Sponzorováno

Rajský plyn u porodu i u zubaře 4.56/5 (16)

Rajský plyn

Rajský plyn u zubaře

Chcete injekci a před ní ještě gel nebo znecitlivující sprej, jinak ústa ani neotevřete? Tentokrát se pohodlně usaďte a zhluboka dýchejte. Zubař má několik možností, jak vám nedat pocítit ukrutnou bolest. Využije látky, které blokují vznik a vedení vzruchu ve všech vzrušivých tkáních – v mozku, srdci a ve svalech. Na znecitlivění použije gely, spreje, injekce, léky, ale i celkovou anestézii v přítomnosti anesteziologa. Nebo i analgosedace rajským plynem, jehož vdechování znáte z amerických filmů.

„Rajský plyn je bez výrazné chuti a zápachu, má přes dvousetletou tradici. Ten, se kterým pracujeme, je pro všechny věkové kategorie již od jednoho roku. Nejčastěji ho používáme pro děti. Zejména pro ty, které přijdou pozdě a zachrání je jen bolestivý zákrok. Použití rajského plynu je velmi jednoduché a může ho provádět i školený nelékařský personál,“ vysvětluje stomatologického MUDr. Zorica Němcová z Prahy. Z lékařského hlediska je hlavní výhodou rajského plynu rychlý nástup účinku.

„Dostanete masku na nos a ústa. Nadechnutím se otevře ventil na láhvi. První účinek nastupuje již po čtyřech vdechnutích. Na zákrok je však třeba vdechovat plyn dvě až tři minuty. Po celou dobu jste při vědomí. Některé děti si výkon nepamatují, takže nezískají strach ze zubaře a rady se do ambulance vracejí. Dospělí jsou v náladě jako po pár panácích alkoholu,“ popisuje lékařka přípravek, který se využívá při krátkých bolestivých výkonech i v gynekologii, porodnictví, urologii, gastroenterologii a chirurgii. Jak rychle zaučinkuje, tak rychle i z těla vyprchá.

„Když si sundáte masku, musíme rychle pracovat, protože plyn se ředí vzduchem, který dýcháte,“ prozrazuje lékařka, která vás samého možná neošetří. Třicet minut po zákroku nesmíte sednout za volant, proto si zajistěte doprovod.

Rajský plyn a nemoci

Rajský plyn potlačuje práh bolesti , uvolňuje a uklidňuje. Je to směs oxidu dusného a kyslíku. Vyhněte se mu, pokud je podezření, že se vám v dutinách pohrudnice nebo v krvi mohou vyskytovat bublinky plynu, například pokud jste se potápěli nebo vám do oka vpíchli plynovou injekci.

Neriskujte, když máte srdeční onemocnění, zranění centrálního nervového systému, trpíte neprůchodností střev a nedostatkem vitamínu B12 nebo kyseliny listové. Opatrní buďte i v případě, že máte zánět ucha. Stomatologa vždy informujte o všech lécích, které užíváte. Nadýchat se rajského plynu mohou i matky, které kojí, ne však při kojení samotném. Stejně ho může dát lékař i těhotným ve třetím trimestru a těsně před porodem. Použití však nehradí zdravotní pojišťovna. Jeho cena se ve stomatologické ambulanci pohybuje do tisíce korun.

Sponzorováno

Rajský plyn při porodu

Entonox je bezbarvý plyn, který je bez chuti a zápachu. Směs je tvořena z 50 % z kyslíku a z 50 % z oxidu dusného. Entonox je známý i pod lidovým názvem „rajský plyn“. Má uklidňující účinky a zmírňuje bolest. Mnoho nemocnic/porodnic čerpá rajský plyn z centrálního zásobování, takže ho můžete mít k dispozici při porodu i vy. Pokud chcete být v nějakém porodním centru nebo rodit doma, může vám přenosnou láhev s rajským plynem obstarat porodní asistentka. Rajský plyn je v současné době asi nejpopulárnějším způsobem úlevy od bolesti při porodu.

Použití rajského plynu

Rajský plyn (Entonox) můžete dostat kdykoliv během porodu. Směs lze dýchat pomocí masky nebo náustku, a to vždy přes antibakteriální filtr. V počátečním stadiu porodu se však doporučují jiné prostředky k odvedení pozornosti od bolesti, například dechová cvičení, chození nebo jemné pohupování na porodním míči. Rajský plyn se používá především v poslední fázi porodu, aby se zmírnila velká bolest.

Sponzorováno

Zde nabízíme přesný postup, jak se rajský plyn používá:

  • použijte náustek nebo masku;
  • přes náustek nebo masku rovnoměrně a zhluboka dýchejte;
  • dýchejte, dokud se nedostanete do stadia, ve kterém se vám točí hlava – v této fázi sejměte masku nebo náustek;
  • během několika vteřin se budete cítit naprosto normálně.

Výhody použití rajského plynu

  • flexibilita a rychlý účinek;
  • snadné použití;
  • použití závisí na vás;
  • nemá vliv na porod;
  • nezůstává v těle;
  • velice efektivní je mezi kontrakcemi;
  • je bezpečný pro miminko i pro vás;
  • při použití není třeba sledování dítěte;
  • může se používat i při porodu do vody.

Další informace o rajském plynu a použití při porodu

  • Pravděpodobně bude plyn veden přes náustek. Je možné, že vám bude nabízena gumová maska způsobující nevolnost.
  • Náustky a filtry jsou na jedno použití, takže byste měla být jediným uživatelem. Některé nemocnice používají náustky a filtry opakovaně. Pokud se vám nezdá náustek a filtr čistý, požádejte o nový.
  • Mezi kontrakcemi se doporučuje používat balzám na rty a doplňovat tekutiny, aby byla vaše ústa vlhká.
  • Pokud budete rodit doma, ujistěte se, že jsou náustek i trubice v provozuschopném stavu. Měla byste si překontrolovat, zda máte dostatek rajského plynu.
  • V druhé fázi porodu se nedoporučuje užívat rajský plyn nebo se doporučuje jen malé množství směsi na začátku kontrakce, aby nebylo narušeno soustředění se na každé tlačení. V této fázi by vám měla porodní asistentka poskytnout především radu a podporu.
  • Pokud vám rajský plyn nepomáhá s úlevou mezi kontrakcemi, nevadí, můžete vyzkoušet něco jiného. Místo rajského plynu lze použít léky na úlevu od bolesti.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva