Obsah článku
Santalové dřevo pomáhá
Santalové dřevo je mimořádně aromatické. A na rozdíl od jiných aromatických dřevin si svoji vůni dokáže udržet po dlouhá léta. Právě pro tuto výraznou a příjemné aroma, kterou disponuje díky vysokému obsahu vonných silic, je oblíbené při různých druzích aroma terapie a při výrobě kosmetiky. Dalším pozitivem santalového dřeva je jeho schopnost léčit. A to nejen navenek, když léčí různá kožní onemocnění, ale i uvnitř člověka, přesněji v jeho mysli, kde dokáže pomoci při mnohých psychických a nervových poruchách. Ale pěkně po pořádku.
Santalové dřevo v kosmetice
Věnujme se nejprve využití santalu v kosmetice. V této oblasti se využívá převážně santálový olej. S jinými oleji se velmi dobře mísí a proto je přidáván do nejkvalitnějších parfémů. A protože je jeho vůně sladká, exotická a podmanivá, parfémy se z něj dokonce vyrábějí. Má i vlastnosti přírodního UV filtru, není proto divu, že je využíván při výrobě opalovacích krémů. Santal je také považován za mimořádně antiseptický, protibakteriální a protizánětlivý. Tyto své vlastnosti potvrzuje jako přísada různých krémů, mýdel, tělových mlék a dokonce i šamponů. Dokáže totiž zmírnit tvorbu vlasových lupů.
Nezanedbatelné jsou jeho uklidňující účinky na podrážděnou pleť po holení. Při problémech s akné působí santal protizánětlivě a nepříjemné viditelné projevy akné dokáže potlačit. Krémy s přidáním santalové silice působí na všechny typy pleti, a to citlivou, suchou a dehydrovanou, ale i mastnou pleť.
Sponzorováno
I v aromaterapii
Fanoušci aromaterapie nepohrdnou vonnými tyčinkami s vůní santalového dřeva. Do oblíbené aroma lampy se používá i santalová silice. Ve spojení s koupelí s přidáním této silice působí aroma terapie konejšivě, navodí příjemnou atmosféru a tak dokáže zmírnit stres, strach, depresi a jiné negativní projevy psychického vypětí. Santalová vůně dokonce působí jako afrodiziakum.
Pokud si čas od času dopřejete i masáž s použitím santalového masážního oleje, zmírní se nepříjemné příznaky stresu a křečí a zbavíte se i problémů s nespavostí. Již staří Indové věřili v relaxační a dezinfekční účinky santalu a dnes tomu není jinak. Proto je známé i využívání santalových vonných tyčinek v různých zdravotnických střediscích a čekárnách a dokonce i ve střediscích jógy, či věštírně. Dokáže prý navodit silné duchovní vibrace a léčit duši. Pokud Vás však trápí přízemnější a běžnější zdravotní problémy, například obyčejná bolest v krku, pomůže vmasírování santalové silice do oblasti lymfatických uzlin. Při chronické bronchitidě zas účinkuje inhalace santalové silice.
Jak se však jednoduše dostat k tomuto exotickému produktu? V našich zeměpisných šířkách se santálový strom nevyskytuje a vycestovat do Asie by bylo asi trošku nepraktické. A nakonec, ani takový výlet by nemusel být úspěšný, protože v některých zemích je kácení těchto vzácných stromů zakázán nebo podmíněn různými zákony a směrnicemi. Pokud jsou vám však účinky santalu sympatické, je jednoduchá možnost jak je vyzkoušet na sobě. Při různých problémech s pletí, jako například akné, suchá a dehydrovaná pleť, či příliš mastná pleť, je dostupný regenerační santalový obličejový olej. Oblíbený je i u mužů, protože dokáže uklidnit podrážděnou a zarudlou pokožku po holení.
Pokud byste rádi vyzkoušeli účinky santalu na Vaši psychiku, pro tento účel je vhodný éterický olej ze santalového dřeva. Přidejte pár kapek do koupele a užívejte si sladkou a smyslnou vůni, která Vás dokáže uklidnit a navíc působí i jako afrodiziakum. Nebo ho použijte při masáži, která zmírní křeče, navodí příjemnou atmosféru a zbaví Vás tak stresu. Na problémy se suchou vlasovou pokožkou je nejvhodnější květinová santalová pleťová voda. Ta Vás kromě lupů zbaví i suchých a zarudlých míst na pokožce. Vybalte tedy cestovní tašky, zatím nikam cestovat nemusíte.
Pořiďte si tohoto exotického pomocníka jednoduše, ve formě různých bio produktů dostupných i na našem trhu.
A co vy? Používáte nějak santalové dřevo? Budeme rádi za komentáře.
A dále si přečtěte
VIDEO: Sběr santalového dřeva
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články