Obsah článku
- Pletysmografie plic (plethysmografie) je test, který se používá k měření objemu plic a dalších parametrů, jako je odpor dýchacích cest. Tento test se obvykle provádí v laboratoři pro funkční testování plic.
- Během pletysmografie pacient vdechuje a poté zadržuje dech a snaží se vytvořit co největší tlak v plicích. Pletysmograf zaznamenává množství vzduchu v plicích a tlak, který pacient vyvíjí během zadržování dechu.
- Pletysmografie může být použita k diagnostice a sledování různých plicních onemocnění, jako jsou astma, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD), emfyzém, fibrotická plicní onemocnění a další. Pletysmografie může také pomoci lékaři určit účinnost léčby těchto onemocnění a sledovat, zda se stav pacienta zlepšuje nebo zhoršuje.
- Pletysmografie může být prováděna u pacientů různého věku a zdravotního stavu. Test může být trochu nepohodlný, protože pacient musí zadržet dech po dobu několika sekund, ale je obvykle bezbolestný a neinvazivní.
Pletysmografie plic se také nazývá plicní pletysmografie nebo tělová pletysmografie a liší se od impedanční pletysmografie, což je test na krevní sraženiny v nohách.
Použití Pletysmografie plic
Pletysmografii plic lze objednat z několika důvodů.
Některé z nich jsou tyto:
- Pomoci rozlišit diagnózu mezi obstrukčními a restriktivními plicními chorobami
- K posouzení vaší odpovědi na léčbu a zda se vaše plicní onemocnění zhoršuje, zlepšuje nebo zůstává stejné
- K určení závažnosti plicního onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
- Chcete-li zhodnotit své plíce, abyste zjistili, zda byste tolerovali operaci při rakovině plic
Jak Plethysmografie funguje?
Během plicního pletysmografického testu budete sedět v malé, uzavřené, vzduchotěsné komoře a budete požádáni, abyste se zhluboka nadechli.
Plethysmografie měří celkové množství vzduchu, které mohou vaše plíce pojmout. Princip je založen na jednom z plynových zákonů: s rostoucím tlakem plynu se objem plynu zmenšuje a naopak.
Při výdechu lze objem vzduchu v plicích vypočítat zaznamenáním změny tlaku v komoře, ve které sedíte.
Postup
Když váš zdravotník doporučí tento test, vysvětlí vám přípravu, co se bude dít během procedury a kdy můžete očekávat výsledky.
Před testem
Na a z testu budete moci řídit sami. Měli byste se vyhnout všemu, co by mohlo bránit vaší schopnosti pohodlně dýchat během testu.
Před testem se obvykle nedávají žádné zvláštní dietní pokyny, ale je dobré nejíst příliš vydatně až do bodu, kdy by to mohlo narušit vaše dýchání. Noste volné, pohodlné oblečení a vyhněte se jakémukoli oblečení, které by mohlo omezovat vaše dýchání, jako jsou těsně upnuté košile nebo těsný pásek.
Několik hodin před testem byste neměli intenzivně cvičit nebo kouřit. Před testem se vyhněte znečišťujícím látkám, jako je znečištění vnitřního nebo venkovního vzduchu. Před zákrokem byste se měli vyvarovat parfémů nebo parfémovaných šamponů nebo jiných produktů osobní péče, které by mohly vyvolat alergickou reakci.
Během testu
Během pletysmografie budete požádáni, abyste se posadili do malé vzduchotěsné místnosti, která vypadá trochu jako telefonní budka. Pokud běžně používáte kyslík, nebudete během testu potřebovat kyslík.
Sponzorováno
Technik vám na nos umístí spony a dá vám náustek, kterým můžete dýchat. Někteří lidé se na začátku procedury cítí klaustrofobicky a v případě potřeby můžete kdykoli otevřít dvířka nebo sejmout náustek, i když to může prodloužit dobu potřebnou k dokončení procedury.
