Sponzorováno

Správná nosní hygiena – jak dýchat zdravě a jak uvolnit nos? 4.86/5 (14)

  • Pravidelné čištění nosu: Nos by měl být pravidelně čištěn pomocí fyziologického roztoku nebo speciálního spreje určeného k čištění nosních cest. Tento postup pomáhá odstranit nahromaděný hlen, prach a alergeny z nosních dýchacích cest.
  • Vlhkost nosních cest: Vlhkost pomáhá udržet sliznice nosních dýchacích cest zdravé. Lze ji zajistit například pomocí inhalace páry nebo užíváním vlhkých prostředí.
  • Ochrana před alergeny: Pokud víte, že jste alergičtí na určité látky, snažte se jim vyhnout. Pokud je to nutné, použijte antialergické léky.
  • Zvlhčování sliznic: Pokud máte suchý nos, může být vhodné používat speciální kapky nebo gely, které zvlhčují sliznice.
  • Správné dýchání: Snažte se dýchat přes nos a ne přes ústa, protože to pomáhá udržovat nosní cesty vlhké a teplé.
  • Je důležité pravidelně čistit nos a udržovat správnou hygienu nosních cest, zejména pokud trpíte alergiemi, průduškovým astmatem nebo jinými onemocněními dýchacích cest. Pokud máte nějaké zdravotní potíže s nosní hygienou, neváhejte se poradit s lékařem.

Správná nosní hygiena - jak dýchat zdravě a jak uvolnit nos?Nos – vstupní brána vzduchu do organismu. V zimním období jsme citliví na svůj nos všichni, zejména pokud přicházíme do kontaktu s větším počtem lidí. Takové prostředí je ideální na šíření infekcí, a špatná nosní hygiena je v tomto případě rizikovým faktorem rozvoje kapénkové infekce. Funkce nosu je důležitá. Nozdry obsahují velké množství chloupků, které jsou nutné pro mechanickou filtraci vzduchu od nečistot. Kromě chloupků, ji zajišťuje i lepkavá sliznice nosní dutiny. V nose zároveň dochází k zahřívání vzduchu na potřebnou teplotu.

Jak správně pečovat o svůj nos?

Ideální péče představuje pravidelné čištění nosu a nosní dutiny. K čištění se používá izotonický nebo hypertonický roztok mořské soli. Není nutné tento roztok kupovat v lékárně, ale můžete si ho připravit i sami, a to rozpuštěním 1 lžičky soli (nejlépe mořské) v 1 litru vody.
Kromě hypertonického roztoku mořské soli, můžeme na propláchnutí nosní dutiny použít bylinné proplachy z výtažků < href="https://www.rehabilitace.info/zdravotni/salvej-lekarska-ci-babske-ucho-a-jeji-vliv-na-nase-zdravi/">šalvěje, řepíku nebo heřmánku. Na dlouhodobé používání je vhodnější izotonický roztok, který zvlhčuje nosní sliznici, má regenerační účinek, přičemž ho můžeme používat již od narození, ale i během těhotenství a kojení. Taktéž se doporučuje pravidelné denní odfukování nosem (smrkání). Důkladným odfrknutím se odstraní prachem zanesený hlen, ale i tuhé částice, jež se v nosní dutině zachytily.

Hypertonický roztok

Jako hypertonický se označuje roztok, jehož osmotický tlak je vyšší než osmotický tlak jiného (porovnávaného) roztoku. Tedy obsah solí v hypertonickém roztoku je vyšší než v buňkách lidského těla. Roztok aplikovaný na oteklou nosní sliznici odvádí přirozeným mechanismem osmózy vodu, čímž snižuje otok a usnadňuje dýchání nosem.

Izotonický roztok

Izotonický roztok obsažený v nosním spreji obnoví přirozenou vlhkost sliznice, podpoří její samočisticí schopnost a tvorbu ochranné povrchové vrstvy. Roztok přirozeně a účinně pečuje o správnou činnost nosu. Pravidelné používání nosního spreje snižuje riziko infekce horních cest dýchacích.

Nosní hygiena – nosní dírky

Vyfoukat (vysmrkat) bychom si měli každou dírku zvlášť. Na smrkání používejte jednorázové kapesníky, a po použití je ihned zahoďte. Při opětovném používání existuje riziko opětovného zavedení mikroorganismů do nosu, a vzniku infekce. Tuto proceduru by měl náš nos „absolvovat“ 2 – 3x denně, avšak vše záleží na prostředí, ve kterém se nacházíme. Minimálně bychom ale měli dbát o to, abychom proplach nosu uskutečnili několikrát do týdne.

TIP: Přečtěte si o čištění nosu nosní sprchou – Džala Néti

Sponzorováno

Nosní hygiena u malých dětí

Dětský organismus je vystaven vysokému riziku vzniku infekce. Infekce uvnitř nosu, ztěžuje dítěti dýchání, a v určitých případech může docházet i k životu ohrožujícím stavům. K čištění nosu u dětí můžeme použít kapky nebo sprej. U novorozenců a malých dětí, se doporučuje začít izotonickým přípravkem. Pokud tento roztok dostatečně nezředí hlen a nevyčistí sliznici, použijeme hypertonický přípravek. V případě nosních kapek, si „nastavíme“ dítě tak, aby leželo s hlavou v mírném záklonu. Do každé nosní dírky dáme 2 – 3 kapky (u dětí nad 12 let), a necháme několik minut působit (ideálně 5 minut). U mladších dětí aplikujeme 1 – 2 kapky. Postup můžeme zopakovat 3 – 4 krát za den. Kapky zředí hlen, a děťátku buď stečou do ústní dutiny, kde je spolkne nebo se lépe vysmrká. Další možnost je hleny odsát odsávacím zařízením (určeným na tento proces). V případě použití spreje, může dítě stát nebo sedět, a následně hlavu na pár minut zakloníme.

Co může způsobit špatná hygiena nosu?

Hlavním projevem špatné hygieny nosu je suchý nos. Pocit suchého nosu míváme často hlavně v zimním období, v přetopených prostorách, ale i v nemoci, či pocitu nachlazení. Typickým projevem nesprávné hygieny je vyschnutí sliznice, a tím zvýšené riziko krvácení z nosu. Při krvácení nosu dáme postiženou osobu do předklonu, abychom zabránili stékání krve do trávicí nebo dýchací soustavy. Následně nos ošetříme mastičkou, nebo olejovými kapkami, abychom zjemnili sliznici. Můžeme na to použít např. bílou kosmetickou vazelínu.

Uvolnění ucpaného nosu akupresurou

Pomoci může i akupunktura, zkuste tyto kroky:

1. 10-krát jemně stlačte důlky z boku na konci nosu. Měli byste téměř zavřít a otevřít nosní dírky, když provádíte tento krouživý pohyb
2. 10-krát jemně stiskněte jamku hned pod sliznici blízko kořene nosu
3. 10-krát jemně stiskněte jamku hned pod uchem, za ušním boltcem
4. 10-krát promasírujte ušní lalůček

Pokud tento postup provedete třikrát, měli byste ihned pocítit uvolnění ucpaného nosu. Doporučujeme se k tomuto postupu vrátit znovu po asi 10 minutách, aby byly výsledky trvalejší. Jinak se ucpání nosu může vrátit.

Prostředky lidové medicíny k léčení akutní rýmy a k uvolnění nosu

Česneková kaše

Hruď a oblast mezi lopatkami potřeme kaší z loupaného, rozmačkaného česneku a vepřového sádla. (1 čajová lžička česneku, 1 čajová lžička vepřového sádla).

Křenové obklady

Přes noc přiložíme na záda v oblasti šíje obklad z nastrouhaného křenu. (1 polévková lžíce nastrouhaného křenu)

Léčení teplem s vejci uvařenými natvrdo

Velmi účinné je, když oblast vedlejších nosních dutin prohřejeme natvrdo uvařenými vejci. Teplá vejce zabalíme do kapesníku a držíme je po obou stranách nosu, dokud nezačnou chladnout.

Přírodní vata

Zapálíme chomáček přírodní vaty a pach zhluboka nadechneme, nos se okamžitě uvolní.

Šťáva z aloe

4–5 krát denně nakapeme do každé nosní dírky 3–5 kapek šťávy z aloe vera.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Čištění nosu nosní sprchou

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva