Sponzorováno

Regresní terapie – co je to a kdy může pomoci? 4.83/5 (12)

Regresní terapie znamená v užším slova smyslu postup, kdy léčitelé či psychologové vedou pacienta pomocí sugesce nebo hypnózy k návratu ke vzpomínkám.

Regresní terapie znamená v užším slova smyslu postup, kdy léčitelé či psychologové vedou pacienta pomocí sugesce nebo hypnózy k návratu ke vzpomínkám.

Možná existuje něco, co si nepamatujete, ale silně cítíte, že je to někde skryto ve vaší mysli. Pokud ano, regresní terapie by pro vás mohla mít smysl. Možná se ptáte, jak vám regresní terapie může pomoci dostat se do kontaktu s částí vašeho života, která se vám zdá ztracená v paměti. A pokud se dostanete do kontaktu s tímto dřívějším časem, co s tím můžete udělat nyní? Nejlepším způsobem, jak se rozhodnout, zda v ní pokračovat, je nejprve získat fakta o této nebo jakékoli terapii.

Regresní terapie se zaměřuje na odhalování věcí z vaší minulosti, které mohou přispívat k vašemu současnému duševnímu stavu nebo škodlivým návykům.

Co je to regresní terapie?

Regresní terapie se velmi specificky zaměřuje na minulé události a na to, jak ovlivňují způsob, jakým se chováme v současnosti. To je zvláště důležité pro ty, kteří se snaží překonat třeba zneužívání v dětství. Přesto se regresní terapie může vztahovat i na lidi, kteří byli v minulosti vystaveni jakémukoli zneužívání ve vztazích.

Regresní terapie je psychoterapeutická metoda, která napomáhá odstraňovat duševní a fyzické problémy.

Tento typ terapie zahrnuje i hypnózu. Potřeba hypnózy je obvykle spojena se skutečností, že mnoho praktikujících věří, že podvědomí dokáže potlačit trauma, pokud bylo způsobeno ve věku, kdy mysl nedokázala přijít na to, jak je zpracovat. Takže praktikující se obvykle snaží vyvolat vzpomínky pomocí hypnózy.

Někteří odborníci to vidí tak, že regrese se ve vaší představivosti jednoduše posouvá zpět v čase.

Typy regresní terapie

Zde jsou některé z různých přístupů k regresní terapii:

Hypnotická regresní terapie

I když vlastně všechny typy regresní terapie zahrnují hypnózu, tento nejobecnější typ nemusí nutně zahrnovat zmínky o minulých životech nebo regresi podle věku. Má v úmyslu pomoci pacientům dostat se do jejich podvědomí prostřednictvím hypnózy.

Věková regresní terapie (věková regrese)

Při tomto typu regresní terapie terapeuti navodí u pacienta amnézii a poté jej požádají, aby se vrátil do minulých let. V psychiatrické komunitě je tato forma mírně kontroverzní kvůli potenciálu falešných vzpomínek.

Regresní terapie do minulých životů

Tato forma hodně závisí na přesvědčení, že si přenášíme mnoho svých traumat z minulých životů. To je opět velmi kontroverzní a mnoho hypnoterapeutů tuto formu vůbec neuznává.

Regresní terapie z minulých životů je používána některými terapeuty v případech některých duševních chorob. Úzkostné poruchy, poruchy nálady a genderová dysforie – to vše léčí někteří lékaři pomocí životní regresní terapie za předpokladu, že odrážejí problémy v minulých životech.

Odborníci často tvrdí, že regresní terapie z minulých životů je neetická ze dvou základních důvodů. Za prvé, není založena na důkazech. Regrese minulých životů je založena na hypotéze reinkarnace, ale tato hypotéza není podložena důkazy a ve skutečnosti čelí některým nepřekonatelným koncepčním problémům. Pokud pacienti nejsou o těchto problémech plně informováni, nemohou poskytnout informovaný souhlas, a tím je porušen princip autonomie. Za druhé, regresní terapie z minulých životů má velké riziko implantace falešných vzpomínek do pacientů, a tím způsobení značného poškození. Jedná se o porušení principu nemravnosti, který je jistě nejdůležitějším principem lékařské etiky.

Sponzorováno

O hypnóze koluje řada mýtů a polopravd

Mylné představy o hypnóze jsou u lidí celkem časté. Podívejme se na ty nejčastější:

Hypnóza je spánek

Hypnóza neznamená uspávání pacientů, ale spíše je to stav paralelního vědomí. To znamená, že si daná osoba může být plně vědoma svého současného stavu a zároveň si udržet hluboké zaměření na jinou stránku svého života.

Hypnotizér nějak okouzlí pacienty

Terapeut, který navozuje hypnózu, nekouzlí s pacienty, ale pomáhá jim psychicky navodit stav transu, který je vázán na něčí schopnost soustředit se. Každý má přístup. Během tohoto stavu se pacienti mohou hlouběji zaměřit na témata své minulosti.

Techniky regresní terapie

Při samotné terapii se terapeut zaměřuje na hypnózu klienta a terapeut vede klienta a mluví s ním. Terapeut klienta připraví, použije regresní techniky (hypnózu) a pacient zažívá emoční uvolnění, což mu umožní usnadnit podvědomé přeučení.

Složka podvědomého přeučení pravděpodobně zahrnuje opuštění negativních emocí nebo předsudků vytvořených během určitých zkušeností.

I když to nemusí být způsob, jakým každý hypnoterapeut vede sezení, je to docela obecný přehled, který vám dává představu o tom, jak se věci vyvinou. Pokud terapeut může úspěšně vést pacienta zdravým způsobem, jak zvládnout své nově nalezené uvědomění, mohlo by to být pro pacienta velmi užitečné do budoucna.

S čím může pomoci regresní terapie?

Cílem regresní terapie je zjistit, jak vaše podvědomí ovlivňuje váš každodenní život. Může lidem poskytnout uspokojení z toho, že si pamatují, ať už správně nebo nesprávně, události z minulosti, které určují, jak aktuálně myslí nebo se chovají.

Hlavní věc, na kterou je třeba být při regresní terapii obezřetný, jsou falešné vzpomínky. Pokud si někdo chce něco zapamatovat dostatečně silně, může si to ve své mysli vytvořit. To by mohlo znamenat, že si falešně vytvoří vzpomínku na rodiče, který zemřel dříve, než si stihl vytvořit vzpomínky.

Dle terapeutů vám regresní terapie může pomoci s těmito problémy:

  • Řešení nějakých traumat z minulosti
  • Pochopení, odkud pochází určité vaše chování
  • Pacienti by mohli pochopit, proč mají určité reakce na nějaké věci

Výhody regresní terapie

Jednou z hlavních propagovaných výhod regresní terapie je ta, že poskytuje pacientům přístup k jejich podvědomí. To je hlavní věc, která odlišuje tuto formu terapie od jiných; je však těžké určit, zda pacienti skutečně přistupují ke vzpomínkám nebo vytvářejí falešné vzpomínky na návrh hypnoterapeuta.

To znamená, že pocit z přístupu k minulosti může mnoha pacientům poskytnout klid a pocit kontroly.

Účinnost

Z hlediska regresní terapie je účinnost především v oku pozorovatele. Je to kvůli riziku falešných vzpomínek a všem dalším úskalím za myšlenkou hypnózy. To znamená, že by se dalo namítnout, že ať už se něco skutečně stalo nebo ne, důležité je, co si daná osoba myslí, že se stane, a tedy, jak s tím v budoucnu naloží.

Sponzorováno

Pokud si člověk myslí, že se stalo něco, co si uvědomil, když byl v hypnóze, může být efektivní pracovat na tom a naučit se s tím zdravě zacházet- ideálně s hodně důvěryhodným terapeutem.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva