Sponzorováno

Šafrán a léčba deprese – může fungovat? 4.88/5 (17)

Šafrán a léčba depreseNejdražší koření se ukazuje jako skvělé přírodní antidepresivum bez vedlejších účinků. Přírodní medicína má zelenou. Deprese má červenou. Posledních osm let íránští vědci s radostí zkoumají, jak tradiční perské koření ovlivňuje náladu. Odstartovala to malá studia na teheránské univerzitě. Prokázala, že šafrán dokáže při mírné až střední silné depresi v podstatě totéž, co inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.

Při denní dávce třicet miligramů a alespoň měsíci užívání se koření vyrovnalo i starším tricyklickým antidepresivům. Zatím bez zjištěných vedlejších účinků, ale zato s pozitivním vlivem na léčbu přes čtyř desítek nemocí včetně rakoviny.

Koření života

Stoupenci východní medicíny se usmívají, neboť jídla se šafránem dodávaly energii vojákům už ve starověkém Egyptě. Koření jim nejen rozproudilo krev, ale zlepšilo i náladu, zmírnilo napětí a podpořilo schopnost soustředit se. V době míru odstraňuje nepříznivé následky stresu, pomůže vám uklidnit se a zaslouženě relaxovat. Příznivě ovlivňuje vyčerpaný organizmus a odstraňuje nespavost.

Ocení ho ženy, které sužuje premenstruační syndrom, ale i muži se srdeční slabostí či s poruchami erekce. Funguje jako afrodiziakum, zmírňuje bolesti hlavy a prospívá trávení.

Sponzorováno

Osm tisíc za kilogram

Radost, kterou vám šafrán vrátí do všedních dnů, však není ani trochu levná. Na světových trzích se cena za gram pohybuje kolem osmi eur. Koření se získává výsostně ručním sběrem, přičemž jeden květ má jen tři šafránové tyčinky. Na kilo koření se musí otrhat stopadesát – až dvě stě tisíc fialových květů. Sezóna sklizně začíná koncem října a trvá jen pětadvacet dní. Šafránovou velmocí je Írán. Ročně vyprodukuje asi dvě stě tun šafránu, ale té nejvyšší možné kvality. Vyveze se ani ne polovina. Zbytek světové potřeby uspokojí Španělsko, Francie a po špetce přidají i ostatní země Středomoří.

Z vaší zahrádky

Šafránová jídla voní. Naštěstí, neboť právě lahodná aroma je to, co odliší pravý šafrán od levných náhrad. Naplno se uvolní v teple, proto před vařením koření prohřejte na pánvi, zalijte lžící vody nebo mléka a rozmíchejte. Před práškem dejte přednost celým bliznám, které si rozdrtíte podle potřeby. Pokud si je vypěstujete, natrháte a usušíte vlastnoručně, radost se znásobí.

Nepleťte si však šafrán setý s ozdobnými krokusy, které kvetou brzy na jaře a mnohé jsou jedovaté. Hlízy šafránu setého se sice sázejí na jaře do neutrální jílovito – vápenaté půdy a na slunné místo , ale úroda se sbírá až na podzim. V pravý čas, aby odvrátila od vás smutek.

Žlutá těší

V našich zeměpisných šířkách je známým přírodním antidepresivem i třezalka tečkovaná. Obsahuje minimálně deset látek, které jsou účinné při lehkých a středně těžkých depresích, při úzkosti a poruchách spánku. Mechanismus účinku je podobný jako u šafránu, ale třezalka má i nežádoucí účinky a ovlivňuje se s mnoha léky.

A co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: Poklady krkonošské přírody – Šafrán bělokvětý

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva