Sponzorováno

Ozonová terapie (ozonoterapie): Co to je, jaké má výhody a jaká má rizika? 4.83/5 (12)

  • Ozonová terapie se týká procesu podávání ozonového plynu do vašeho těla k léčbě nemoci nebo rány. Ozón je bezbarvý plyn složený ze tří atomů kyslíku (O3).
  • V roce 2019 Food and Drug Administration (FDA) uvedl, že ozón je toxický a nemá žádné prokázané lékařské aplikace.
  • Přesto některé výzkumy zjistily, že ozón lze použít k léčbě zdravotních stavů stimulací imunitního systému. Může být také použit k dezinfekci a léčbě řady nemocí.
  • V nemocnici se plyn pro ozonovou terapii vyrábí z lékařských zdrojů kyslíku.

Ozonová terapie se týká procesu podávání ozonového plynu do vašeho těla k léčbě nemoci nebo rány. Ozón je bezbarvý plyn složený ze tří atomů kyslíku (O3).

Ozonová terapie se týká procesu podávání ozonového plynu do vašeho těla k léčbě nemoci nebo rány. Ozón je bezbarvý plyn složený ze tří atomů kyslíku (O3).

Obecně jsou toxiny pro člověka jedovaté. Je však možné, že toxin – když je podáván správně – může nabídnout zdravotní výhody? Vědci si tuto otázku o ozonovém plynu kladou již více než století.

Ozon (O3) je molekula tvořená třemi atomy kyslíku. Je vysoce nestabilní a výbušný v kapalné nebo pevné formě. Ale jako plyn může mít ozon i potenciálně terapeutické vlastnosti.

Někteří věří, že ozonový plyn může být podáván prostřednictvím ozonové terapie k hojení ran, zmírnění bolesti a léčbě nemocí. Aplikace však zůstává kontroverzní praxí vzhledem k omezeným důkazům o její bezpečnosti.

V roce 2019 vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varování před používáním ozonové terapie. Je to proto, že zatím není dostatek důkazů, které by prokázaly, že je účinný nebo bezpečný.

Jednou možná bude hrát ozonová terapie nějakou větší roli, ale v současnosti není dostatečně prozkoumána. Potřebujeme více údajů o potenciálních vedlejších účincích, které by mohly být závažné, než je začneme nabízet jako běžnou terapii nebo léčbu.

Zde je to, co potřebujete vědět:

Co je ozonoterapie?

Ozonoterapie využívá ozón lékařské kvality vytvořený pomocí speciálního zařízení – generátoru ozonu. Záměrem ozonoterapie je zvýšit množství kyslíku ve vašem těle.

Vyšší hladina kyslíku může posílit váš imunitní systém a zároveň podpořit hojení. Dělá to prostřednictvím regenerace buněk – procesu nahrazování nebo opravy poškozených buněk.

Jak probíhá ozonoterapie

Existuje několik způsobů, jak podávat ozonový plyn, ale neměl by být vdechován. To může způsobit vážné podráždění a nahromadění tekutiny v plicích. Mezi bezpečnější metody dodávání ozonové terapie patří tyto metody:

  • Aplikujte ozon na pokožku vystavením části těla ozónu pod ochranným krytem (také nazývaným ozónová sauna) nebo aplikací ozónového roztoku na kůži (často pro hojení ran).
  • Foukání plynu do vašeho těla, obvykle přes uši, konečník nebo vagínu.
  • Smíchání ozonu s vaší krví. Ozonový plyn může být rozpuštěn ve vzorku vaší krve a poté znovu zaveden zpět do vašeho těla pomocí IV prostřednictvím procesu zvaného autohemoterapie.
  • Požitím malého množství ozonového plynu rozpuštěného v oleji nebo vodě.
  • Vstříkněte si ozon do jednoho z vašich svalů injekcí obsahující směs kyslíku a ozónu.

Potenciální zdravotní přínosy ozonoterapie

Existují nekvalitní a omezené důkazy o tom, že by ozonová terapie mohla nabídnout zdravotní výhody:

Sponzorováno

  • Podpora imunitního systému, protože ozonová terapie aktivuje váš imunitní systém a posiluje imunitu.
  • Zlepšený krevní oběh, protože více kyslíku putuje do vašich buněk, tkání a orgánů.
  • Ochrana před vetřelci, jako jsou bakterie, viry a houby, zastavením jejich růstu a snížením jejich přežití.
  • Snížený oxidační stres, což je nerovnováha volných radikálů poškozujících buňky a ochranných antioxidantů, která může vést k zánětům a chronickým onemocněním.

