Obsah článku
A kromě toho všeho se peroxid vodíku používá i pro odstranění ušního mazu.
Na co je v uchu ušní maz?
Ušní maz, také známý jako cerumen, je vytvářen žlázami ve zvukovodu a může pomoci předcházet infekcím v uchu (tedy chrání ucho před infekcí), dále chrání uši před prachem a cizími tělesy. Ušní maz může také potenciálně chránit ucho před vlhkostí nebo mu pomoci rychleji schnout, pokud je mokré.
Měli byste odstraňovat (čistit) ušní maz?
Než se dostaneme k otázce, zda byste měli k odstranění ušního mazu používat peroxid, vraťme se ještě k otázce o tom, zda byste ušní maz vůbec měli odstraňovat. Odborníci říkají, že většina lidí si nemusí dělat starosti s odstraňováním ušního mazu. Kůže zvukovodu roste směrem ven, což je vlastně ideální cesta pro ušní maz k výstupu ze zvukovodu směrem ven. Ušní maz tedy jednoduše potřebujeme setřít z okraje ucha, třeba když se sprchujeme nebo myjeme. Pokud pro vás ušní maz není problémem, nemusíte se snažit jej vlastně odstranit. Někteří lidé si roky uši nečistí, a jsou v pohodě.
Někteří lidé si však všimnou, že se jejich ušní maz hromadí a uvízne v uchu. Pokud je nánosy takového mazu dost, ušní maz může dokonce ucpat zvukovod a způsobit dočasnou ztrátu sluchu. Důvodem je, že zvuk se nedokáže dobře dostat přes ušní maz, aby dosáhl bubínku. Pokud se vám to stane, pak je nejlepší ušní maz odstraňovat.
Jak bezpečně odstraníte ušní maz?
Dobře, musíte tedy sem tam odstranit nějaký ušní maz a chcete to udělat bezpečně, ale jak? Odborníci doporučují zastavit se v drogerii nebo místní lékárně a vyzvednout si volně prodejné kapky na odstranění ušního mazu.
Tyto volně prodejné produkty většinou obsahují peroxid vodíku, ale v mírnější formě. Tyto soupravy také často obsahují malou stříkačku, která se používá k vypláchnutí ucha. Pokud je tvorba ušního mazu dost hustá a blokuje zvukovod, může tento proces trvat několik dní, než peroxid změkčí ušní maz a nakonec jej vypláchne. Takže klíčem je zde trpělivost.
Pokud se vám nechce do obchodu, můžete použít samotný peroxid vodíku k odstranění ušního mazu. Jeho používání je bezpečné. Lékaři ho k čištění používají neustále, takže je to něco, co můžete příležitostně použít. Odborníci však varují, že při častém používání může peroxid způsobit podráždění pokožky, proto je nejlepší jej používat jednou týdně rutinně nebo několik dní v řadě, ale pouze pokud máte hodně špinavé ucho nebo máte ucho mazem ucpané (mezi příznaky ucpání a zablokování ucha patří bolest ucha, pocit plného/ucpaného ucha, zvuky v uchu a ztráta sluchu).
Sponzorováno
Nikdy nevkládejte do zvukovodu žádné tekutiny, jako je peroxid, pokud máte v ušním bubínku díru nebo máte v uších trubičky (gromety, stipuly, ventilační nebo tympanostomické trubičky). Pokud vyzkoušíte volně prodejnou soupravu na odstranění ušního mazu z lékárny nebo peroxid a zaznamenáte jakoukoli bolest, přestaňte cokoliv používat, protože to může být známkou toho, že v bubínku je díra. Zavolejte svého lékaře a naplánujte si schůzku, aby vám mohl bezpečně pomoci.
Co když nemáte ucho ucpané ušním mazem, ale přesto si chcete vyčistit uši? Doktoři doporučují nechat vodu protékat ušima, když se sprchujete. To umožňuje, aby ušní maz změkl a nakonec vyšel ven sám. Voda ve zvukovodu není problém. Jen si uši jemně vysušte. A do ucha samozřejmě nepouštějte proud ze sprchy. Jen jemně nechte vodu protéci, to je celé.
Mohu stále používat vatové tyčinky?
Není to úplně nejlepší metoda. Při použití vatového tamponu se nějaký ušní maz z ucha odstraní, ale jiný ušní maz můžete tyčinkou zasunout mnohem hlouběji do zvukovodu, což může způsobit další problémy, jako je zablokování zvukovodu.
Navíc zvukovod je krátký a struktury uvnitř jsou extrémně jemné. Většina lidí je při používání vatových tamponů velmi opatrná, ale existují lidé, kteří si perforují (naruší) ušní bubínek nebo způsobují poškození jiných sluchových mechanismů. Je zcela v pořádku použít vatové tampony k čištění záhybů vnějšího ucha, jen ne nutně s nimi zajíždět dovnitř ucha, do zvukovodu.
Pamatujte, pokud nemáte s uším mazem problémy, jako je ztráta sluchu nebo zablokování zvukovodu, nemusíte nic dělat, protože uši se čistí samy. Stačí jen umýt vnější části a časem se ušní maz sám z ucha vyčistí.
Shrňme si to
Uši většiny lidí vyrábějí právě tolik ušního mazu, který je nezbytný k ochraně před infekcemi a vodou. Ve většině případů nebudete muset ušní maz odstraňovat. Obecně se maz postupně z uší sám dostane.
Ne všechny uši jsou však stejné. Někteří lidé zjistí, že jejich uši produkují příliš mnoho mazu. Peroxid vodíku je již řadu let považován za účinnou složku roztoků k odstraňování ušního mazu. Vědci ve studii z roku 2004 zjistili, že peroxid může být vhodným pomocníkem pro odstraňování mazu z uší. Ale stejně dobře pomůže i voda. Hlavně buďte v oblasti uší jemní.
Peroxid vodíku je primární složkou mnoha ušních kapek.
Upozornění
Pokud si myslíte, že máte poranění ucha, neměli byste používat ušní kapky ani peroxid. To může způsobit infekci nebo bolest.
Nikdy byste si neměli strkat cizí předmět do ucha, aby se odstranil maz. Pokud máte pocit, že vám maz uvízl v uchu a máte nepříjemné pocity, měli byste navštívit lékaře.
Sponzorováno
A co vy? Jak si uši čistíte vy? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o zkušenosti v komentářích.
A dále si přečtěte o uších
- Menièrova choroba může mít následek trvalé hluchoty
- Rizika pro poškození sluchu – jaká jsou ta největší?
- Operace odstátých uší u dětí – jak probíhá a kdy ji řešit?
- Jak kapat do ucha?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Uši - zdraví a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články
velmi dobře zpracovaná problematika od některých www stránek