Obsah článku
- Stříbro má antimikrobiální vlastnosti a dlouhou dobu bylo používáno pro léčebné účely a jako dezinfekční prostředek. Nicméně, při konzumaci stříbra v jakékoli formě by měly být zváženy určité faktory.
- Koloidní stříbro: Koloidní stříbro je tekutina obsahující malé částice stříbra suspendované ve vodě nebo jiném rozpouštědle. Při konzumaci koloidního stříbra se stříbro může vázat na různé proteiny v těle a vytvářet stříbrné sloučeniny. Při nadměrném užívání nebo dlouhodobém vystavení koloidnímu stříbru mohou tyto sloučeniny způsobit nadměrnou akumulaci stříbra v těle, což může mít negativní účinky na zdraví, včetně stavů nazývaných argyrie (když se kůže stává modrošedou) nebo argyrie s očními příznaky.
- Stříbrné nádobí a příbory: Používání stříbrného nádobí a příborů obecně nepředstavuje riziko pro zdraví. Stříbro je však citlivé na některé kyseliny a látky obsažené v některých potravinách, a proto by nemělo být používáno pro dlouhodobé skladování nebo přípravu kyselých potravin.
- Před konzumací nebo použitím stříbra v jakékoli formě je vždy vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem, zejména pokud jde o koloidní stříbro nebo jiné výrobky obsahující stříbro. Dávkování a bezpečné použití stříbra se mohou lišit v závislosti na individuálních faktorech a zdravotním stavu.
Léčivá síla stříbra je známa již tisíce let. Jako pomocník „ranhojičů“ se používalo už dávno před naším letopočtem. Svou roli mělo i ve středověku, dostalo se dokonce do pověstí či pohádek, jako způsob předcházení něčemu nežádoucímu. Dnes se v medicíně opět hojně využívá. V čem je jeho síla?
Z historie léčivého stříbra
Léčivé účinky stříbra jsou známé opravdu už mnoho staletí, ne-li tisíciletí. Už tehdy si totiž lidé všimli, že pokud do rány vloží stříbro, rychleji se zahojí, pacienta rána méně bolí a nepřidružovali se ani vedlejší účinky. Nepřímo tím pojmenovali antibakteriální účinky stříbra, které si tak našlo své pevné místo v medicíně po celé generace. Hojně bylo používáno ve středověku jako prevence proti morovým epidemiím.
Právě proto se jídlo ze stříbrných talířů stříbrným příborem, i voda se uchovávala ve stříbrných nádobách – údajně, aby zůstala čerstvá. Ve skutečnosti si už takto lidé dezinfikováli své prostředí aby tak zabránili šíření nákaz. Během obou světových válek se zas zraněným vojákům vkládali stříbrné plátky do ran, aby se zabránilo šíření infekci. V 20. století velké používání stříbra vystřídaly průmyslové vyráběné antibiotika, stříbro však ze zdravotnictví nevypadlo.
Bakterie se mají na pozoru
Koloidní nebo iontové stříbro má silné antibakteriální účinky. Dnes se sice vyrábí množství léků se stejnými účinky, stříbro má však jednu obrovskou výhodu. Na rozdíl od farmaceuticky vyrobených léků s antibakteriálními účinky, na stříbro si bakterie nevytvořili rezistenci již po staletí. U vyráběných antibakteriálních látek se při tom rezistence u bakterií vytvoří do pár let.
Stříbro je však sofistikovanější než látky, které jsme zatím schopni vytvořit my. Napadá stěny bakterií a reaguje s jejich DNA, tím bakterie napadá přímo z nitra a zabraňuje jejich dalšímu množení se. Zároveň je stříbro i přírodním antibiotikem, čili utišuje bolest, zmenšuje otoky a „startuje“ organismus na rychlejší regeneraci – čili rány ošetřené stříbrem se celí o něco rychleji.
Koloidní stříbro
Když se řekne koloidní stříbro, jde vlastně o nano částečky stříbra volně „roztroušené“ ve vodě. V alkoholu se jejich účinek ničí, takže pokud někdo nabízí koloidní stříbro v alkoholu jako nějaký roztok, mějte se na pozoru – jde o podvod!
Koloidní stříbro ve vodě lze použít různými způsoby, můžete si například sami vyrobit stříbrné obvazy pro rychlejší hojení ran a dezinfekci. Stačí při tom běžný obvaz namočit do vody s koloidním stříbrem a nechat vysušit. Obvaz je ale možné použít ihned po namočení – ještě mokrý. I doma si tak můžete jedním úkonem vydezinfikovat ránu, zabránit množení bakterií v ní, či dopomoci rychlejšímu zahojení. Údajně po ranách ošetřených koloidním stříbrem zůstávají i menší jizvy.