Technik vás provede různými dechovými vzory a požádá vás, abyste dýchali normálně, pak se zhluboka nadechněte a všechno vyfouknete.
Rizika a vedlejší účinky
Většina lidí proceduru snáší velmi dobře, i když někteří lidé se mohou během procedury cítit klaustrofobicky nebo se jim může točit hlava. Celkově aktivní část tohoto testu trvá přibližně 15 minut.
Co test měří
Pletysmografie měří množství vzduchu, které vydechujete. Pomáhá lékařům pochopit, jak dobře fungují vaše plíce.
Výsledky tohoto testu pomohou vašemu lékaři vypočítat i další plicní funkce.
Mezi měření, která lze pomocí tohoto testu provést, patří:
Zbytkový objem: Zbytkový objem je množství vzduchu, které zůstane v plicích poté, co vydechnete tolik vzduchu, kolik můžete.
Funkční zbytková kapacita (FRC): Funkční zbytková kapacita (FRC) je měřítkem toho, kolik vzduchu zbývá ve vašich plicích poté, co normálně vydechnete.
Celková kapacita plic (TLC): Toto je míra celkového množství vzduchu ve vašich plicích poté, co jste se nejhlubší nadechli, jak jen můžete.
Tyto výsledky pomáhají určit, zda máte problémy s nádechem, výdechem nebo obojím.
Pletysmografie vs. spirometrie
Spirometrie je další plicní test, který sleduje objemy plic, ale neurčuje zbytkový objem.
Interpretace výsledků
Výsledek plicní pletysmografie může být abnormální, pokud jsou vaše dýchací cesty zúžené nebo zablokované, pokud po výdechu zůstává v plicích příliš mnoho vzduchu nebo pokud se vaše plíce nemohou úplně roztáhnout. Plicní onemocnění lze klasifikovat podle toho, zda je vaše funkční reziduální kapacita zvýšená, snížená nebo normální.
Výsledky se také mohou lišit v závislosti na věku, pohlaví, výšce a váze.
Zvýšená funkční zbytková kapacita
Obstrukční plicní onemocnění často způsobují zvýšenou FRC – poškozují plíce způsobem, který vám brání vydechnout tolik vzduchu, jako byste to udělali se zdravými plícemi.
U stavů, jako je emfyzém, není po každém nádechu z plic vydechován celý objem vzduchu. Elastický zpětný ráz je poškozen, takže zbývá přebytečný vzduch.
Podmínky, které mohou vést ke zvýšení FRC, zahrnují:
- Emfyzém
- Cystická fibróza
Snížená funkční zbytková kapacita (FRC)
Snížená FRV znamená, že v plicích je přítomno zmenšené množství vzdušného prostoru. To může mít několik příčin.
Plíce nemusí být schopny normálně expandovat, ať už kvůli vnějším nebo vnitřním faktorům. K tomu může dojít v důsledku slabosti hrudních svalů po mrtvici nebo snížené elasticity plic (snížená poddajnost) v důsledku chronického onemocnění plic. Tento vzorec lze také pozorovat, pokud vám byla odstraněna část plic za účelem léčby rakoviny plic.
Podmínky, které mohou vést ke snížení FRC, jsou například:
- Idiopatická plicní fibróza
- Jiné typy plicní fibrózy
- Sarkoidóza
- Odstranění plic nebo části plic
- Obezita
- Mrtvice
- Skolióza
A pár slov na závěr
Sponzorováno
V kombinaci s dalšími testy plicních funkcí může plicní pletysmografie pomoci odlišit plicní onemocnění nebo určit odpověď na léčbu a mnoho dalšího. I když provedení těchto testů nějakou dobu trvá, přesné posouzení vašeho stavu vám může pomoci vás a vašeho lékaře nasměrovat k léčbě, která bude pro vás osobně nejlepší.
Studie a zdroje článku
- Reference values for pulmonary volumes by plethysmography in a Brazilian sample of white adults Autoři: Thamine Lessa, Carlos Alberto de Castro Pereira
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plíce, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články