Obsah článku
Způsoby jak zvládnout škytavku hledali lidé už ve středověku. Pokud škytáte často, vyzkoušejte následující rady. Možná vám pomohou vyhnout se nejedné nepříjemné situaci.
Jak přechytračit škytavku?
Snězte lžičku cukru
Škytavka obyčejně přestane po několika minutách. Cukr pravděpodobně změní nervové impulzy v ústní dutině, díky čemuž se náhle přeruší křečovité stahy bránice. Na škytavku u kojenců zpravidla zabírá cukr rozpuštěný ve vodě (120g na sklenici vody).
Polkněte lžičku citrónové šťávy
Tak tohle je náš tip, taková rada ze života. Vymačkejte na lžičku citrón nebo nakapejte citrónovou šťávu a polkněte. A škytavka je pryč!
Pijte vodu dole hlavou
Nalijte vodu do sklenice, předkloňte se a pijte vodu jakoby hlavou dolů, tedy z opačného okraje poháru.
Dlouhý výdech
Zadržte dech, pak velmi pomalu, jakoby dlouhým proudem vydechujte.
Polkněte 3x naprázdno
Při jídle se chovejte klidně. Jen tak se vyhnete škytavce. Pokud přesto začnete škytat, zadržte na chvíli dech a naprázdno polkněte, když pocítíte, že vás ponouká na škytavka. Udělejte to dvakrát nebo třikrát, pak se zhluboka nadechněte a celý postup zopakujte.
Zkuste malý akrobatický cvik
Malou podlouhlou misku naplňte vodou a postavte ji na stůl. Pak si přitiskněte oba ukazováčky na uši. Nakloňte se nad stůl a misku zvedněte pomocí malíčků a palců. Zadržte dech a vypijte všechnu vodu na jeden nebo dva doušky.
Lechtání
Na škytavku malých dětí prý účinně působí lechtání. Škytajícímu dítěti řekněte, aby zadrželo dech, a potom ho polechtejte tak, až se začne smát. Tímto způsobem dojde k zesílení vdechového reflexu a bránice se tak vrátí na původní místo.
Dýchání do sáčku
A nakonec tradiční metoda: dýchání do papírového sáčku. I když se považuje za málo účinnou, některým může pomoci. Přidržte si sáček těsně před ústy a desetkrát co nejsilněji vydechněte a vdechněte. Musíte to udělat rychle, zejména tak, aby se do kapsy nedostal vzduch zvenčí.
Nejčastější příčiny škytavky
Škytavku mohou způsobovat nejrůznější poruchy nervového nebo periferního systému. Zde je seznam nejčastějších příčin škytavky:
Sponzorováno
- Sycené nápoje
- Dehydratace
- Rychlá konzumace potravin
- Kombinace studených a teplých potravin
- Pálení žáhy
- Nedostatek vitamínů
Vážnější případy škytavky
Pokud škytavka trvá déle než 24 hod, je důvodem k hospitalizaci zvláště pokud se jedná o starší a nemocné pacienty. Dlouhotrvající škytavka totiž může vést ke zvýšenému katabolismu v organismu, dehydrataci a až metabolickému rozvratu.
Zajímavosti o škytavce
Kousnout se do malíčku, sníst kousek cukru, zadržet dech či se napít. To je několik „osvědčených“ rad, jak se zbavit škytavky (ta s citrónovou šťávou ale zaručeně funguje). Nefungují však zdaleka u všech. Je totiž známo několik případů natolik silné škytavky, že se jí postižený nezbavil třeba ani několik let! V Guinessově knize rekordů je dokonce záznam o jistém Charlesi Osbornovi, který byl takto sužován celých 69 dlouhých roků! Jak je možné, že někoho zničehonic postihne taková nepříjemnost? Zatímco v některých případech lékaři k vysvětlení dospějí, jindy jim nezbývá než nevěřícně přihlížet. Jeden mysteriózní případ zaujme média před pár lety. Angličan Christopher Sands (*1984) trpí nepřetržitým škytáním, které ho obtěžuje každé dvě vteřiny. Nejprve si z něj kamarádi tropí legraci a ptají se ho, kdo na něj tolik myslí, že neustále škytá. Pak jde však do tuhého. Mladík má problém se vyspat, najíst, a dokonce i dýchat! Zkouší proto jógu, hypnózu nebo akupunkturu, ale nic nepomáhá. Jeho záhadná choroba trvá téměř tři roky! Jak se mu jí nakonec podaří zbavit?
Někdy škytavka záhadně mizí
Sponzorováno
Christopherův případ se brzy stává jednou z nejznámějších kauz posledních let. Tohoto muže ničí škytání fyzicky i psychicky. Protože je zpěvák, ztrácí navíc i způsob obživy. Pak ale lékaři učiní přelomový objev. V mozku Chrise naleznou a posléze odstraní tumor (zduření tkáně). Byla to ona záhadná příčina, po které všichni pátrali? „Stále mám občas záchvaty (škytavky), ale očekávám, že během pár měsíců kompletně zmizí,“ říká Chris po operaci. Všichni však takové štěstí nemají a příčina jejich škytání zůstává skryta. Někdy ale mají přece jen šanci na záchranu, záhadné škytání totiž občas přestane samo od sebe. Příkladem budiž případ patnáctileté Američanky Jennifer Mee. V lednu roku 2007 začne dívka škytat až padesátkrát za minutu. Její stav je natolik vážný, že se okolí bojí o její život. Jennifer nechodí do školy, nežije jako její vrstevníci a po dlouhých týdnech to vypadá, že už ani nebude. Když se však dovrší pátý týden, úmorná škytavka je pryč. Mizí stejně záhadně, jako se objevila. To však neznamená, že takto přestane u všech postižených! Pokud budeme pátrat po příčinách škytavky, dozvíme se o podráždění žaludku, dehydrataci, pálení žáhy nebo nedostatku vitaminů. Co ale způsobí to, že u někoho trvá tak dlouho a někdy dotyčného neopustí vůbec? Kdo ví.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Přečtěte si také naše další články
děkuji,už jsem byla něštastná ale lžička citronové štávy zabrala okamžitě
Manžela trápí škytavka 8. den, pravděpodobně po lécích na žaludek, teď jsme vyzkoušeli cukr i citron, momentálně je 15 minut klid. Uvidíme jak to bude pokračovat. Děkuji.