
  • Bylinné čaje z jetele pomáhají vyrovnat hladinu sexuálních hormonů (estrogen, testosteron, …), lopuch vyrovnává kolísavou hladinu cukru, zároveň je antimikrobiální a zabraňuje šíření zaníceného akné.
  • Chcete-li předejít infekci a zánětu, rány si zkuste potírat pár kapkami esenciálního oleje z čajovníku (tea tree).
  • Gel z aloe vera urychluje hojení a zmírňuje zánět.
  • Můžete vyzkoušet i tento domácí recept: 1 čajová lžička magnéziové soli, 4 kapky levandulového oleje a 1/4 hrnku vařící vody. Smíchejte a namočte si do toho vatový tampon, který pak přiložíte na vyrážky. Když tampon vychladne, znovu ho namočte a opakujte asi 2-3 krát.
  • Udržujte svou pokožku čistou, vyhněte se drsným čistícím mlékům. Ty pokožku vysušují a tukové buňky dostanou příkaz produkovat ještě více mazu protože je sucho. Je mnohem lepší používat přírodně oleje, které pokožku hydratují.

Potraviny, které pomáhají proti akné

Na závěr 10 potravin, které pomáhají proti akné – acai, avokádo, červená řepa, borůvky, brokolice, ryby (losos, makrela, tuňák, sardinky), zelený čaj, kapusta, ořechy a špenát. Výběr je velký, tak se vám určitě podaří dát si něco z toho alespoň jednou za den.

A co vy, co pomáhá na akné vám? Podělte se s ostatními v komentářích.

Další rady jak na akné

VIDEO: Tipy proti akné,které nestojí ani korunu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva