Obsah článku
- Toluen je čirá, bezbarvá kapalina s výrazným zápachem. Je to dobré rozpouštědlo (látka, která dokáže rozpouštět jiné látky). Toluen se přirozeně vyskytuje v ropě.
- Vyrábí se při výrobě benzínu a dalších paliv z ropy a při výrobě koksu z uhlí.
- Toluen se používá při výrobě barev, ředidel barev, laků na nehty, laků, lepidel a gumy a v některých procesech tisku a činění kůže.
Vážným zdravotním problémem je, že toluen může mít vliv na váš nervový systém (mozek a nervy). Účinky na nervový systém mohou být dočasné, jako jsou bolesti hlavy, závratě nebo bezvědomí. Účinky, jako je špatná koordinace, kognitivní poruchy a ztráta zraku a sluchu, se však mohou stát trvalými při opakované expozici, zejména při vysokých hladinách spojených se záměrným zneužíváním rozpouštědel. Vysoké úrovně expozice toluenu během těhotenství, jako jsou ty spojené se zneužíváním rozpouštědel, mohou vést k vývojovým účinkům, jako je retardace mentálních schopností a růstu u dětí. Jiné zdravotní účinky mohou zahrnovat imunitní, ledvinové, jaterní a reprodukční účinky.
Jednorázové expozice toluenu nebo opakované expozice během několika týdnů mohou způsobit bolesti hlavy a ospalost a mohou zhoršit vaši schopnost jasně myslet. Zda vám to toluen udělá nebo ne, závisí na množství, které přijmete, jak dlouho jste vystaveni, jak často jste toluenu vystaveni, a na vaší genetické náchylnosti a věku. Jednou z velmi nebezpečných činností je vystavit se v krátké době velkému množství toluenu úmyslným vdechováním/čicháním barvy nebo lepidla. Zpočátku se vám bude točit hlava. Pokud expozice pokračuje, můžete mít závratě, ospalost nebo bezvědomí. Když je expozice zastavena, ospalost a závratě obvykle zmizí. Můžete však dokonce i zemřít, protože vysoký obsah toluenu může narušovat způsob vašeho dýchání a tlukot vašeho srdce. Pokud během těhotenství záměrně vdechujete velké množství toluenu, mohou se u vašich dětí objevit vývojové problémy, jako je zpomalení mentálních schopností a růstu.
Každodenní vystavení nízkým až středním hladinám toluenu na pracovišti může u některých lidí způsobit únavu, zmatenost, slabost, reakce typu opilosti, ztráta paměti, nevolnost a ztráta chuti k jídlu. Tyto příznaky obvykle vymizí po ukončení expozice. Po dlouhodobé každodenní expozici toluenu na pracovišti můžete zaznamenat určitou ztrátu sluchu a barevného vidění. Kombinace toluenu a některých běžných léků, jako je aspirin a paracetamol, mohou zvýšit účinky toluenu na váš sluch. Vědci nevědí, zda nízké hladiny toluenu, které dýcháte při práci, způsobí po mnoha letech trvalé následky na váš mozek nebo tělo. Pokud se ale rozhodnete opakovaně vdechovat toluen z lepidla nebo ředidel barev, můžete si trvale poškodit mozek. Můžete pak zaznamenat problémy s řečí, zrakem nebo sluchem, ztrátu kontroly svalů, ztrátu paměti, špatnou rovnováhu a snížené mentální schopnosti.
Některé studie u lidí prokázaly negativní účinky na reprodukční systém, jako je zvýšené riziko samovolných potratů v důsledku opakovaných, nízkých až středních hladin toluenu na pracovišti. Výsledky studií však mohly ovlivnit i další faktory, jako je expozice jiným chemikáliím, kouření a užívání alkoholu, takže není možné s konečnou platností říci, zda má toluen u lidí negativní reprodukční účinky. Nejsou k dispozici žádné zprávy o účincích na vývoj u dětí těhotných žen vystavených nízkým až středním hladinám toluenu na pracovišti.
