Sponzorováno

Rostlinné steroly (fytosteroly) – jak bojují proti vzniku rakoviny? 4.36/5 (14)

Rostlinné steroly (fytosteroly)Co jsou to vlastně steroly? Tím musíme začít. Steroly jsou organické chemické látky tukové povahy ze skupiny steroidů, které se běžně vyskytují v buňkách hub, rostlin, živočichů i člověka. Hlavním dietetickým zdrojem rostlinných sterolů jsou rostlinné oleje, např. kukuřičný, slunečnicový, sójový a řepkový. Fytosteroly se v těle člověka nesyntetizují a získávají se výhradně ze stravy.

Do skupiny sterolů patří i cholesterol a provitamin D. Najdeme je téměř v každém druhu ovoce, zeleniny, ořeších či semenech, v malém množství v obilovinách (například oves či kukuřice), v luštěninách – v sóji, a ve větším množství v olejnatých ořeších a semenech.

Mají schopnost snižovat cholesterol, i proto se přidávají do průmyslově vyráběných potravin, jako jsou margaríny, cereálie, pomerančové džusy. Potraviny bohaté na tyto látky dokáží snižovat hladinu LDL špatného cholesterolu. Fytosteroly svou antioxidační působností zamezují tvorbě usazenin v cévách (aterosklerotických plátů). Beta glukan je kromě fytosterolů skvělým zdrojem rozpustné vlákniny. Výzkumné studie potvrdily, že jeho pravidelná konzumace dokáže výrazně redukovat hladinu špatného LDL cholesterolu a snižovat riziko koronárních chorob srdce.

Fytoestrogeny

Fytoestrogeny jsou rostlinné estrogeny napodobující hormony, které se chovají jako ženské pohlavní hormony. Získáme je konzumací rostlin. Největší podíl celkových fytoestrogenů neobsahuje sója, ale lněná semena a semena jetele seté. Ve srovnání s ostatními olejnatými semeny mají lněná semena i největší podíl, až 57%, nenasycených omega-3 mastných kyselin. Kromě vlákniny na dobré trávení, obsahují látky podobné estrogenům – fytoestrogeny, které pravděpodobně hrají důležitou roli v prevenci estrogenově podmíněných typů rakoviny, jako je rakovina prsu a vaječníků.

Na fytoestrogeny (isoflavony) jsou bohaté sojové boby a tofu, luštěniny. Lignany jsou fytoestrogeny obsažené v žitu, otrubách či olejnatých semenech, například lněných. Sójové boby obsahují i ​​protirakovinné látky – fytosteroly, saponiny, fenoly a isoflavony. Fytoestestrogeny obsažené v sóji mají podobné účinky estradiolu. Účinkují dvěma různými způsoby: když je produkce estrogenů v ženském těle nedostatečná, dokáží je nahradit, ale pokud je jejich nadbytek, dokáží účinkovat i opačně a tvorbu estrogenů potlačí.

Sponzorováno

Isoflavonům vděčí asijská populace s významnou konzumací sóji a produktů z ní za výrazné snížení rizika onemocnění rakovinou podmíněnou estrogeny. Isoflavony přispívají i ke zdravým kostem – zabudovávání minerálů do kostní tkáně se redukuje riziko odvápnění. Díky konzumaci sóji trpí asijské ženy v menopauze výrazně mírnějšími symptomy, jako jsou návaly horka či nadměrné pocení.

Kyselina lipoová

Kyselina lipoová je označována jako univerzální antioxidant schopný deaktivovat více volných radikálů. Je rozpustná i v tuku i ve vodě, dostane se jednak ke tkáním složených z tuků (nervové soustavy), stejně jako ke tkáním, jejichž součástí je voda (srdce). Proto dokáže před oxidací chránit lipoproteiny i membrány buněk, což nedokáže žádný jiný antioxidant. Lidský organismus si ji dokáže produkovat i sám. Spolu s glutathionem ji řadíme mezi tělu vlastní antioxidanty.

S věkem její produkce klesá až na čtvrtinu úrovně z mládí. Nachází se v ovoci, kořenové zelenině, bramborách a v listové zelenině. Diabetici, lidé s nemocemi jater, ledvin či nervové soustavy, ti, co užívají alkohol či nikotin, mají deficit této látky, a proto by si ji měli doplňovat. Je to látka, která je nezbytná pro správnou funkci více orgánových soustav včetně srdečně-cévní, nervové, trávicí, ale i pro krvetvorbu, zrak či dokonce ochranu genetické informace. Navíc zlepšuje využití cukrů a účinkuje proti rozvoji cukrovky tak, že zvyšuje účinek inzulínu a zlepšuje vstup glukózy do buňky.

Kde v potravinách fytosteroly najdete?

Hlavními potravinami, které jsou obohacovány fytosteroly jsou:

  1. margaríny a výrobky s nízkým obsahem tuku (3-4 g fytosterolů na 30 g)
  2. jogurty (1,25 g na 125 ml)
  3. jogurtové nápoje (3-4 g na 100 ml)
  4. mléko (5 g na 1 l)

Zajímavost: Při denním příjmu rostlinných sterolů v množství 1–3 g se snižuje hladina LDL-cholesterolu asi o 5–15 % u různých skupin populace. Vyšší příjem fytosterolů (nad 1–3 g/den) se neprojevuje dalším vlivem na hladiny cholesterolu.

Co jsou to rostlinné stanoly?

Sponzorováno

Mezi hlavní fytosteroly patří: b-sitosterol, kampesterol, stigmasterol a avenasterol. Řepkový olej obsahuje malé množství brassikasterolu. Jiné fytosteroly jsou tzv. stanoly (rostlinné stanoly neboli fytostanoly).

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva