Obsah článku
Máte doma lékárničku? Zajisté ano a v ní nechybí, mimo volně prodejných léků ani náplasti, obvazy a peroxid vodíku, který v roce 1818 poprvé připravil chemik L.J. Thénard. Lidé ho na ošetřování povrchových ran používají téměř dvě stě let. Velkou výhodou H2O2 je, že nezatěžuje životní prostředí, neboť ho světlo rozloží na vodu a kyslík. Úžasným způsobem vám nahradí zapáchající ocet i jedlou sodu. Vyhoďte organická čistidla do koše! Peroxid nedráždí dýchací cesty a v lékárnách seženete 3% vodný roztok nebo 6% peroxid na odbarvování vlasů. Tento osvědčený prostředek na dezinfekci, vypláchnutí drobných nečistot v případě „silničního lišeje“ můžeme použít vícero způsoby. Podívejte se na našich 30 tipů pro využití peroxidu vodíku nejen pro naše zdraví:
1. Čištění uší
Míváte často nahromaděný a tuhý ušní maz? Po aplikaci pár kapek peroxidu vodíku (stříkačkou či jiným aplikátorem) do uší, byste měli cítit a slyšet jemné šumění. Peroxid pracuje a poškozuje nahromaděný maz. Nedotýkejte se vnitřku ucha a nechte peroxid vodíku v uchu účinkovat alespoň 20 minut. Zastavte čištění pouze tehdy, pokud se budete cítit zle a nebude to příjemné. Když se vaše čištění skončilo, peroxid musí z ucha ven.
2. Dezinfekce ran
Peroxid se na dezinfekci ran používá pouze, pokud je defekt nadmíru znečištěn nebo při prvním náznaku infekce. Zranění s peroxidem ošetřujeme krátce, s co nejmenším množství. Sice vás zbaví mikrobů, ale také může poškodit zdravé tkáně.
3. Zánět ústní dutiny
Do sklenice vody nalijeme malou lžičku peroxidu a několikrát denně si vypláchneme ústa. Nejenže se zbavíte mikrobů, ale také případného zápachu. 1 díl peroxidu a 3 až 9 dílů vody kloktejte při škrábání v krku. Nepolykat!
4. Mykóza nohou a nehtů
Plíseň na nohou je nejen nehezká, ale také škodlivá. Proto neváhejte a nachystejte si koupel v lavoru, kde smícháte peroxid s vodou 1:1. Pravidelnou koupelí mykóza z nohou zmizí.
5. Výplach tlustého střeva nebo klystýr
Pro výplach použijte 1 šálek (cca čtvrt litru) 3% H2O2 na 18 l teplé vody. Na klystýr budete potřebovat 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu na 1 l teplé destilované vody.
6. Akné
Trápí vás akné? Nejprve si vyzkoušejte test na citlivost kůže, a pokud bude vše v pořádku, natírejte si vřídky tamponem namočeným do peroxidu nebo použijte vatový štěteček.
7. Regenerační a detoxikační koupel
Do plné vany s teplou vodou nalijte dva litry roztoku peroxidu. Půl hodiny si v této koupeli poležte. Ideální při zánětu průdušek.
8. Výplach pochvy
Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce.
9. Ošetření infekce
Lze takto vyléčit i sněť, se kterou si neporadí antibiotika.
10. Akutní bolest zubů
Při akutní bolesti zubů podržte na 10 minut v ústech 1 odměrku peroxidu a několikrát denně opakujte.
11. Zesvětlení vlasů
Zřeďte 3% peroxid vodou v poměru 1:1 a po umytí a rozčesání vlasů naneste rozprašovačem na vlasy tento roztok.
Sponzorováno
12. Roztoči
Peroxid vodíku efektivně zabíjí roztoče na lidské kůži. Několikrát denně jej stříkejte na kůži (s několikaminutovými přestávkami mezi jednotlivými aplikacemi).
13. Desinfekce zubních kartáčků
Je vhodné denně desinfikovat zubní kartáčky i ty speciální mezizubní. A právě peroxid vám v tomto ohledu udělá dobrou službu.
14. Usazenina vodního kamene
Roztok z rozprašovače nastříkáme na vodní kámen a pořádně vydrhněte kartáčem.
15. Zbavení zatuchliny
Ručníky na chalupě nebo jiné věci vám nepříjemně zapáchají ztuchlinou? Připravte si směs peroxidu s octem v poměru 1:1, zatuchlé prádlo v ní máčejte asi 15 minut, a pak vyperte s ostatním prádlem.
16. Dezinfekce koupelnových hraček
Hračky vyrobené z plastu a další věci (dudlíky pro miminka atd.) postříkejte peroxidem a poté je kartáčkem vydrhněte.
17. Likvidace skvrn po zpocení
Nepoužívat na tmavou textilii – to opravdu ani nezkoušejte, jinak vám roztok barvy vybělí.
18. Skvrny od krve
Taktéž vás spolehlivě zbaví skvrn od krve. Stačí nalít peroxid na příslušné místo. Necháme minutu působit, a pak prádlo vydrhneme a vymácháme ve studené vodě.
19. Peroxid odstraní ze zeleniny bakterie a neutralizujete chemikálie
Do nádoby se studenou vodou přilijeme čtvrt hrnku 3% peroxidu, zeleninu namočíme na 20 minut a okurky na půl hodinky. Nechte okapat, vysušte a zchlaďte. Zelenina bude i delší dobu čerstvá.
20. Čištění povrchů
Kuchyňskou linku a desky stolů krásně očistíte peroxidem, ten zničí mikroorganismy a nezanechá žádný zápach. Dokonce spolu s octem si poradí i s bakteriemi salmonely.
21. Podpora při klíčení semínek
Semínka ponořte na noc do roztoku 30 ml 3% peroxidu v půllitru vody.
22. Čištění kontaktních čoček
Peroxid vodíku dokonale rozloží proteiny, které se na čočkách tvoří kvůli imunitní reakci očí.
23. Desinfekce lednice a krabiček určených na jídlo
Peroxid pěkně vyčistí lednici i krabičky na jídlo – odstraní z nich nečistoty a bakterie.
24. Desinfekce skla a zrcadel v koupelně
Peroxid perfektně vyšistí i zdrcadla. Zkuste ho.
25. Marináda
Maso, rybu nebo drůbež dejte do hrnce a zalijte směsí vody a 3% peroxidu v poměru 1:1. Volně zakryjte a umístěte na půl hodiny do chladničky, poté maso opláchněte a upravte podle své chuti.
26. Likvidace plísní na listech
Pár kapek látky do vody na zalévání vám pomůže zbavit se i plísní na listech pokojových květin.
27. Bělení prádla
Peroxid vodíku hospodyňky již spoustu let používají při bělení prádla.
28. Do myčky i jinam
Přidejte 60 ml peroxidu k prostředku na nádobí do myčky.
29. Účinná netoxická desinfekce
Kombinace octa a peroxidu vodíku představuje levnou, účinnou a netoxickou desinfekci, která údajně zabíjí patogeny efektivněji než chlorová dezinfekce.
30. Zvlhčovače a odpařovače
Použijte půl litru 3% peroxidu na 4 l vody.
Sponzorováno
A co vy? Na co peroxid vodíku používáte vy? Napište nám do komentářů.
Dále si o peroxidu přečtěte
Zdroj článku a studie o peroxidu
- A prospective clinical pilot study on the effects of a hydrogen peroxide mouthrinse on the intraoral viral load of SARS-CoV-2 Autor: Maximilian J Gottsauner
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
Článek je to hezký, jen by mně zajímalo z kolika procentního roztoku se vychází. Takový návod jako třeba tohle: Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce. Takový návod neřekne o výsledné koncentraci vůbec nic. Kdo tohleto dával dohromady?
Pro vaginální výplach by se neměla používat silná směs peroxidu. Pamatujte tak, že byste neměli používat příliš mnoho peroxidu. Doporučené množství je 9,9 mililitrů 3% peroxidu vodíku ve směsi s 236,5 ml vody. Mějte na paměti, že byste se měli zeptat svého doktora co on soudí o použití peroxidu vodíku jako léku na kvasinkovou infekci.
Dostal jsem informaci, že peroxid vodíku se dá užívat i vnitřně,na vyčistění zažívacího traktu od parazitů.Užívá se po kapkách do vody:
R-O-V:1-1-1, 2-2-2, 3-3-3..až navyšovat na 10-10-10.
Pak 1 krát/den jen 10 kapek.asi týden, pak dát pauzu a podle potřeby proces opakovat.
Jestli máte s tím zkušenosti, tak mi napište.