Obsah článku
- Paracentéza břicha je lékařský zákrok, při kterém se provádí punkce (vpich) do břišní dutiny za účelem odstranění nahromaděné tekutiny.
- Tento postup se často používá diagnosticky i terapeuticky, zejména u pacientů s ascitem (hromadění tekutiny v břišní dutině), který může být způsoben různými stavy, jako jsou cirhóza jater, srdeční selhání, peritonitida nebo malignity
Paracentéza břicha je lékařský zákrok, který lékaři provádějí za účelem odvodu tekutiny z břišní dutiny člověka.
Lékaři označují toto nahromadění tekutiny jako ascites a může to být známkou nějakého problémového zdravotního stavu.
Ascites je stav, při kterém dochází k abnormálnímu hromadění tekutiny v břišní dutině, což způsobuje otoky a zvětšení břicha. Tato tekutina, nazývaná ascitická tekutina, je obvykle serózní tekutinou, což znamená, že obsahuje vodu s nízkým obsahem bílkovin a sodíku. Ascites je často spojen s různými základními zdravotními problémy, zejména s onemocněním jater, ale může být také způsobeno srdečními chorobami, malignitou, infekcemi nebo jinými příčinami.
Ascites je běžná komplikace cirhózy jater, ale mohou se s ním setkat i lidé se srdečním onemocněním, selháním ledvin, určitými typy rakoviny a některými infekcemi.
Protože vypouštění tekutiny zmírňuje jakýkoli tlak na břišní orgány osoby, lékaři mohou doporučit jako léčbu paracentézu břicha. Mohou také provést postup, který jim pomůže diagnostikovat základní stav odpovědný za tento příznak.
Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, co od paracentézy břicha očekávat, jak se připravit, možná rizika a další.
Co je to paracentéza břicha?
Paracentéza břicha je postup, při kterém lékař zavede jehlu nebo tenkou hadičku zvanou katétr do břišní dutiny člověka, aby odčerpal přebytečnou tekutinu.
Lidé obvykle během léčby pociťují okamžitou úlevu od příznaků. Někdy může lékař použít injekční stříkačku k odběru malého vzorku tekutiny, aby pomohl s diagnózou.
Jaký je účel paracentézy?
Lékaři obvykle používají paracentézu k léčbě ascitu. Mohou jej také použít pro diagnostické účely.
Léčba ascitu
Ascites je stav, kdy se tekutina shromažďuje v břiše. Membrána zvaná pobřišnice obklopuje všechny orgány v břiše člověka.
Výzkum naznačuje, že lidé mají obvykle 50–75 mililitrů tekutiny uvnitř pobřišnice. Tekutina „promazává“ vnitřní orgány.
Pokud se ale tekutina nahromadí, může tlačit na jiné orgány. Člověk se může cítit nafouknutý a jeho žaludek se může roztáhnout. Mohou také pociťovat dušnost, pokud tekutina zasahuje do bránice.
Odstranění tekutiny okamžitě uvolní tlak na orgány, ale není to léčba problému. Ascites se může vrátit.
Diagnóza příčiny ascitu
Lékaři mohou také použít paracentézu břicha k identifikaci příčiny ascitu nebo k vyloučení určitých zdravotních stavů.
Pokud má osoba ascites spolu s bolestí břicha, horečkou nebo gastrointestinálním krvácením, může se jednat o závažnější základní stav, jako je selhání ledvin nebo jater, infekce nebo sepse.
Jak se připravit na paracentézu břicha?
Lékaři mohou doporučit ultrazvuk k identifikaci nejlepšího místa pro paracentézu břicha. Tento zobrazovací test jim může pomoci potvrdit umístění ascitu a posoudit, kolik tekutiny potřebují vypustit.
Lidé možná budou muset přestat užívat některé léky před paracentézou. Určitě řekněte lékaři a zdravotnickému týmu o všem, co užíváte za léky, včetně léků na předpis a volně prodejných léků, bylinných doplňků, a dokonce i krémů.
Lékaři také konkrétně poradí, co je vhodné před zákrokem jíst a pít a čeho se vyvarovat.
Co očekávat během paracentézy břicha?
Paracentéza břicha se dělá v nemocnici.
Bezprostředně před zákrokem může lékař požádat osobu, aby navštívila toaletu a vymočila se, aby vyprázdnila močový měchýř.
Sponzorováno
Poté, co si člověk lehne na záda na proceduru, lékaři vyčistí oblast břicha antiseptikem a poté ji znecitliví lokálním anestetikem. Pacient bude během procedury vzhůru.
Jakmile anestetikum zabere, lékař zavede do břišní dutiny pacienta jehlu. Pokud lékař používá katétr, může začít malým zářezem v kůži, aby byl dostatek místa pro hadičku.
Pokud lékař odebírá pouze malý vzorek tekutiny, použije v tomto okamžiku injekční stříkačku. Pokud odvádí větší množství, napojí katetr na odběrovou láhev.
V závislosti na množství přítomné tekutiny může procedura trvat až 45 minut. Po dokončení lékař vyjme katétr nebo jehlu a zatlačí na místo zavedení, aby zastavil krvácení.
Během procedury budou ostatní asistenti a sestry monitorovat krevní tlak osoby a kontrolovat jakékoli neočekávané krvácení nebo únik tekutin.
Zotavení z paracentézy břicha
Po zákroku by měl pacient zůstat ve stejné poloze a krátce odpočívat. Sestry pak místo vpichu převážou obvazem, protože z něj může nadále unikat malé množství tekutiny.
Někteří lidé po paracentéze břicha pociťují nepohodlí a že lékaři mohou navrhnout užívání ibuprofenu. Lékaři obvykle doporučují mít na místě vpichu obvaz po dobu 24 hodin. Pokud po této době místo vpichu stále prosakuje, je důležité informovat lékaře.
Většina lidí může po paracentéze břicha pokračovat ve svých běžných činnostech, ale je nejlepší si to ověřit u lékaře, který zákrok provedl.
Rizika a vedlejší účinky paracentézy břicha
Přestože je paracentéza obecně bezpečná, existují určitá rizika, která vám lékař před zákrokem vysvětlí.
Někdy tekutina nadále vytéká z počátečního místa vpichu. Lékaři to obvykle dokážou zastavit sešitím rány.
Když lékaři odeberou větší objem tekutiny, existuje riziko, že krevní tlak osoby klesne. Asistenti či sestry budou během paracentézy neustále monitorovat krevní tlak člověka, aby zkontrolovali, zda krevní tlak není příliš nízký.
Po zákroku existuje možnost infekce v ráně. Pokud k tomu dojde, člověk může pociťovat horečku a zánět v místě vpichu. Pokud k tomu dojde, měli by pacienti co nejdříve kontaktovat lékaře.
Existuje také mírné riziko, že lékaři mohou při zavádění jehly propíchnout jiné orgány v břiše. To je však extrémně vzácné. To se obecně neděje.
Paracentéza jako diagnostický nástroj
Ascites může být známkou vážnějšího stavu. Díky tomu mohou lékaři používat paracentézu k diagnostice některých dalších stavů, jako je rakovina, cirhóza, selhání ledvin, infekce a sepse.
Výzkumníci odhadují, že až 80 % lidí s ascitem má cirhózu. Hromadění tekutiny je obvykle známkou toho, že nemoc postupuje.
Nahromaděná tekutina může obsahovat rakovinné buňky, zejména u lidí s rakovinou v pozdním stádiu.
Odebráním vzorku tekutiny a jeho odesláním do laboratoře k analýze může lékař vyloučit nebo potvrdit kterýkoli z těchto stavů.
Výsledky paracentézy břicha
Lékaři mohou poslat vzorky tekutiny do laboratoře k testování / k vyšetření. Lékař si po zákroku pravděpodobně zarezervuje následnou schůzku, aby pacientovi vysvětlil výsledky a odpověděl na všechny jeho otázky.
Pokud testy odhalí nějaký problém (nemoc), lékař pravděpodobně okamžitě zahájí léčbu. Dá pacientovi vědět o možnostech léčby a výhledu, který bude záviset na dané nemoci.
Výhled pacientů
Většina lidí s ascitem zažívá okamžitou úlevu od symptomů po paracentéze břicha.
Paracentéza je však léčba příznaků, nikoli léčba nemoci. Výhled člověka bude záviset na základní příčině ascitu.
Ascites může být známkou toho, že nemoc postupuje, zejména pokud má osoba cirhózu nebo rakovinu.
Shrnu to
Paracentéza břicha je důležitý lékařský zákrok, který umožňuje diagnostiku a léčbu ascitu. Správně provedená paracentéza může pacientům poskytnout úlevu od symptomů a pomoci lékařům určit příčinu nahromadění tekutiny. Při provádění tohoto zákroku je důležité pečlivě sledovat pacienta kvůli možným komplikacím a zajistit správnou techniku a sterilní podmínky.
Sponzorováno
Máte s paracentézou břicha nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Pikovit / depositphotos.com
- Diagnostic and therapeutic abdominal paracentesis Autoři: John J Harvey, Ralley Prentice
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Břicho - zdraví a nemoci
Přečtěte si také naše další články