Ozonová terapie funguje jako antioxidant nebo protizánětlivě. Mohlo by být potenciálně použito pro jakýkoli typ zánětu, ať už v ráně nebo související se stavy, jako je cukrovka nebo artritida.

Pokračuje výzkum s cílem určit bezpečnost a potenciální využití ozonové terapie. Ale byl studován pro podmínky, jako jsou:

  • Poruchy dýchání, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
  • Rakovina.
  • Diabetes.
  • Fibromyalgie.
  • Imunitní poruchy, jako je virus lidské imunodeficience (HIV).
  • Muskuloskeletální poruchy, jako je herniace disku nebo syndrom karpálního tunelu.

ČTĚTE: Nežádoucí účinky a rizika ozonoterapie

Zatím možné vedlejší účinky převažují nad potenciálními přínosy pro zdraví.

Některé potenciální vedlejší účinky ozonové terapie jsou:

  • Vzduchová embolie: Pokud se během IV ozonové terapie vytvoří vzduchové bubliny, mohou způsobit ucpání žíly nebo tepny a potenciálně vážný stav, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt.
  • Nepohodlí a křeče: Tyto nežádoucí účinky se mohou objevit, když je ozónový plyn vháněn do vašeho těla, obvykle přes konečník.
  • Herxheimerova reakce: Můžete zaznamenat příznaky podobné chřipce, protože ozonová terapie zmírňuje zánět a zabíjí viry a bakterie.

Nebezpečí vdechování ozonu

Vdechování lékařského ozonu, a to i ve velmi nízkých dávkách, je škodlivé. Krátkodobé vystavení malému množství ozónu může způsobit vážné a trvalé poškození vašich plic a dýchacího systému.

Vdechování ozónu se nikdy nedoporučuje, ale může se to stát náhodně – zvláště pokud se ho pokusíte aplikovat sami. Protože je ozón nepředvídatelný a nestabilní, vyžaduje přesnost v použitém množství a způsobu jeho podávání. Nikdy se o to nepokoušejte sami.

Počáteční účinky dýchání ozónu mohou být pálení očí, kašel, nevolnost nebo bolest hlavy. Ale dlouhodobé účinky mohou být vážné.

Pokud vdechujete ozón v prostředí, nedostanete plicní onemocnění po jediné inhalaci. Pokud ale vdechnete nějaké neregulované a nestandardizované množství ozónu, může to potenciálně způsobit akutní poranění plic.

Vdechovaný ozon může časem vést k chronickým plicním onemocněním, jako je astma nebo CHOPN, nebo ke zhoršení již existujícího plicního onemocnění.

Sečteno a podtrženo: Je ozonová terapie bezpečná?

Neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily, že ozonová terapie je bezpečná, varují odborníci.

Ozonová terapie nebyla testována v rozsáhlých klinických studiích prováděných na lidech. Dokud se tak nestane a nedojde k lepšímu pochopení rizik versus odměny, ozonová terapie bude i nadále neregulovanou, alternativní terapií.

Sponzorováno

Je před námi ještě dost kroků,. Je potřeba udělat hodně práce, pokud jde o standardizaci dávkování, objasnění, u kterých nemocí by byla ozonová terapie účinná, a zajištění toho, aby byla podávána správným způsobem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Ozonová terapie (ozonoterapie): Co to je, jaké má výhody a jaká má rizika?”

  1. lenz napsal:

    Dobry den,ozon má budoucnost.Je to velice silný protizánětlivý biocid a neni tolik nebezpečný pro lidské tělo jak se uvádí. Důkazy byly několikrát předloženy.Běžně se sportovcům na přání míchá do která se pak vrací zpět do těla..Tímto způsobem lze na půl roku i zastavit Sám si tím léčim zubydiabetické problémy pacienta.Dájí se tím léčit zánětlivé bolesti zad.Sám si tím léčím kazy zůbů.Co dokáže ozonová mast je neuvěřitelné.Ozonem,který pouštíte do vaku diabeticke nohy s gangrénou,dokáže tento stav zastavit a vyléčit,tak že nedojde k amputaci!!!! Ozon je nadějná hudba budoucnosti pokud to zdravotnický byznys nebude ignorovat.. V tom je ten problém!!!

Zanechat komentář ke článku

Zpráva