Sponzorováno

Prevence proti zapomínání – zkuste těchto 10 triků, které udrží vaši paměť aktivní 4.83/5 (12)

Jasně, paměť zradí občas každého z nás. Jak posilovat a trénovat paměť a mozek – jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle?

Věděli jste, že mozek se nikdy nevypne? Dokonce se nezastaví ani během spánku. Mozek je v noci dokonce mnohem aktivnější než ve dne. Zpracovává totiž data získaná přes den.

Nedostatek spánku tak snižuje schopnost vytvářet si nové vzpomínky, zhoršuje paměť, pozornost a další kognitivní funkce. Víte, co mozku naopak pomáhá? Na to se podíváme v dnešním článku.

1. Udržujte mozek v aktivitě

Je to celkem jednoduché, nenechejte mozek zlenivět. Jakákoliv aktivita mozku prospívá – komunikace, sociální vztahy, literatura, nové podněty, kultura, umění, pěstování oblíbených koníčků, společenské hry, učení cizích jazyků. Prostě ho držte v aktivitě. V dnešní době je zvláště důležité pěstovat společenský život a vyhýbat se sociální izolaci.

2. Trénujte svoji paměť

Co se paměti týče, může se věkem snižovat. Proto je třeba paměť neustále trénovat a udržovat v aktivitě. Je důležité používat i vlastní paměť, nejen tu digitální. Důležité je získávat informace ze svého mozku, neobracet se hned na internetové vyhledávače, sednout si a soustředit se. Čtěte encyklopedie a zkuste si věci pamatovat. Studujte cizí jazyk a učte se slovíčka. To vše paměť trénuje.

3. Kvalitní strava je pro mozek důležitá!

Mozek spotřebovává hodně energie. Je tedy pro něj důležitá zdravá a vyvážená strava.

Vhodným příkladem je středomořská strava obsahující zeleninu, ovoce, olivový olej, obiloviny, chléb, luštěniny, ryby, vajíčka, mléčné výrobky, maso. Důležité je redukovat příjem alkoholu. Vitamíny skupiny B jsou dopingem pro celý nervový systém.

4. Dobře tělo hydratujte

Důležitá je nejen zdravá strava, ale i dostatečné přijímání tekutin během celého dne.

Myslete na to a napijte se klidně i hned teď. Pokud je tělo zásobené tekutinami, mozek je dostatečně prokrven a nervové buňky navzájem dobře komunikují. Pokud je tělo dehydrované, mozek tělo jsou více unaveni a vy se nebudete cítit dobře. A budete jakoby bez energie. Pijte ideálně čistou vodu.

5. Spánek je pro mozek naprosto zásadní

Možná to znáte, že když se pořádně nevyspíme, je pro nás těžší soustředit se.

Chronický a častý nedostatek spánku poškozuje paměť a narušuje koncentraci. Mozek je pomalejší, více zapomínáme a nedokážeme dlouho udržet pozornost. Pokud dobře spíme, určitě umíme lépe reagovat na pozitivní i negativní situace.

6. Mozek miluje fyzickou aktivitu – dbejte proto na pohyb

Pohybem se zvyšuje mozková výkonnost. Ideální je pohyb na čerstvém vzduchu.

Sponzorováno

Pravidelný pohyb pomáhá zvýšit průtok krve, urychluje transport důležitých látek do mozku a zároveň pomáhá pročistit mysl. Důležité je, abychom realizovali přiměřenou a vhodnou tělesnou aktivitu. Určitě je třeba respektovat své tělesné možnosti a zdravotní omezení, protože přehnaná fyzická aktivita může působit jako stresor. Tak na to myslete.

7. Nejen pohyb, ale i relax

Máte toho hodně a obrazně řečeno ani nevíte, kde vám hlava stojí? Naučte se odpočívat. To je pro mozek i pro vaše tělo velmi důležité.

Během dne si dělejte krátké přestávky, nazvěme je minipřestávky, 5ti až 10ti minutové přestávky. Možná se budete divit, ale ty vám během dne pomůže zmírnit únavu. Pomůže jen obyčejný pohled z okna do přírody, chůze po schodech, hluboké dýchání, krátká meditace. To vše je relaxace, která pomáhá.

8. Jděte do přírody

Jděte do přírody, ideálně do lesa, a alespoň dvě hodiny za týden.

Taková procházka v přírodě podporuje psychické i fyzické zdraví. Mozek, tak jako každá buňka těla, potřebuje na své normální fungování čerstvý vzduch. Pobytem v přírodě dodáme tělu množství kyslíku, jehož potřeba je pro zachování dlouhodobě dobrého zdraví velmi významná.

9. Omezte dobu strávenou u mobilů a tabletů

Zkuste nějakou dobu používat informační a komunikační technologie jen v nejnutnější míře a nenechávejte mobily, tablety, notebooky či televize zbytečně zapnuté. I když jsou v mnoha případech nápomocné, odpočinek od nich vám jistě udělá dobře. Vaše hlava vám bude za to vděčná.

Náš tip: Vyhraďte si ve svém bytě i pracovním prostředí zóny bez jakýchkoliv technologií. Neumíte si to představit? Pokud to vyzkoušíte, uvidíte, jak moc je „offline“ svět nápomocný. Pro mozek a paměť určitě.

10. Často myslete na milé vzpomínky

Na co často myslíme, to jen tak nezapomeneme. Proto často myslete na to pěkné z vašeho života. Třeba na oblíbená místa, pěkné události, milé lidi, které jste v životě potkali. Na kamarády, zážitky, co stojí za to si pamatovat. Když máte chvilku (třeba v autobuse) nechte telefon v kapse a vzpomínejte na to pěkné ve vašem životě.

Sponzorováno

A co vy? Jak proti zapomínání bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte na toto téma

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva