Sponzorováno

Spirometrie – co je to + kdy a jak se používá? 4.83/5 (12)

  • Spirometrie je typ testu (vyšetření) funkce plic. Spirometrie je tedy diagnostický test používaný k měření funkce plic. Tento test se provádí pomocí přístroje zvaného spirometr, který měří, jak mnoho vzduchu pacient dokáže nadechnout a vydechnout a jak rychle to dokáže udělat.
  • Určuje, jak dobře fungují vaše plíce, měřením toho, kolik vzduchu jde do a z plic, když dýcháte.
  • Spirometrie je bezpečná, i když z opakovaných hlubokých nádechů můžete cítit točení hlavy nebo závratě. Během spirometrie pacient nadechne co nejvíc vzduchu, poté ho vydechne co nejrychleji a silou, jakou dokáže. Spirometr měří objem vzduchu a rychlost výdechu a na základě těchto údajů dokáže posoudit, jak dobře pacientovy plíce fungují.
  • Váš lékař vás bude několik dní po testu kontaktovat s výsledky.
  • Spirometrie se často používá k diagnostice astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci (COPD) a dalších onemocnění plic. Test může být také užitečný při sledování průběhu léčby a účinnosti léků.

Spirometrie - co je to + kdy a jak se používá?

Co je spirometrie?

Spirometrie je běžný typ testu funkce plic. Jiný název pro test funkce plic je test funkce plic. Spirometrie měří průtok vzduchu vašimi plícemi a odhaduje množství vzduchu ve vašich plicích. Lékaři také spirometrie říká, jak silné jsou vaše plíce a jak dobře dýcháte.

Spirometrie je bezpečná. Lékaři spirometrii celkem běžně objednávají k hodnocení funkce plic.

Proč se provádí spirometrie?

Spirometrie určuje, zda vaše plíce fungují na očekávaných úrovních. Pomáhá také diagnostikovat onemocnění plic a dýchacích cest, třeba včetně těchto:

Spirometrie může také:

  • Určit kapacitu vašich plic
  • Měřit změny v čase, ke kterým dochází v důsledku chronických plicních onemocnění
  • Identifikuje změny ve funkci plic a v některých případech pomůže nastolit léčbu
  • Zjistí zúžení dýchacích cest
  • Lékař pomocí spirometrie rozhodne, jak je pravděpodobné, že inhalační léky mohou pomoci s vašimi příznaky
  • Ukáže, zda vystavení určitým látkám změnilo funkci vašich plic
  • Před operací lékař s pomocí spirometrie odhadne riziko respiračních komplikací

Kdy může být potřeba spirometrie?

Váš lékař může objednat spirometrii, pokud máte příznaky onemocnění plic nebo dýchacích cest. Některé příznaky, kvůli kterým může váš lékař objednat spirometrii, jsou třeba tyto:

  • Tlak na hrudi, bolest nebo tlak
  • Kašel, zejména kašel s hlenem
  • Potíže se zhluboka nadechnout
  • Dušnost
  • Sípání

Kdo provádí spirometrii?

Spirometrii může provádět praktický lékař nebo pneumolog.

Spirometr je lékařský přístroj, který měří proudění vzduchu. Nepomáhá nijak vašim plicím. Incentivní spirometr je jiný typ lékařského zařízení, které je dobré pro vaše plíce. Je to jednoduché plastové zařízení, které můžete používat doma. Pomáhá vašim plícím expandovat a být silnější. Může také pomoci vyčistit vaše plíce od hlenu a jiných tekutin.

Jak funguje spirometrie?

Spirometrie využívá přístroj zvaný spirometr. Spirometr je lékařský přístroj, který se skládá z náustku a hadičky. Připojují se ke stroji, který měří váš průtok vzduchu.

Jak se připravit na spirometrii?

Před testem vás může váš lékař požádat, abyste:

  • Přestali na krátkou dobu užívat léky na dýchání.
  • Nosili volné, pohodlné oblečení, které nestlačuje hrudník
  • Nejméně dvě hodiny před testem nejedli velké jídlo
  • Nejméně 30 minut před testem se vyhnuli jakémukoli těžkému cvičení.

Proč? Tato opatření pomohou zajistit, že vaše výsledky spirometrie budou přesnější.

Průběh spirometrie – jak se provádí spirometrické vyšetření?

Váš lékař (či pneumolog) může provést vyšetření v kanceláři nebo ve speciální laboratoři plicních funkcí. Váš lékař vám na nos umístí měkké klipy. Klipy vám pomohou vydechnout pouze trubicí připojenou ke spirometru (nikoliv nosem).

Poté se zhluboka nadechnete a fouknete do trubice připojené ke spirometru. Spirometr měří množství vzduchu, který vyfouknete z plic, a množství, které vdechnete zpět do plic. Foukejte tak silně a rychle, jak jen můžete.

Test zopakujete třikrát, abyste zajistili, že vaše výsledky budou přesné a reprodukovatelné.

Váš lékař vás také může požádat, abyste vdechli lék, který vám pomůže otevřít dýchací cesty. Poté znovu vydechnete do trubice připojené ke spirometru. Váš lékař pak porovná výsledky vašich testů před a po inhalaci léku. Poté se rozhodne, zda mohou lék použít ve vašem léčebném plánu.

Je spirometrické vyšetření bolestivé?

Ne, spirometrický test není bolestivý.

Můžete však pociťovat závrať, točení hlavy nebo únavu z tak hlubokého nadechování a vydechování. Foukání do hadičky může také způsobit kašel. Tyto příznaky by měly vymizet krátce po dokončení testu. Informujte svého lékaře, pokud potřebujete během testování přestávku.

Sponzorováno

Spirometrie může také zvýšit vaši srdeční frekvenci. Informujte svého lékaře, pokud jste v minulosti prodělali infarkt nebo jiné stavy, které ovlivňují vaše srdce.

Jak dlouho trvá spirometrie?

Vyšetření trvá přibližně 30-40 minut.

Co očekávat po spirometrii?

Po testu můžete znovu užívat jakékoli léky, které vám váš lékař řekl, abyste přestali užívat. Můžete se také vrátit ke svým obvyklým činnostem, včetně cvičení.

Váš lékař vám řekne, kdy můžete očekávat výsledky testů.

V některých případech může váš lékař také otestovat objem plic a difuzní kapacitu po spirometrickém testu. Tyto testy měří objemovou kapacitu plic a také schopnost plic přenášet kyslík do krve. Doplňují spirometrické testy tím, že pomáhají vašemu lékaři diagnostikovat určité plicní nebo dýchací stavy. Váš lékař může provádět tyto testy pravidelně, aby zjistil, jak vaše dýchání postupuje.

Co je normální výsledek na spirometru?

„Normální“ hodnota spirometru závisí na několika faktorech, hlavně na těchto:

  • Váš věk
  • Vaše výška
  • Pohlaví
  • Zda užíváte tabákové výrobky (kouříte)
  • Vaše hmotnost a obecně vaše kondice

Váš lékař použije tyto charakteristiky k určení typické hodnoty pro vaši věkovou a demografickou skupinu.

Spirometrie měří dvě hlavní složky:

  1. Vynucená vitální kapacita (FVC). FVC je nejvyšší množství vzduchu, které můžete vydechnout po hlubokém nádechu.
  2. Usilovaný výdechový objem (FEV1). FEV1 je množství vzduchu, které vydechnete za jednu sekundu.

Jakmile provedete test, váš lékař porovná vaše skóre s typickým údajem pro vaši demografickou skupinu. Normální hodnota je 80 % nebo vyšší než typická demografická hodnota.

Vaše naměřené hodnoty mohou také pomoci vašemu lékaři určit, jaký druh onemocnění ovlivňuje vaše plíce. Mohou to obecně být tyto problémy:

  • Obstrukční plicní nemoc. Poškození plic nebo dýchacích cest ztěžuje dýchání veškerého vzduchu z plic. Mezi běžné příčiny obstrukční plicní nemoci patří astma, bronchiektázie, CHOPN a cystická fibróza.
  • Restrikční onemocnění plic. Nemůžete plně rozšířit své plíce. Běžné příčiny restriktivního onemocnění plic mohou zahrnovat amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), intersticiální plicní onemocnění, svalovou dystrofii, sarkoidózu a skoliózu.

Hodnoty spirometrie

Měření FVC

Jedním z primárních spirometrických měření je FVC, což je největší celkové množství vzduchu, které můžete násilně vydechnout po co nejhlubším nádechu. Pokud je vaše FVC nižší, než jste očekávali, něco vám omezuje dýchání.

„Normální“ nebo „abnormální“ výsledky jsou u dospělých a dětí hodnoceny odlišně.

Pro děti od 5 do 18 let:

Procento předpokládané hodnoty FVC Výsledek
80 % nebo více normální
méně než 80 % abnormální

 

Pro dospělé:

FVC Výsledek
je větší nebo rovna dolní hranici normálu normální

je menší než spodní hranice normálu abnormální

 

„Abnormální“ FVC může být způsobeno restriktivním nebo obstrukčním onemocněním plic a k určení, který typ plicního onemocnění je přítomno, jsou zapotřebí jiné typy spirometrických měření.

Obstrukční nebo restriktivní plicní onemocnění může být přítomno samo o sobě, ale je také možné mít kombinaci těchto dvou typů současně.

Kdy budete znát výsledky spirometrie?

Výsledky spirometrických testů nebudete znát hned po dokončení. Specialista musí nejprve prozkoumat vaše výsledky testu a vaše výsledky prodiskutuje s lékařem, který test objednal.

Výsledky testu byste měli očekávat během několika dnů.

Jak výsledky spirometrie pomohou lékaři?

Výsledky spirometrických testů pomohou vašemu lékaři určit:

  • Zda jsou vaše příznaky důsledkem astmatu nebo jiného stavu.
  • Zda máte ucpání nebo zúžení dýchacích cest.
  • Zda léčba funguje.
  • Zda mají vaše plíce menší objem než normálně, což může vyžadovat další testování.
  • Zda je plicní onemocnění stabilní nebo se zhoršuje.
  • Závažnost vaší nemoci.

Váš lékař vás bude kontaktovat několik dní po spirometrických testech a prodiskutuje vaše výsledky. Obraťte se na svého lékaře, pokud od něj po několika dnech neobdržíte své výsledky.

Pokud máte chronické (dlouhotrvající) plicní onemocnění, možná budete muset naplánovat spirometrii (testy funkce plic) každý rok.

Pokud zaznamenáte jakékoli změny ve vašem dýchání, navštivte svého lékaře. Změny nemusí být závažné nebo mohou být příznakem onemocnění plic. Váš lékař může použít spirometrii k diagnostice jakýchkoli možných plicních onemocnění. Spirometrie není bolestivá. Správná diagnóza může vám a vašemu lékaři pomoci určit plán zdravotní péče, který vám umožní zlepšit nebo udržet kvalitu vašeho života.

Byli jste na spirometrii? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů pod článkem.

VIDEO: Funkční vyšetření plic | Vyšetřovací metody

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva