Obsah článku
Než se vrátíme do doby před 5000 lety, kdy přední učenci ve staré Číně začali zkoumat podstatu života a hledat klíč k dlouhověkosti a nesmrtelnosti, podíváme se na výsledky studie prof. Dana Bělského z Centra pro stárnutí v americké Duke univerzitě. Zde se zaměřili nikoliv na seniory, ale na lidi, narozených v letech 1972 až 1973. Vědci je opakovaně testovali, když dovršili 26, 32 a 38 let. Sledovali u nich 18 různých parametrů, například sílu stisku ruky nebo mentální výkon. Ukázalo se, že to, jakým tempem zestárneme, je vidět v některých náznacích už poměrně brzy. Přitom vědci hodnotili nejen vzhled či počet vrásek, ale i životní vitalitu, mobilitu kloubů, kognitivní schopnosti, rozpětí paměti, činnost ledvin, jater, plic a podobně.
Genetika ovlivňuje jen 20% stárnutí
Mnohem důležitější roli, než dědičnost, hraje prostředí, ve kterém žijeme. To je dobrá zpráva. Znamená to totiž, že pokud se naši předkové nedožili vysokého věku, neznamená to, že i my budeme mít dny rychle „sečteny“. A bohužel platí to i naopak – dlouhověkost našich prarodičů nemá až tak velký vliv na to, jakého věku se dožijeme my. Mnohem více záleží na tom, jak se k svému tělu chováme, a jaký život vedeme.
Nejstarší člověk s nezdravým životním stylem
Jeanne Calmentová se dožila úctyhodných 122 let. Stala se tak nejstarším zdokumentovaným člověkem, který kdy žil. Co je na tom nejzajímavější, měla množství zlozvyků, kterých se nechtěla vzdát. Kouřila, jedla spoustu sladkostí, denně popíjela červené víno, ale radovala se z každé maličkosti a z ničeho si nedělala těžkou hlavu – stres byste u ní jen marně našli! A tudy vede cesta k dlouhověkosti.
Myšlenky ovlivňují naše zdraví a celý život
Nepotlačujte hněv a emoce! Několik výzkumů dokonce potvrdilo souvislost mezi myšlenkami a nebezpečnou rakovinou. Extrémní potlačování hněvu je nejčastěji identifikovanou příčinou u pacientů s rakovinou prsu. Existují důkazy, které naznačují, že potlačený hněv může být předstupněm rozvoje rakoviny. Myslete pozitivně, těšte se ze života a zbavte se vnitřního napětí. Tak to dělala i Jeanne Calmetová a dožila se dlouhého věku.
Kde je ukryt klíč k dlouhému životu podle čínských mudrců?
Velcí čínští léčitelé postupně vyvinuli techniky, jak Qi v životě člověka shromáždit, harmonizovat, pročistit a transformovat tak, aby člověk ve svém fyzickém těle dokázal fungovat do velmi vysokého věku. A nejen fungovat ve smyslu přežití, ale být v plné vitalitě, fyzickém, emočním i mentálním zdraví a v harmonii s energií prostředí, kterou nazvali jako energie Nebes (Tian Qi) a Země (Di Qi).
Tento proces nese název – technika vyživování života (Yang Sheng Fa).
Dále se využívaly následující prvky:
– transformace na živém ohni
– vnější přípravky z minerální, rostlinné i zvířecí říše
– speciální dýchací cvičení
– meditační, koncentrační, relaxační, sexuální i pohybové techniky
TIP: Přečtěte si o tradiční čínské medicíně
1. První krok vyživení života
Cílem je nejprve uchovat esenci a vrozenou energii života tak, abychom ji nevyčerpávali nepřiměřenými životními aktivitami. Pokud náš plamen hoří silně, rychleji vosk taje … V každodenním životě to znamená rovnováhu mezi aktivitami a odpočinkem. Přiměřená fyzická a psychická aktivita umožňuje harmonický oběh krve a energie v těle a meridiánech, zatímco přiměřený odpočinek umožňuje regeneraci organismu a obnovu energie.
Nadměrná fyzická aktivita
Ta má za následek postupné vyčerpávání vrozené energie, oslabování funkce vnitřních orgánů a tím postupně oslabuje celý organismus. Výsledkem bývá často fyzická a psychická únava, lehké zadýchání se při fyzické námaze, nechuť verbálně komunikovat s okolím a podobně.
Nadměrná psychická aktivita
Vyčerpává nejen energii (Qi) ale zároveň i krev, která je podle čínské medicíny důležitým nosičem psychických, emočních a duševních vlastností člověka. Její množství a kvalita významně ovlivňují naši emoční a psychickou pohodu. Příznaky vyčerpávání krve – závratě, bledá tvář, bušení srdce, poruchy spánku nebo i zapomínání.
Nadměrná sexuální aktivita
Vyčerpává vrozenou esenci a tím významně zkracuje délku lidského života. Její vyčerpávání oslabuje hlavně funkci ledvin. Časté projevy mohou být bolesti v křížové oblasti, závratě a hučení v uších, impotence a poruchy menstruačního cyklu u žen.
Sponzorováno
Možná se to bude zdát na první pohled zvláštní, ale podle čínské medicíny dokonce i přemíra odpočinku je nevhodná.
2. Druhý krok vyživení života
Druhým krokem je pomocí speciálních technik naučit se esenci doplňovat a zlepšovat její kvalitu zušlechťováním svého života. Je to jako doplňovat vosk do hořící svíčky, aby déle a lépe hořela. Proces doplňování esence není vůbec v praxi jednoduchý. Čínská medicína rozděluje esenci na vrozenou a získanou.
Vrozenou (přednebeskou) esenci získáváme do vínku jako dar od rodičů a předchozích generací prostřednictvím DNA v okamžiku našeho početí. Získanou (postnebeskou) esenci přijímáme ze dvou hlavních zdrojů a těmi jsou: strava a dýchání.
Získávání postnebeské esence ze stravy
Cítíte se oslabeni? Tak vyzkoušejte recept Congee kaše.
Postup přípravy je následující:
– pohár rýže (nejlépe natural) a přidejte osm až deset sklenic vody, špetku kvalitní hrubozrnné mořské soli
– postupně přiveďte do varu na živém ohni (plyn nebo dřevo ne elektrická plotna!) A následně ztište plamen na minimum tak, aby vám v uzavřeném hrnci s pokličkou kaše jen velmi jemně několik hodin probublávala
– v případě potřeby doplňte vodu
– rýže by se měla rozvařit a výsledkem bude hustá rýžová polévka určená ke konzumaci
Postupným pomalým procesem vaření dojde k nashromáždění velkého množství energie, přičemž samotná substance ve formě rozvařené rýže bude velmi lehce stravitelná. Pokud máte chuť kaši dochutit, můžete k ní přidat na páře připravenou zeleninu, případně podávat se sušeným ovocem, vhodný je i černý sezam. Congee kaše s černým sezamem (výborně doplňuje krev a vyživuje ledviny) a přidejte k tomu sušenou kustovnici čínskou (Goji), která podporuje funkci ledvin a jater a je známou plodinou podporující dlouhověkost. Takový pokrm je velmi vitální při oslabení, regeneraci po nemocech, operacích, tak při střevních a zažívacích obtížích.
Získávání postnebeské esence dýcháním
Doplňování esence pomocí dechu je nejlepší použitím dýchacích cvičení. V praxi můžete vyzkoušet například techniku dýchání do podbřišku.
TIP: Přečtěte si o Cvičení Qi Gong
Postupujte takto:
– pohodlně si sedněte s nataženými zády
– uvolněte svaly a napětí v celém těle na přední straně, obličeji, zadní straně i bočních stranách trupu a končetin
– jemně přitáhněte bradu k hrudníku a pocitově mírně vytáhněte vrch hlavy směrem nahoru, jako byste se hlavou chtěli dotknout stropu v místnosti nad vámi. Vnímejte uvolnění svalstva v oblasti krku
– špičku jazyka jemně přiložte na horní podnebí a nechte ji tam přiloženou během celého cvičení. Vnímejte uvolnění v oblasti hrdla a na kořeni jazyka
– následně uvolněte oblast pánve a dolních končetin a vnímejte, jak se celá spodní část těla svou váhou jemně boří do země pod nohama.
Pozorně vnímejte několik minut nádech a výdech, aniž jste tento proces cíleně ovlivňovaly. Postupně vnímejte pohyb vaší bránice a při každém nádechu jemně stáhněte bránici a nechte vzduch, který nadechujte přes nos, naplnit celou oblast podbřišku, která se nafoukne jako míč. Při výdechu nechte bránici vystoupit směrem nahoru a vnímejte, jak se podbřišek přirozeně stáhne, jako když vytisknete vzduch z nafouknutého míče.
Tento proces opakujte několik minut až do pocitu příjemného přehřátí podbřišku a celkového uvolnění a utišení mysli. Na závěr jemně promasírujte celé tělo na povrchu pokožky.
3. Třetí krok vyživení života
Třetím krokem je probudit vlastní samoregenerační schopnosti života, svůj vnitřní „programový kód života“. Každá buňka těla obsahuje kompletní informace o celém těle a je schopná samoregenerace, má-li aktivován správný samoregenerační program a má dostatek energie na jeho uskutečnění. V tomto kroku se ukrývá vnitřní tajemství a alchymistické technologické postupy starých mistrů, jak tyto schopnosti (přirozené každému člověku) probudit k životu.
V čínské medicíně se jako prevence pro podpoření dlouhověkosti používá pravidelné přehřívání vybraných akupunkturních bodů pomocí moxy (pečlivě několik let sušené vlákna pelyňku). Přečtěte si moxování více.
A co vy? Co pro dlouhověkost děláte vy? Budeme moc rádi za komentáře.
A dále něco ke čtení
VIDEO: MUDr. Lenka Gluvňová, Akupunktura a čínská medicína
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravotní zajímavosti
Přečtěte si také naše další články