Sponzorováno

Proktokolektomie – odstranění tlustého střeva a konečníku – kdy a jak se provádí? 4.5/5 (4)

  • Proktokolektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje celý tlustý střevo a konečník. Tento typ operace se často provádí u pacientů s těžkými onemocněními střev, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, které nereagují na jiné formy léčby.
  • Po proktokolektomii se obvykle vytvoří ileostomie, což je otvor v břišní stěně, přes který se odvádí stolice, nebo se může provést vytvoření vnitřního rezervoáru (pouch), který slouží jako náhrada za odstraněný konečník.
  • Operace je velmi náročná, ale může výrazně zlepšit kvalitu života u pacientů s chronickými střevními onemocněními.

Co je to proktokolektomie?

Proktokolektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje část nebo celé tlusté střevo a konečník. Tento zákrok se často provádí při léčbě těžkých střevních onemocnění, jako jsou ulcerózní kolitida, crohnova choroba či familiární adenomatózní polypóza (to je genetická porucha, při níž se tvoří tisíce polypů v tlustém střevě).

Po odstranění těchto částí střeva je potřeba zajistit alternativní způsob odvádění stolice, což může znamenat vytvoření ileostomie (což je otvor v břišní stěně, kterým se odvádí stolice do sáčku) nebo tzv. J-pouche (tedy rezervoáru vytvořeného z tenkého střeva, který umožňuje stolici odcházet přirozenou cestou).

Je to náročná operace, která může zlepšit kvalitu života lidí s vážnými střevními problémy, ale vyžaduje důkladné zvážení a přípravu.

Tlusté střevo - ilustrace

Tlusté střevo – ilustrace

 

Proč se provádí proktokolektomie?

Stejně jako jiné typy operací resekce střeva, proktokolektomie odstraní část vašeho střeva, když je tato část až příliš nemocná, aby dobře fungovala, nebo když je onemocnění život ohrožující.

Stavy nejčastěji léčené proktokolektomií jsou obecně tyto:

Mezi další možné důvody k provedení proktokolektomie patří:

  • Smrt tkáně v důsledku ischemie (omezení / zastavení průtoku krve)
  • Komplikovaná divertikulitida
  • Traumatické zranění střev
  • Těžká zácpa

Jak ale vylučujete po proktokolektomii?

Proktokolektomie samozřejmě přeruší normální cestu stolice skrz vaše střeva a ven z vašeho konečníku. Jak tedy vylučovat bez tlustého střeva a konečníku? Odpověď na tuto otázku bude záviset na typu proktokolektomie, kterou podstoupíte. Typ proktokolektomie, kterou podstoupíte, bude záviset na vašem problému a důvodu, proč proktokolektomii potřebujete.

Typy proktokolektomie

Totální proktokolektomie

Lékaři někdy používají termín „totální proktokolektomie“ k popisu úplného odstranění tlustého střeva a konečníku. To jednoduše znamená, že žádná část tlustého střeva pacientovi nezůstala. Pokud podstoupíte celkovou proktokolektomii, mezi tenkým střevem a konečníkem nezůstalo žádné střevo. Chirurg bude muset vybudovat novou cestu, kterou bude vaše stolice procházet.

Proktokolektomie s ileostomií

Jednou z možností je ileostomie, operace, která přesměruje poslední část tenkého střeva, nazývanou ileum, z nového otvoru v břiše. Někteří lidé mohou potřebovat trvalou ileostomii a někteří ji mohou potřebovat pouze dočasně, když se tělo hojí. Ileum může být později připojeno k vašemu konečníku.

Restorativní proktokolektomie s ileo-análním vakem

Pokud jsou vaše ileum a konečník v dobrém zdravotním stavu, ať už v době vaší proktokolektomie, nebo později, můžete být kandidátem na vnitřní ileální vak. To znamená, že váš chirurg zformuje vaše ileum (tenké střevo) do takového váčku, který může sloužit jako rezervoár pro stolici, stejně jako to kdysi dělal váš konečník. Chirurg pak tento váček znovu připojí k vašemu řitnímu otvoru (ileoanální anastomóza), takže vaše stolice může vycházet starým způsobem.

Subtotální proktokolektomie

Subtotální proktokolektomie zanechá část vašeho tlustého střeva nebo konečníku – s největší pravděpodobností tlusté střevo, protože je ho mnohem více. Hartmannova operace je typem subtotální proktokolektomie (také nazývaná proktosigmoidektomie). Odstraňuje pouze poslední část tlustého střeva, nazývanou sigmoidní tlusté střevo, spolu s celým (nebo části) konečníkem.

Když podstupujete subtotální proktokolektomii, může zbýt dostatek zdravého tlustého střeva pro bezpečné opětovné připojení tlustého střeva ke zbývajícímu konečníku. Opětovné spojení tlustého střeva (tj. anastomóza) je možné, když to váš celkový stav dovolí.

Možná budete muset mít dočasně kolostomii, abyste tak přesměrovali tlusté střevo do nového otvoru v břiše, zatímco se budete léčit z proktokolektomie. Pokud se uzdravíte dostatečně dobře, možná pak lékař bude schopen uzavřít kolostomii při druhé operaci. V jiných případech možná budete potřebovat trvalou kolostomii.

Co se děje před proktokolektomií?

Několik týdnů předem: Pokud se nejedná o nouzovou operaci, budete mít čas prodiskutovat svou proktokolektomii se svým lékařem předem, včetně různých typů proktokolektomie, na které byste mohli být kandidátem, a rizik a přínosů jednotlivých typů operace.

Dva týdny před: Během dvou týdnů před operací budete požádáni, abyste snížili nebo přestali užívat jakékoli léky na ředění krve, které užíváte. Také vám asi bude doporučeno udržovat vaše střeva v co nejlepším zdraví tím, že budete jíst hodně vlákniny a pít hodně vody.

Sponzorováno

24 hodin před: Den před operací může lékař předepsat léky na „přípravu střev“ – ty vám pomohou vyčistit střeva. Na těchto 24 hodin vám také naordinuje čistou tekutou stravu. Může také předepsat preventivní antibiotika k ochraně před infekcí po operaci.

Co se děje během proktokolektomie?

Příprava na operaci: Když dorazíte do nemocnice, převléknete se do nemocničního oblečení. Sestra vám zavede intravenózní (IV) katétr do jedné z vašich žil, aby vám nepřetržitě podával tekutiny a léky. Poté vás odvezou do operačního sálu na vozíku. Anesteziolog, který spolupracuje s chirurgem, vás uspí do celkové anestezie. Během operace bude použita umělá plicní ventilace, která vám pomůže dýchat.

Otevřená operace vs. laparoskopická operace: Mnoho proktokolektomií se dnes provádí prostřednictvím minimálně invazivní laparoskopické nebo robotické chirurgie. To znamená, že namísto otevření břicha, jako je tomu u klasické otevřené operace, je chirurg schopen operovat jen pomocí několika malých řezů pomocí malé kamery zvané laparoskop. Laparoskopická operace je pak spojena s rychlejší rekonvalescencí a lepšími výsledky pacientů. Ale ne každý pacient je na ni vhodným kandidátem. Složitější nebo nouzové operace mohou vyžadovat otevřenou operaci.

Resekce: Když se chirurg dostane do vašeho střeva, opatrně odstraní postiženou část tlustého střeva a konečníku. Pokud váš konečník není nemocí (problémem) ovlivněn, ponechá konečník a anální svěrač nedotčené. Mít funkční anální svěrač bude důležité, pokud doufáte, že budete moci v budoucnu znovu používat konečník.

Ileostomie/kolostomie: Ať už je dočasná nebo trvalá, většina lidí bude muset mít během proktokolektomické operace vytvořenou ileostomii nebo kolostomii. Stomie přesměruje průběh vašeho ilea nebo zbývajícího tlustého střeva do nového otvoru ve vaší břišní stěně. Váš chirurg připevní sáček k vnějšímu otvoru střeva (vaše stomie). Tady pak vyjde vaše stolice.

Anastomóza: Pokud máte dostatek zdravého tlustého střeva, abyste ho lékaři mohli znovu spojit s konečníkem, a pokud váš stav nevyžaduje dobu hojení, než bude možné konce bezpečně znovu připojit, můžete podstoupit anastomózu během stejné operace. V tomto případě chirurg sešije zdravé konce tlustého střeva a poté vás uzavře. Pak nebudete potřebovat stomii.

A co po proktokolektomii?

V nemocnici se z operace budete zotavovat až 1 týden. Tuto dobu strávíte postupným obnovením pevné stravy a pravidelným vyprazdňováním. Máte-li stomii, bude s vámi během této doby spolupracovat stomická sestra, která vás naučí žít se stomickým sáčkem a pečovat o stomii. I když se jedná o dočasnou stomii, bude trvat několik měsíců, než budete moci s chirurgem začít diskutovat o dalším kroku.

Jaké jsou možné komplikace proktokolektomie?

  • Střevní obstrukce. Zjizvená tkáň po operaci se může nahromadit ve vašem břiše a způsobit střevní blokádu. Lékař vám ji pomůže zmírnit.
  • Poškození nervů. Chirurgický zákrok v konečníku může někdy poškodit nervy spojené se sexuální nebo močovou funkcí. To může způsobit potíže s močením. Může to také způsobit citlivost a bolest při sexu u žen nebo erektilní dysfunkci u mužů. Tyto komplikace se obvykle časem zmírní.
  • Standardní operační rizika. Všechny operace s sebou nesou nízké riziko určitých komplikací, včetně reakcí na anestezii, poranění blízkých orgánů, vnitřního krvácení a infekce.

Je proktokolektomie bolestivá?

Během operace nebudete nic cítit a poté budete mít silné léky proti bolesti. Lékař vám navíc pomůže upravit vaše léky tak, aby vám dokonale vyhovovaly během vašeho pobytu v nemocnici. Dostanete také lékařský předpis na léky – s jeho pomocí dostanete v lékárně léky na případnou bolest po operaci.

I když úplné zotavení může trvat několik měsíců, budete v pořádku, pokud budete mít v klidu a budete se řídit pokyny svého lékaře. Když sedíte, můžete pociťovat bolest. Při kašli nebo kýchání můžete také cítit škubání v místě řezu. Pomoci může přitlačení polštáře přes řez.

Co obnáší následná péče po proktokolektomii?

Péče o rány: Lékař vám dá pokyny, jak denně ránu čistit a měnit obvaz.

Péče o stomii: Naučíte se, jak vyprazdňovat stomický sáček několikrát denně a jak čistit kůži kolem stomie, abyste předešli podráždění.

Dieta: V nemocnici jste pomalu přecházeli od čiré tekuté stravy k měkké stravě. Doma budete i nadále do svého jídelníčku postupně zařazovat tvrdší potraviny. Všimněte si, zda vám některé potraviny způsobují nějaké gastrointestinální příznaky, a nechte si je až na později. Jezte menší jídla častěji a dobře žvýkejte, abyste pomohli svému trávení, když se vaše střeva zotavují.

Hydratace: Po proktokolektomii je důležité být dobře hydratovaný. Vzhledem k tomu, že velká část vašeho tlustého střeva byla odstraněna, nebudete již absorbovat tolik vody tlustým střevem, jako jste zvyklí. Možná budete potřebovat doplnit svůj příjem vody elektrolytickými nápoji.

Jaký je výhled pro pacienty po proktokolektomii?

Většina lidí se po operaci plně zotaví a po několika měsících je schopna obnovit všechny své běžné činnosti. Většina vedlejších účinků operace je pouze dočasná.

Život se stomií je hodně o přizpůsobení, ale moderní stomické sáčky jsou diskrétní a je k dispozici mnoho speciálních produktů, které pomáhají „stomikům“ žít co „nejnormálněji“.

Pokud to zdraví dovolí, někteří lidé se vrátí k operaci po několika měsících, aby dokončili další kroky své léčby. Lékař jim třeba může uzavřít jejich stomie a znovu připojí střeva.

Sponzorováno

Další operace mohou znamenat delší proces, ale nakonec budete moci žít jako předtím (nebo hodně podobně). Vy a lékař společně rozhodnete, kdy a zda jste způsobilí k dalším operacím.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva