Obsah článku
Když vás sužuje syndrom bílého pláště
Málokdo navštěvuje lékaře s radostí, ale někomu dělá obrovský problém i pravidelná preventivní prohlídka či běžný odběr krve. Studený pot i zrychlený tep jsou běžnou reakcí lidí trpících syndromem bílého pláště už jen při zmínce o lékařích či vyšetřeních. V podstatě však tento nepříjemný stav není nemoc. Jak to tedy se syndromem bílého pláště je? To si můžete přečíst v tomto článku.
Strach z lékařů mohl vzniknout v dětství
Řada lidí se necítí v ambulancích či poliklinikách dobře. Tyto pocity mohou pocházet například z nepříjemných vzpomínek z dětství. Jiným zase vadí zápach dezinfekce, mají strach z vyšetření, z bolesti a v neposlední řadě i z případných špatných zpráv. Podstatou tohoto syndromu je pocit vnitřního napětí a strachu během lékařského vyšetření, které se spojuje i s bílým oblečením, které lékařů symbolizuje. To vše dohromady tvoří syndrom bílého pláště.
Tlak si změřte raději doma! Můžete mít úplně jiné hodnoty!
Jedním z hlavních projevů syndromu bílého pláště je vysoký krevní tlak a zrychlený tep. Protože i nevědomá úzkost a obavy mají vliv na lidský organismus. Právě tehdy často dochází k chybné diagnostice. Pacientům trpícím syndromem bílého pláště lékař naměří při každé návštěvě vysoký krevní tlak a podle toho je, v podstatě nesprávně, léčí. Pacient tak začne užívat léky na tlak, ale protože má v domácím prostředí tlak normální, medikamenty tak užívá zbytečně. Také se může stát, že lék sníží jeho krevní tlak až příliš, což následně vede k motání hlavy, slabosti a kolapsům. V takovém případě si pacient dokáže pomoci i sám, když si zajistí domácí tlakoměr. Tak si bude tlak měřit v klidném domácím prostředí a následně zjištěné výsledky zanese lékaři.
Sponzorováno
Hrozí nesprávná léčba
Takovým lidem však nehrozí jen nesprávná léčba, ale i absolutně chybějící léčba. Jde zejména o ty pacianty, kterým panický strach nedovolí vůbec vejít do nemocnice či polikliniky. Tehdy mohou řešit i závažnější zdravotní problémy bez lékařského dohledu. Kvůli tomu mohou v konečném důsledku dopadnout dost špatně.
Strach si nejdříve přiznejte, pak řešte
Základem je přiznat si strach. Není se totiž vůbec za co stydět a také vám může někdo pomoci problém vyřešit. Vyslovení pocitů mívá navíc velmi uklidňující efekt a zmírňuje stres. Při méně vážných projevech pomáhá, když k lékaři jde s vámi někdo blízký, kdo by měl alespoň částečně odvést pozornost od prostředí nemocnice i lékařů. Pomoci může i kniha, časopis a podobně. Lékaři tento problém také nezatajujte.
Může pomoci i terapeut
Vážnější případy pomůže vyřešit odborník, terapeut. Společně s ním přiřazení původ a příčiny strachu a postupně zmírníte jeho projevy. Jelikož u každého jedince bývá příčina někde jinde, je žádoucí individuální přístup.
Se syndromem bílého pláště si můžete pomoci i sami
Sponzorováno
V některých případech si však dokážete pomoci i sami. Stačí upravit drobné detaily do ambulance se vám bude kráčet alespoň o trošku lépe:
- domluvte se s lékařem, že při vyšetření nebude nosit bílý plášť (pokud to jde).
- před vstupem do zařízení se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Snažte se uklidnit a soustředit své myšlenky na příjemné věci.
- do čekárny si vezměte něco na rozptýlení – knihu, časopis, tablet či svou polovičku.
- vybírejte si na vyšetření den a čas, kdy se v čekárně vyskytuje co nejméně lidí. Pokud je to možné, objednejte se na přesný termín.
- uvědomte si, že lékař vám v žádném případě nechce ublížit, právě naopak
- pokud vám přístup lékaře nevyhovuje, zkuste se obrátit na jiného, ideálně po tom, jak si zjistíte reference od známých.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články