Anglický lékař Michael Mosley si myslí, že tasemnice mohou být i zdraví prospěšné. Je to bláznovství nebo se tasemnicová terapie stane součástí medicíny podobně jako pijavice?
Michael dělá televizní pořad o zdraví a diváky rád šokuje. Často zkouší témata na vlastním těle, jedním z experimentů bylo užití drogy. S tasemnicemi hodlá dokázat, že tlumí následky zánětu v těle, což pomůže při některých alergiích a autoimunitních onemocněních. Michael polkl tři larvy z dobytka, který pocházel z Keni. Parazit, kterým se infikoval – tasemnice bezbranná – není životu nebezpečná. Léky se jí může zbavit, ale přece může dorůst až do deseti metrů. „Necítil jsem nic nepříjemného, naopak, kilogram jsem přibral, více mi chutnalo, jedl jsem hodně čokolády,“ prozradil moderátor s lékařským titulem. Netradiční experiment má pomoci najít i způsob, jak odhalit parazitární infekci v raném stádiu, ne až když se vajíčka objeví ve stolici. Mosley spolkl s larvami i malou kameru a přes tablet sledoval, co paraziti v jeho tenkém střevě dělají.
Tasemnice bezbranná
Může dosáhnout délky tři až deset metrů, způsobuje nepříjemné střevní onemocnění. Nakazit se můžete po požití syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa, ale i vypitím infikované vody. Vajíčka se usadí v tenkém střevě, vyvinou se za tři měsíce.
Sponzorováno
Tenkohlavec prasečí pomáhá
Lékař a moderátor už avizoval, že se připravuje ještě na vši a pijavice. Není známo, co přesně zamýšlí dělat s vešmi, ale pijavice nejsou v medicíně novinka. Hirudoterapie, přikládání pijavic, využívají lékaři i léčitelé při zánětu průdušek, chronické zácpě, křečových žilách, některých kožních i gynekologických onemocněních. Paraziti pomáhají proti bolesti, snižují otoky, rozpouštějí krevní sraženiny a zvyšují aktivitu imunitního systému. „Nevím, jestli pan Mosley spolkl opravdu tasemnici, ale pokud ano, byl to velký risk,“ kroutí hlavou MUDr. Andrea Steinerová a pokračuje: „Tento typ parazita asi není nejvhodnější pro léčebné experimenty. Zatím jediným druhem, který se cíleně využívá, je tenkohlavec prasečí. Pomáhá při Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě. Princip spočívá v tom, že imunita se po jeho nasazení zaměří na boj proti němu, čímž se zmírní zánět trávicího traktu,“ říká MUDr. Andrea Steinerová. Účinek protizánětlivé terapie tenkohlavcům poprvé dokázali američtí vědci z Iowy, celosvětový patent na tuto metodu léčby vlastní německá firma. S tenkohlavcem dělali pokusy v Dánsku. Lékaři dávali pacientům s alergickou rýmou jeho vajíčka, žádné zlepšení stavu však nezaznamenali.
Tenkohlavec prasečí
Oblý parazit, dospělý měří tři až pět centimetrů, tvarem těla připomíná bič. Vyskytuje se u prasat, sekundárně se může nakazit i člověk. Dospělý parazit se nejčastěji uchytí v tlustém střevě, kde produkuje vajíčka. Ty se z těla dostanou trusem a venku na louce nebo na podestýlce se během dvou měsíců uvnitř vyvine larva, která je infekční.
Přečtěte si o tenkohlavci na wikipedii.
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidští parazité
Přečtěte si také naše další články