Obsah článku
Romantická koupel s růží
Vana plná lupenů růží, růžového oleje nebo s kapkou éterického oleje z růží působí uklidňujícím, proti stresu a má dokonce i afrodisiakální účinky. Probouzí smyslnost a je vhodné, pokud po takovém koupeli následuje masáž olejem z růží. Koupel čistí, vyživuje a vypíná pokožku. Správná relaxační koupel musí být v teplé vodě a s relaxačními přísadami, s výtažky růže. Vždyť už i ve starověkém Římě věděli o účinných vlastnostech růží.
Náš tip: Takovou koupel si můžete udělat i doma: nakapejte do vany růžový olej, nasypte do vany lupeny růží a mořskou sůl.
Vzrušující masáž
Nechte se zlákat masáží od přítele, manžela, milence či na wellness pobytu, s masážními oleji, speciálně vyrobenými z růží. Olejová kúra, která se vám dostane do pokožky ji zanechá hebkou, sametovou, tak jak jsou růžové lupínky.
Esence z růží probouzí tělo
Nevěříte kosmetice jako takové? Věřte ale přírodní kosmetice, výtažky z různých bylin a květů mají velmi blahodárné účinky. Růžová aroma je nenapodobitelná, jde o jedinečnou vůni a pro naše smysly dokonale lahodnou. Květinová, podmanivá, milostná, svůdná, vášnivá, dokonalá – to je vůně růže.
Aromaterapeutické účinky růže
Využívá se na ženské problémy, je uklidňujícím prostředkem při pocitech úzkosti, nespavosti a bušení srdce. Růže pomáhá hojit nejen tělo ale i emocionální rány na duši. Říká se, že navrací harmonii, ženskost a přirozenost.
Růže a zdraví – zkusíte čaj?
Růže je nejen krásná, ale i léčivá. Bylinkáři ji odedávna používali při nemocněních hrdla, dásní, poruchách trávení, na uklidnění. Růžová voda je oblíbeným prostředkem k ošetřování pleti. Léčivé a blahodárné látky obsahují všechny kultivary růží! Jak připravit růžový čaj, sirup, či vodu?
Růže svou jemnou silou účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu. Posiluje srdce a její jedinečná vůně celkově harmonizuje psychiku.
Léčivé jsou okvětní plátky – nejvíce ty s tmavočerveným zabarvením, které obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Používají se i květy bílé, které obsahují zase větší množství hojivých slizových látek. Blahodárná je i samotná vůně růží…
Jak si připravit čaj z růže
- Vrchovatou lžičku podrcených růžových okvětních plátků, čerstvých či sušených, luhujeme v šálku vody, která přešla varem, 10-15 minut.
- Nálev je lahodný samotný, oslazený medem, nebo v kombinaci s jinými léčivými rostlinami či kořením – například s meduňkou, třezalkou, skořicí či sušenými šípky.
Na to, abyste si pomohli námi vypěstovanou růží a používali ji jako lék, nesmíte ji ošetřovat chemickými hnojivy či prostředky proti hmyzu. Pokud se už na to dáte, je to hotová věda. Lupínky totiž musí být plně rozkvetlé a sbírat se doporučují dopoledne. Takto získané lupínky poté sušte na suchém místě.
Mimořádně zdravé jsou i semena, a to konkrétně olej z těchto semen. Pro změnu v sobě obsahuje hodně vitaminu A. Lze jím hojit rány, ale také zkrášlovat se, protože vyhlazují jemné vrásky. Antiseptická voda z růže zas pomáhá na akné a mastnou pleť zmatňuje.
Sponzorováno
Aby toho nebylo málo, růže umí pomoci i duši, svou vůní ji pohladí. A tím zlepšuje náladu! A díky tříslovinám dokáže stáhnout cévy a urychlit hojení ran. Po růžové vodě můžete sáhnout i v případě, že vás trápí jakýkoliv zánět v ústech, nebo vás „popadl“ průjem. Ženy, které si pomocí ní vyléčily prsních žlázu, na ni určitě nedají dopustit, poradí si však i s oparem na rtech.
Jak si připravit růžový sirup (sirup z růže)?
- Do nádoby vložíme 2 hrsti sušených růžových okvětních lístků a přelijeme 1/2 litrem vroucí vody.
- Zakryjeme a necháme 24 hodin louhovat.
- Přecedíme, tekutinu krátce pod pokličkou povaříme a smícháme se stejným množstvím medu. Pak sirup přelijeme do láhve a uchováme v chladu.
- Denně užíváme 2 až 4 lžíce sirupu zředěného vodou.
Produkty s výtažky z růží
– V rámci péče o pleť je výborné tonikum z růží, které čistí pleť, působí antioxidačně a zklidňuje pokožku.
– Esenciální oleje se používají jako aromaterapie, relaxace, takže forma koupeli je ideální.
– Olej z růží je vhodný jako hydratant pro pokožku těla. Je také výborným afrodiziakem.
– Pokud nemáte rádi výrazné voňavky, je ideální volbou svěží sprej z růží, který svou vůní nedráždí citlivé čichové buňky, ale naopak má uklidňující účinky.
– Limonáda z růží je úžasná svou výjimečnou a jemnou chutí.
Jak si doma vyrobit růžovou vodu?
- Dvě hrsti okvětních lístků růží smočíme v 0,5 l destilované vody, kterou v uzavřené nádobě uvedeme pomalu do varu.
- Nádobu odstavíme a stále uzavřenou necháme vychladnout.
- Poté lístky vyždímáme a získanou kapalinu – růžovou vodu – můžeme uchovávat v chladničce nejdéle 2 týdny.
- Životnost naší domácí růžové vody prodloužíme a její kvalitu zlepšíme přidáním jedné či dvou kapek růžového oleje.
Účinné látky obsažené v růžových květech zlepšují krevní oběh v pleti, čímž podporují její výživu a působí proti stárnutí, také posilují kapiláry a stahují póry. Hojí kožní záněty i akné, ale prospívají i pleti suché.
Růže se dá i jíst a je zdravá!
Růže, tato královna květin, je atraktivní ozdobou každé vázy, ale stejně dobře se vyjímá i na talíři při slavnostním menu. Džem z voňavých okvětních lístků tak, jak jej připravují v Jordánsku, ocení všichni vaši hosté a na jím ochucený dezert budou jistě dlouho vzpomínat.
Růže k sežrání – jak na džem z růže?
Co potřebujeme:
8 šálků růžových lupínků
1 kg cukru
půl šálku citronové šťávy
2 šálky vody
Příprava:
Džem vaříme pouze z okvětních lupínků, zelené lístky a střed květu nepoužijeme. Lupínky opláchneme a necháme okapat. Pak je nakrájíme na malé, 5 mm kousky, zalijeme vodou a šťávou z jednoho citronu. Za občasného promíchání necháme směs odležet, dokud se voda neobarví, pak přecedíme.
nyyyy
Dva šálky takto získané tekutiny z růžových lupínků za neustálého míchání vaříme spolu s cukrem přibližně 15 až 20 minut až do zhoustnutí. Pak směs odstavíme z plamene, přidáme okvětní lístky, promícháme a opět uvedeme na 5 až 10 minut do varu. Směs musí zhoustnout a bude mít krásnou, bordó barvu. Na závěr přidáme půl šálku citrónové šťávy a ještě maličko povaříme, dokud nezíská správnou džemovou konzistenci.
Tento lahodný, voňavý, chutný a už na pohled lákavý džem z růží je atraktivní ozdobou, která dodá punc orientální pochoutky i tomu nejjednoduššímu moučníku.
Růžový med
Na přípravu potřebujeme 30 gramů suchých okvětních lupínků z růží, které rozdrtíme a zalijeme čtvrt litrem vody. Necháme odstát 24 hodin. Potom nálev scedíme a přimícháme do litru včelího medu.
Náš tip na doma
Z růží si můžeme doma připravit i kosmetický krém, který je velmi výživný, pleť zklidňuje a je výbornou protivráskovou prevencí. Doporučujeme zejména pro velmi citlivou pleť, která alergicky reaguje na chemické přísady v běžně dostupných přípravcích.
Sponzorováno
Připravíme ho tak, že stejné díly růžových lupínků a olivového oleje spolu rozvaříme a smícháme s třetinou včelího vosku. Tuhou směs pak necháme odstát asi týden, následně ji znovu rozvaříme a scedíme. A je to!
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články