Sponzorováno
Jak už jsme řekli koloidní stříbro je čisté stříbro, rovnoměrně rozptýlené v destilované vodě. Mimochodem, tato látka je v přírodě rozšířená a přirozeně se vyskytuje v kvalitní vodě. Ve vodě se stříbro přetvoří na mikročástice, velké 0,015 až 0,001 nm, což je dobré pro lidské tělo. Viry v našem organismu jsou velké od 15 do 150 nm, bakterie dokonce ještě větší, a koloidní stříbro může díky své velikosti (či spíše malosti) pronikat přímo do jádra patogenu – a zničit ho.
Viry a bakterie se nám objevují i na kůži, takže používání kosmetiky s koloidním stříbrem naši pokožku od patogenů očišťuje. Stříbro se používá i jako pleťové tonikum na obličej a dekolt. Kosmetika s obsahem kvalitního stříbra dokonale čistí a regeneruje pleť. Pravidelné používání pokožku vyhlazuje a dodává jí matný vzhled. Stříbrné tonikum je určeno pro všechny typy pleti a věkové skupiny, a příznivé účinky pocítí hlavně ti, jejichž pleť má větší sklon k mastnotě a tvorbě akné.
Kde všude léčivé stříbro najdeme?
Pro všechny pozitivní účinky se stříbro nevyužívá už jen při léčení, ale i v kosmetice. Najdeme ho například v některých druzích antiperspirantů a sprejů do bot, protože zabraňuje tvorbě bakterií vyvolávajících nepříjemný zápach. Ze stejného důvodu se nachází také v tkáních ponožek či punčoch. Kromě toho se využívá v mnoha přípravcích tlumících bolest, například mastech na bolavé dásně. Někteří lidé s bolestmi zubů říkají, že jim postačilo přiložit si k bolestivému místu na několik minut stříbrnou lžičku, jiní si dopomáhají i slabou baterkou a drátky.
Možná jste ani nevěděli, že tento vzácný kov využíván ve šperkařství se v tak velkém množství nachází v různých výrobků a že má takovou velkou léčivou sílu. Možná už i vám mnohokrát pomohlo a ani jste o tom nevěděli.
Zajímavosti z oblasti stříbra
- Staří Řekové používali stříbrné nádoby, ve kterých uchovávaly vodu a jiné tekutiny, aby déle vydržely čerstvé. Podle spisů od Herodota (484 – 430 před Kr.), Řeckého filozofa a historika, bylo stříbro používáno dávno před naším letopočtem.
- Římané uchovávali víno ve stříbrných uren, aby zabránili jeho znehodnocení.
- Používání stříbra je zmíněno i ve spisech ze starověkého Egypta.
- Ve středověku stříbro chránilo bohatých v době morových epidemií.
- Před příchodem moderních antibiotik bylo známo, že choroboplodné organismy nejsou schopny přežít v přítomnosti stříbra. Následně bylo stříbro používáno pro výrobu talířů, mís a nádob na pití.
- Především majetnější uchovávali jídlo a jedli ze stříbrných nádob aby zabránili růstu bakterií.
- Čínští císaři a jejich dvořané používali k jídlu stříbrné hůlky.
- Druidové zanechali důkazy o užívání stříbra.
- Usedlíci v australském vnitrozemí uchovávaly vodu ve stříbrných nádobách, aby zabránili její zkažení.
- Průkopníci cestující americkým západem zjistili, že pokud vloží stříbrnou nebo měděnou minci do sudů s pitnou vodou, nerozšíří se v nich bakterie, řasy a pod.
- Bylo známo, že stříbrná mince vložená do mléka ho udrží čerstvé. Někteří z nás se možná pamatujete na prarodičů, kteří dělali totéž.
- Lístečky stříbra byly používány k zabránění infekcím v ranách vojáků během I. světové války.
- Před zavedením antibiotik, koloidní stříbro bylo běžně používané v nemocnicích, protože byly známy jeho anti-bakteriální účinky.
- Počátkem 19. století lékaři používali stříbrné šicí ran po chirurgických zákrocích.
- V ajurvédské medicíně se kousky stříbra používají jako tonikum, elixír a regenerační prostředek pro pacienty vysílených věkem nebo chorobami.
A co vy? Používáte stříbro pro své zdraví? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále o stříbře a jeho vlivu na naše zdraví přečíst?
- Stříbrná voda – jak se vyrábí a jaké má účinky?
- Koloidní stříbro pomáhá, ale pozor, není však všelék
- Alergie na stříbro – kdy vzniká – příznaky, příčiny a léčba
VIDEO: Výroba koloidního stříbra
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Použití stříbra při prevenci a léčbě infekcí Autor: Amani D. Politano
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články