Obsah článku
Možná to není nutné připomínat, protože každý, kdo prošel alespoň střední školu, se jistě s tímto pojmem setkal. Myslíme tím placentu. Dokázali byste popsat, co to je? Určitě ano. Ale pokud náhodou ne, malé opakování: Placenta (najdete i pod názvy plodové nebo mateřské lůžko) je dočasný orgán, který vzniká v děloze březí samice placentálních savců. Kam se samozřejmě řadíme i my lidé. Úkolem placenty je pak vyživovat plod, přesněji zajistit plodu přívod kyslíku a živin a odvádět zplodiny jeho metabolismu. Mezi další důležité funkce placenty patří také skutečnost, že placenta je důležitým zdrojem hormonů nezbytných pro udržení těhotenství. Ale důležitý je také její imunologický význam – díky placentě totiž imunitní systém matky nenapadá plod, který by jinak byl jako cizí těleso imunitou matky napadán. Placenta je pak po porodu dítěte tělem matky vyloučena.
Placentofágie – o co jde?
Lidská placentofágie neboli konzumace placenty je definována jako „požití lidské placenty vyloučené právě po porodu“. Lze ji zkonzumovat kdykoli, jakoukoli osobou, buď v syrovém stavu či nějak upravenou (např. vařením, sušením, rozmixováním do koktejlu).
Po celém světě byly zaznamenány četné historické výskyty placentofágie. Přestože dosud byl moderní výskyt placentofágie spíše vzácný, protože většina současných společností tuto praxi nepodporovala, praxe se začíná v posledních letech měnit. Zhruba od 70. let 20. století vzrůstá spotřeba placenty, a to lidmi, kteří věří, že má pro organismus určité zdravotní přínosy. Například v USA a Mexiku je tato praxe v porodnictví mezi klienty porodních asistentek a obhájci alternativního zdraví v současné době už téměř běžná. Za postupné rozšíření do světa vděčíme hrstce hollywoodských hereček, které masivně placentofágii propagovaly a pomocí sociálních sítí se pak tento trend šířil dále do světa. Z našich luhů a hájů se k tomuto kroku rozhodly třeba herečky jako Míša Tomešová nebo Andrea Kerestešová.
Proč jí zvířata svoji placentu?
Pokud jdeme pro odpověď do říše zvířat, tak vesměs všichni placentálové, tj. vyšší savci své placenty po porodu opravdu většinou konzumují. A to nejen šelmy, ale týká se to i býložravců. Původně se myslelo, že se tak děje z toho důvodu, aby k mláděti nepřilákali dravce, nicméně bylo později zjištěno, že důvod je ještě trochu jinde. Konzumace placenty urychlovala jejich hojivé poporodní procesy a pomohla rozběhnout laktaci. Nicméně některé druhy zvířat se často ve snaze pozřít placentu jejími částmi udusily. Proto se například krávám chovaným doma tato možnost nenechávala. Často jim vyvolávala i velké zažívací potíže. Jiná teorie zase tvrdí, důvod ke snědení placenty u zvířat je kvůli vynaložené námaze, a že zvířata sní placentu kvůli hladu. Mnohá zvířata skutečně během porodní práce nejí, ale i ta, která normálně potravu přijímají, vždy placentu snědí. Nicméně, jen placentu, žádná další snaha o uklizení ostatních tekutin jako třeba krve se u zvířat nevyskytuje. Takže by to nebylo úplně kvůli strachu z predátorů?
Proč jedí lidé svoji placentu?
Příznivci placentofagie, kterých v posledních letech přibývá, v tom mají naprosto jasno. Snědení placenty zejména matkou po porodu má, tedy podle nich množství zdravotních výhod a benefitů. Mezi tyto benefity patří zejména dodání energie matce vyčerpané porodem, jako prevence či léčba poporodní deprese a únavy a v neposlední řadě také placenta obsahuje množství vitamínů a minerálů jako např. železo vitamín B6, vitamín E, a bílkoviny, které jsou vhodné pro zotavení po porodu a zejména přínosné pro ženy vegetariánky. Díky tomu jsou připisovány blahodárné účinky nejen podpoře a nastartovaní kojení (díky hormonům estrogenu, progesteronu a testosteronu), ale měla by také pomoci s upravením poporodních křečí po porodu, měla by mít vliv na stimulaci libida. Matky, které ji zkonzumovaly, popisují také výrazné zlepšení nálady díky stimulaci endorfinů v jejich organismu. Díky opravdu velkému množství hormonů jsou regulovány i hormony štítné žlázy, což také přispívá ke zvýšení energie. Prostaglandiny zase regulují stahy v děloze po porodu a pomáhají děloze navrátit se do její původní velikosti, jakou měla před těhotenstvím. Rovněž mají protizánětlivé účinky. Celkově má vesměs placenta zlepšit hojivé procesy po porodu, tak jako tomu bylo zmíněno již u zvířat.
Pravdou je, že tradiční čínská medicína (TČM) používá placentu ve své medicíně již po tisíce let. TČM používá placentu často například v případech nedostatečné laktace. K tomu existuje také zajímavá studie z roku 1954, kdy vědci provedli studii na 210 ženách, které měly potíže s nedostatečnou laktací. Těmto ženám byla podána sušená placentu a zjistilo se, že 86% z nich mělo pozitivní nárůst produkce mléka a to v rámci několika dnů. Dokonce existují také výzkumy, které zjistily, že placentofagie by mohla zlepšit vnímání bolesti tím, že zvyšuje opiátu podobné látky, které jsou aktivované během porodu.
Sponzorováno
Přes tyto dá se říct skoro až zázračné účinky, se stále společnost nedokáže shodnout, zda je jedení placenty skutečně takto důležité i pro lidi nebo jde jen o moderní trend.