Účinky toluenu na zvířata jsou podobné jako u lidí. Hlavní účinek toluenu je na mozek a nervový systém, ale zvířata vystavená středním nebo vysokým hladinám toluenu také vykazují škodlivé účinky na jejich játra, ledviny a plíce a mají i zhoršenou imunitní funkci. Studie na zvířatech nenaznačují, že by expozice toluenu měla za následek reprodukční účinky (např. poškození reprodukčních orgánů, neplodnost, potrat, předčasný porod), ale naznačují, že vysoké hladiny toluenu během těhotenství mohou vyvolat vývojové negativní účinky podobné těm, které byly pozorovány u lidských matek, které záměrně vdechovaly vysoké hladiny toluenu během těhotenství.
Studie u pracovníků a zvířat vystavených toluenu obecně ukazují, že toluen není karcinogenní (způsobující rakovinu).
Otrava toluenem
Otrava toluenem může nastat při vdechování, požití nebo i absorpci toluenu přes kůži. Nejčastější způsob intoxikace je vdechováním par, což se může stát neúmyslně v průmyslovém prostředí nebo i při rekreačním užívání (inhalace toluenu kvůli jeho krátkodobému euforickému účinku).
Příznaky akutní otravy toluenem
Obecně jsou příznaky akutní otravy toluenem tyto:
- Neurologické příznaky: bolesti hlavy, závratě, zmatenost, únava, ospalost, slabost nebo dokonce bezvědomí.
- Respirační příznaky: dráždění dýchacích cest, kašel, dušnost.
- Srdeční příznaky: zrychlený tep, nepravidelný srdeční rytmus, možné snížení krevního tlaku.
- Trávicí příznaky: nevolnost, zvracení, bolest žaludku.
- Kožní a slizniční projevy: podráždění kůže, očí nebo sliznic při přímém kontaktu.
- Halucinace: při vyšších dávkách může toluen způsobit halucinace a poruchy vnímání.
Příznaky chronické otravy (dlouhodobé expozice toluenu)
Pokud někdo čichá toluen dlouhodobě, mohou se u něj objevit tyto příznaky:
Sponzorováno
- Trvalé poškození nervového systému: například problémy s koordinací pohybů, poruchy paměti, deprese, úzkost.
- Poškození jater a ledvin: chronická expozice toluenu může vést k vážnému poškození těchto orgánů.
- Potíže s dýcháním: dlouhodobé vdechování může způsobit astmatické příznaky nebo chronickou bronchitidu.
První pomoc při otravě toluenem
- Odstranění z expozice: Při podezření na otravu toluenem je důležité ihned vyvést postiženého z kontaminovaného prostoru na čerstvý vzduch.
- Udržení dýchání: Pokud je postižený v bezvědomí nebo má problémy s dýcháním, je nutné zajistit dýchání a volat rychlou záchrannou službu.
- Zabránit dalšímu kontaktu: Pokud se toluen dostal na kůži, je třeba pokožku důkladně opláchnout vodou a mýdlem.
- Žádné vyvolávání zvracení: Pokud došlo k požití, nevyvolávejte zvracení, ale kontaktujte lékaře.
Pozor na to, že dlouhodobá expozice nebo vysoké koncentrace toluenu mohou způsobit vážná zdravotní poškození, proto je důležité s touto látkou manipulovat opatrně a při práci s ní používat ochranné prostředky, jako jsou rukavice, ochranné brýle a respirátory.
Toluen a děti
Děti mohou dýchat vzduch kontaminovaný toluenem používáním lepidel, barev nebo čisticích rozpouštědel nebo nehodami s výrobky obsahujícími toluen. Výpary toluenu jsou těžší než vzduch, a protože malé děti jsou kvůli své výšce blíže zemi nebo podlaze, mohou při náhodné expozici dýchat více toluenu než dospělí. Děti mají také rychlejší dýchání než dospělí, a proto mohou dýchat více toluenu. Starší děti a mladiství mohou být vystaveni toluenu, pokud vdechují výrobky určené pro domácnost, které jej obsahují, aby se dostaly do „povzneseného“ stavu. Kojící matky, které dýchají toluen ve vzduchu na pracovišti, mohou přenést část toluenu v mateřském mléce na své děti. Toluen se v těle neukládá. Toluen v těle buď rychle odchází, nebo se mění na méně škodlivé chemikálie. Očekává se tedy, že kojící matky, které v současné době nepracují v zaměstnáních s toluenem a které záměrně nedýchají velké množství toluenu, přenáší do mateřského mléka velmi jen málo toluenu.
Účinky toluenu na děti nebyly příliš studovány, ale je pravděpodobné, že toluen vyvolá u dětí stejné typy účinků na mozek a nervový systém jako u dospělých. U některých starších dětí a dospívajících, kteří opakovaně dýchali velké množství toluenu, aby se dostali do „stavu extáze“, se vyvinula ztráta svalové kontroly, ztráta paměti, špatná rovnováha a snížené mentální schopnosti. Některé z těchto změn mohou trvat i dlouhou dobu poté, co toluen opustí tělo. U mladých zvířat vystavených působení toluenu se projevily změny v chování, ztráta sluchu a chemické změny v jejich mozku.
Nenarozené děti a novorozenci mohou být na toluen citlivější než dospělí, protože jejich tělo nemusí být tak schopné přeměnit toluen na méně škodlivé chemikálie. Některé studie na zvířatech naznačují, že mladá zvířata by mohla být náchylnější k účinkům toluenu na zdraví; avšak krátce po narození si lidská miminka začínají vyvíjet schopnost přeměnit toluen na méně škodlivé chemikálie. Ve věku 1–3 let se mohou v této schopnosti vyrovnat dospělým.
Některé matky, které během těhotenství dýchaly velké množství toluenu, aby se dostaly do „extáze“, měly děti s vrozenými vadami, včetně retardace mentálních schopností a růstu. Výsledky studií na zvířatech nalezly podobné účinky u novorozených zvířat, jejichž zvířecí matky během těhotenství dýchaly velké množství toluenu; když však zvířecí matky během březosti dýchaly malé množství toluenu, nebyly u jejich novorozených zvířat nalezeny žádné vrozené vady. Když březí zvířata během březosti dýchají malé množství toluenu, studie ukazují, že k vyvíjejícímu se plodu se dostane jen velmi málo toluenu.
Co dělat?
Toluen je rozpouštědlo, které se používá při výrobě barev, ředidel, laků na nehty, laků, lepidel a gumy. Toluen se přidává do benzínu a používá se v některých procesech tisku a činění kůže. Postupujte podle pokynů na štítcích produktů, abyste minimalizovali expozici toluenu. Rodiny mohou snížit riziko vystavení toluenu používáním spotřebních výrobků obsahujících chemikálii (jako jsou barvy, lepidla, inkousty a odstraňovače skvrn) jen v dobře větraných prostorách nebo používáním spotřebních výrobků bez toluenu. Pokud se produkty obsahující toluen nepoužívají, měly by být těsně zakryty, aby se zabránilo odpařování do vzduchu.
Chemikálie pro domácnost by měly být skladovány mimo dosah malých dětí, aby se předešlo náhodným otravám. Skladování předmětů, které obsahují toluen v uzamčené kůlně nebo na jiném bezpečném místě venku, může snížit možnost náhodné expozice u malých dětí (nebo záměrné expozice starší mládeže). Domácí chemikálie vždy skladujte v originálních označených nádobách. Nikdy neskladujte chemikálie pro domácnost v nádobách, které by děti mohly lákat k jídlu nebo pití, jako jsou staré láhve od coly a podobně.
Sponzorováno
Vaše děti mohou být vystaveny toluenu vdechováním produktů, které jej obsahují. Někdy starší děti čichají tyto chemikálie ve snaze dostat se „do extáze“. Povídejte si s dětmi o nebezpečí čichání chemikálií, jako je toluen.
Studie a zdroje článku
- PUBLIC HEALTH STATEMENT FOR TOLUENE Atlanta (GA): Agency for Toxic Substances and Disease Registry (US); 2017 Jun.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články