Proč nejíst placentu? Aneb co tvrdí odpůrci
Přesto, že zvířata byla zmíněna jako hlavní konzumenti placenty, i v této oblasti existují výjimky. Třeba například velbloudi, lamy a mořští savci svou placentu nejedí.
Faktem je, že ani vědecká obec prozatím není o těchto výhodách tak úplně přesvědčená. Výzkum placentofagie je stále ještě v plenkách, i když výzkumy zabývající se hormonálními výkyvy v poporodním období matky stále více zahrnují i placentofagii. Přesto existuje jen málo definitivních vědeckých výzkumů o výhodách a bezpečnosti placentofagie. Mnoho existujících studií se zaměřuje především na placentofagii u nelidských savců.
Internet je naproti tomu plný neoficiálních příběhů o placentě, ať už pozitivních či negativních. V průzkumu publikovaném v jednom magazínu mělo 76% respondentek pozitivní zkušenost s konzumací placenty. Bohužel jsou mezi nimi také případy, kdy konzumace placenty měla naopak negativní účinky, které zahrnují například: zvýšené vaginální krvácení, zvýšené kontrakce dělohy, trávicí problémy, zvýšená úzkost.
Je především třeba si uvědomit, že ať už je placenta zdrojem zázračných látek, zároveň je také jakýmsi filtrem, přes který jsou vylučovány i odpadní látky, které v ní rovněž zůstávají. Dosud však nebyly provedeny žádné studie, které by měřily hladiny organických znečišťujících látek nebo jiných potenciálně toxických látek, které mohou být v placentě stále přítomny.
Tobolky z placenty
Mezi nejběžnější způsob užívání placenty je pak vytvoření tobolky – ta se vyrábí napařením a dehydratací placenty nebo zpracováním syrové placenty. Popřípadě konzumace syrové placenty rozmixované v koktejlech. Tyto způsoby ale zcela nezničí potenciální infekční bakterie a viry, které může placenta obsahovat. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vydala varování proti užívání kapslí placenty v případě, kdy novorozenec byl pozitivní na přítomnost streptokoků skupiny B. Pokud matka v tomto případě placentu konzumovala, dá se předpokládat, že mateřské mléko matky bylo infikováno streptokokovými bakteriemi skupiny B, které získala do organismu po požití infikované placenty. A právě skupina B může u novorozenců způsobit velmi vážné onemocnění, jak dokumentuje případ novorozence z USA, který díky požití kapsle matkou pak dostal těžkou život ohrožující sepsi organismu.
Předpokládá se, že během procesu přetvoření placenty na kapsle se také ztratí mnoho biologicky aktivních látek. V jedné z mála publikovaných studií zkoumajících složení tobolek placenty byly pouze tři ze 17 hormonů přítomny v dostatečně vysokých hladinách tak, aby byly fyziologicky relevantní. Zejména dva z těchto hormonů – estradiol a progesteron – mohou skutečně potlačit produkci mléka. Je však zřejmé, že k prokázání tvrzení je zapotřebí více studií.
Přesto, že studie na potkanech ukázaly, že požití placenty může zvýšit účinky opiátů přirozeně produkovaných tělem, které jsou součástí systému pro zmírnění bolesti aktivovaného během porodu a porodu, tyto vlastnosti pocházejí z jedinečné látky produkované placentou známou jako faktor zvyšující opioidy. Ten je však zničen vystavením teplotám nad 40 ° C. Při přípravě tobolek se však během procesu zpracování do formy kapslí se však obvykle zahřívají na přibližně 70 ° C. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by placentové tobolky udržovaly jakékoli vlastnosti, které zmírňují bolest.
Je tedy zřejmé, že dosavadní výzkumy, které prozatím v této oblasti proběhly, nemají dostatečnou vypovídající hodnotu. O skutečných přínosech jezení placenty tedy prozatím neexistuje žádný vědecký důkaz.
Pokud se přesto rozhodnete jíst svou placentu, měli byste vědět…
- Pokud už jste přesvědčení o tom, že zrovna pro vás bude mít zkonzumování placenty nedozírné přínosy, bylo by vhodné tento proces udělat co nejvíce bezpečný.
- Placenta je jako každé jiné orgánové maso. Může se kazit a obsahovat tak nebezpečné bakterie. Pokud ji nezpracováváte a nejíte ihned, zmrazte ji. Zatím není zcela jasné, zda placenta ztratí svůj potenciál a nutriční výhody, když se uvaří nebo připraví například v páře. Nezapomeňte na to při zvažování všech metod přípravy.
- Existují také obavy, že ženy, které zažívají poporodní depresi, se mohou místo hledání odborné pomoci spoléhat pouze na konzumaci placenty. Mezi příznaky poporodní deprese patří: ztráta chuti k jídlu, intenzivní podrážděnost a hněv nebo smutek a beznaděj, střídání nálady, nechuť kontaktu s dítětem, myšlenky na poškození sebe nebo svého dítěte. V tomto případě je skutečně žádoucí vyhledat lékařskou pomoc a nespoléhat na účinky placenty!
- Také se ujistěte, že rozumíte potenciálním vedlejším účinkům. Pokud se začnete cítit nemocně nebo začnete pociťovat negativní vedlejší účinky, přestaňte jíst placentu a okamžitě zavolejte svého lékaře.
Sponzorováno
Konečné rozhodnutí, zda je pro nás konzumace placenty přínos či nikoliv, zatím nepadlo. Nezbude tedy, aby si každý, kdo o tomto kroku uvažuje, snažil sám zjistit co nejvíce informací a poté se rozhodl sám.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články