Obsah článku
- Osteopatie je komplementární a alternativní léčebný přístup, který se zaměřuje na celistvý pohled na lidské tělo a jeho schopnost samoléčby. Základem osteopatické medicíny je přesvědčení, že zdraví a pohoda jsou závislé na správné funkci struktury těla, zejména pohybového aparátu, cév, nervů a vnitřních orgánů.
- Osteopati věří, že poruchy v těchto strukturách mohou vést ke zhoršenému zdraví a vzniku různých onemocnění. Cílem osteopatického přístupu je obnovit rovnováhu a harmonii v těle, podpořit jeho samoléčebné schopnosti a zlepšit celkovou pohodu pacienta.
- Osteopatie zahrnuje manuální terapii, což znamená, že osteopat používá různé techniky fyzického ovlivňování tkání a struktur těla, jako jsou klouby, svaly, vazy, fascie a kosti. Těmito technikami se snaží odstranit blokády, napětí a omezení pohybu, které mohou ovlivňovat fungování těla a způsobovat bolest, dysfunkci nebo jiné zdravotní problémy.
- Osteopatie je vyučována na univerzitách a existují různé stupně a certifikace v této oblasti. Odborníci v oboru osteopatie mohou mít různé specializace, například osteopatie zaměřenou na páteř (osteopatie páteře), osteopatie pro děti (pediatrická osteopatie), osteopatie zaměřenou na vnitřní orgány (viscerální osteopatie) nebo osteopatie pro sportovce.
- Je opravdu hodně důležité, aby osteopatickou léčbu prováděli zkušení a kvalifikovaní odborníci, kteří mají příslušné vzdělání a případně licenci.
Víte, že vaše bolavé rameno může mít na svědomí dávno vyvrtnutý kotník? Problémy s klouby mohou souviset s vytrženým zubem a zablokovaný obratel s trávicími obtížemi? V osteopatii souvisí všechno se vším. Píchnutí v kříži, migréna, trávicí problémy, bolest žlučníku či chronický zánět dutin. Bezvýsledně chodíte po vyšetřeních, berete léky, které neúčinkují. Je ve vašem případě klasická medicína bezradná? Možná vám pomůže osteopatie.
Co je to osteopatie?
Osteopatie je celostní manuální metoda léčby – používá k diagnostice a terapii ruce. Nejdůležitější zásady, jimiž se řídí, jsou fungování lidského těla jako celku, jeho schopnost seberegulace a léčba, jakož i souvislost mezi strukurami a funkcí jednotlivých orgánů.
Předpokladem k výkonu osteopatie jsou exaktní znalosti z anatomie, fyziologie a patologie, jakož i bohaté a dlouholeté zkušenosti a neustále školení palpačních (hmatových) schopností. Nejedná se tedy o jakési „léčitelství“, jak se někteří domnívají – tím spíše, že osteopatie jako metoda byla vyvinuta chirurgem (Dr. Andrew Taylor Still, 1828-1917). Zajímavostí je, že k samotnému studiu osteopatie, které trvá např. ve Vídni 6 let, je vyžadován lékařský nebo fyzioterapeutický titul.
Osteopat pracuje v úzkém spojení s dalšími medicínskými obory, a je vizitkou dobrého osteopata, pokud Vás při podezření na nález, který ze své pozice léčit nedokáže (např. nádorové onemocnění), odkáže na příslušného lékaře.
Dělení osteopatie
Osteopatie se sestává ze tří součástí. Strukturální řeší pohybový a svalový aparát, tedy kosti, klouby, svaly, fascie a vazy. Viscerální, tedy nitrohrudní a nitrobřišní, se orientuje na srdce, plíce, mezihrudí, bránici a vnitřní orgány břicha. Kraniosakrální, tedy lebeční-křížová, se věnuje kranio-sakrálnímu rytmu. Jde o pohyb mozkomíšního moku, který pulzuje ve vlastním, sotva citelném rytmu od lebky přes páteř až po křížovou kost a dále do celého těla.
Osteopati jsou mistři doteku
Lidé nejčastěji vyhledají osteopata, když je trápí pohybový aparát, zejména „hexenšus“, bolesti krční páteře a kyčelních kloubů nebo ztuhlé, napjaté svaly. Šikovný, zkušený a v anatomii lidského těla dokonale vzdělaný osteopat však svými prsty, jemnými doteky a cílenými hmaty dokáže mnohem více. Umí ovlivnit i nervový, trávicí a dýchací systém. Pomůže vám při bolesti hlavy, přebytkové žaludeční kyselině, zaseknutém nerve, potížích s línými střevy či se spánkem. Zlepší dýchání při zánětu dutin, detoxikuje játra.
A pokud vaše potíže neodstraní úplně, alespoň je zmírní nebo zlepší kvalitu života. Osteopatie je terapie rukama a osteopati jsou mistři dotyku. Kosti, klouby, svaly, šlachy, vnitřní orgány a tělesné tekutiny nevnímají izolovaně, ale ve vzájemné vazbě a souvislostech.
Asi tak jako hodinář, který dokonale ovládá fungování jemné mechaniky hodin. Miniaturní kolečka, pružinky a šrouby do sebe precizně zapadají, a když se porouchá jedna součástka, pokazí se celý stroj. Totéž se děje s člověkem. Příčina vaší bolesti či onemocnění může být úplně jinde, než se vám zdá. „Je to, jako když zatáhnete kočku za ocas na jednom konci, a ona zakňučením na druhém,“ vysvětluje osteopatka z Brna.
U nás osteopatie není zatím moc známá
U nás osteopatie zatím není velmi známá. Lékaři o ní většinou nevědí nebo ji neakceptují a spojují si ji spíše se šarlatánství. A laici, co o ní slyšeli, si myslí, že má něco společného s osteoporózou. Její název totiž zavádí: osteo znamená kost a pathos je nemoc. Na svědomí to má lékař Andrew Taylor Still, který na konci 19. století osteopatii uvedl do života.
Měl největší vztah ke kostem, neboť podle něj právě v nich spočívá harmonie lidského těla, což pozoroval zejména při ošetřování raněných vojáků. Ve Spojených státech a západní Evropě je terapie rukama naopak velmi frekventovaná, přestože v každé zemi je míra její akceptace jiná.
„Američtí osteopati mohou dokonce předepisovat recepty na léky. Ve Velké Británii úzce spolupracují s lékaři. Když lékař ví, že s klasickou medicínou se dál nedostane a jeho pacientovi by uměl pomoci právě osteopat, pošle ho k němu s konkrétním požadavkem. Ve Francii je rozšířená zejména jemná kranio-sakrální osteopatie a lidé jsou zvyklí chodit k terapeutovi už s miminky.“ říká osteopatka.
Osteopatie – věda, umění i filozofie
Tato alternativní metoda má v sobě něco z vědy, umění i z filozofie. „Věda proto, že na rozdíl od jiných alternativních metod se snaží být v kontaktu s klasickou medicínou a dělat výzkum, klinické studie. Studium na osteopatické škole ve Vídni trvá například šest let a končí obhajobou práce. Je náročné a klidně ho můžu přirovnat ke studiu na lékařské fakultě. Osteopat musí důkladně znát zejména anatomii, fyziologii a biomechanické procesy v organismu,“ objasňuje osteopatka a pokračuje: „Umění spočívá v tom, že lety a zkušenostmi získáváme cit v rukou, umíme pomocí nich stanovit diagnózu a léčit. Palpací, tedy hmataním, rozeznáme nemocnou tkáň od zdravé, má totiž úplně jinou strukturu.“ Z filozofického pohledu je osteopatie léčebná metoda, která se snaží o obnovení a harmonizace struktury a funkce podpůrných tkání, vnitřních orgánů, nervového systému a tekutin v lidském organismu.
„Život je pohyb. V těle se hýbe všechno – nejen klouby, páteř, svaly, ale i vnitřní orgány, lymfa, krev, mozkomíšní mok. Pokud je někde pohyb omezen, tělo to musí kompenzovat jiným způsobem. Vzniká dysfunkce, patologie, která se projevuje špatným pocitem, bolestí, nemocí.“
Sponzorováno
Když vše se vším souvisí
K lékaři většinou přijdete, když vás něco bolí, nebo se necítíte dobře. Klasická západní medicína se snaží vyřešit příčinu bolesti či onemocnění. Máte bakteriální infekci? Lékař vám předepíše antibiotika. To je příčinná léčba. Jenže příčinu ne vždy rozpoznáme, někdy léčíme symptomaticky, podle příznaků.
Bolí vás ramenní kloub. Absolvujete vyšetření, dostanete léky, čekáte na jejich efekt. Pokud nepomohou, lékař pátrá dál. Pošle vás na rentgen či na magnetickou rezonanci, předepíše vám obstřiky, rehabilitaci, doporučí operaci. Ne vždy se však problém podaří vyřešit. Právě na symptomatické léčbě může klasická medicína někdy ztroskotat, neboť subjektivní vnímané potíže pacienta se nemusí shodovat s jejich objektivní příčinou. Háček je také v tom, že medicína se čím dál tím více specializuje a vnímá člověka po orgánech. Na jedné straně je úžasné, kam se posunula například při invazivních výkonech na srdci, transplantacích, na druhé straně zapomíná na člověka jako na celek. Osteopatie jde na to jinak. Vychází z předpokladu, že všechno se vším v lidském těle souvisí. Bolí vás kříže a vyšetření nic neukázala? Až osteopatickou diagnostikou odhalíme, že kdysi jste měli úraz hlavy, který bolest způsobuje. Přitom hlava vás nemusí bolet.
Bolest v kříži může způsobit i dávno vytržený zub. Co však, když jde o stresovou bolest? Jen nedávno se zjistilo, že krátké svaly zad úzce souvisí se stresovým rozpoložením organismu. Stres je zablokuje, vy máte potíže, ale magnetickou rezonancí se nic nezjistí. Nebo přijdete s bolestí ramene a vůbec netušíte, že ji způsobilo dávno vymknutí kotníku, na které se už ani nepamatujete. Bolest pravého ramene může signalizovat i problém se žlučníkem.
Kdy osteopatii ANO?
- Chronické bolesti páteře a kloubů, akutní bolesti jen při použití jistých technik
- Relaxační techniky na uvolnění pánve a bolesti zad pro těhotné ženy
- Tenzní bolesti hlavy, migréna, brnění horních končetin způsobené výrůstky na páteři nebo nesprávným držením těla, tinnitus, hormonální problémy
- Chronické záněty dutin a uší, otoky sliznice při alergických onemocněních, zlepšení dýchání po zápalu plic a pohrudnice, otoky v těhotenství
- Odstraňování trávicích potíží z pooperačních srůstů, mírné žaludeční bolesti (ne vředy), refluxní choroba jícnu či žaludku, pálení žáhy, poruchy trávení, líné střeva, syndrom dráždivého tračníku
- Dysfunkce žlučníku, jater a ledvin, mírně zvýšené hodnoty jaterních test (bez infekční příčiny, jako je žloutenka), detoxikace jater – lehké úzkostné stavy, poruchy spánku
Kdy osteopatii NE? Kontraindikace osteopatie
- Akutní infekční onemocnění dýchacích cest s horečkou nebo bez ní
- Akutní bolest páteře s nervovou symptomatologií
- Probíhající onkologická léčba
- Některé techniky jsou kontraindikovány: při výrazném zúžení tepny zásobující mozek, při patologickém rozšíření aorty, při snížené srážlivosti krve, i navozené léky, při osteoporóze, endoprotéze, nitroděložním tělísku
Jakto, že při vymknutém kotníku může bolet rameno?
Kdysi jste měli vymknutý kotník. Ten způsobí posun jehlice, která napne zadní svaly stehna. Důsledkem je, že pánev se otočí do nesprávné polohy. Na pánev se upíná široký sval zad, který má úpon na pažní kosti. Změna polohy pánve tedy zapříčiní i změnu napětí v širokém svalu zad, což vyvolá bolest ramene.
Jakto, že při vymknutém kotníku může bolet rameno?
Zubař vám vytrhl zub. Banální extrakce však způsobila posun mezi jednotlivými kostmi lebky, což se přeneslo přes čelistní kost na patře a klínovou. Ta je skloubená s kosti týlní, která má přes páteř vazbu na křížovou kost, což může spouštět bolest křížů.
Osteopatie i pro miminka
Novorozenci a malé děti reagují na osteopatii velmi dobře. Při těžkém porodu se děťátku mohou mírně posunout kosti lebky, což může ovlivnit například správnou inervaci. Důsledkem může být porucha související s jídlem či s pitím, se spánkem, později poruchy učení nebo hyperaktivita. V takových případech hodně dokáže dětský osteopat. Čím je dítě menší, tím více se dá formovat jeho struktura a tím spíše vidět výsledky.
Kdy a při jakých problémech vám tedy může pomoci osteopatie?
Osteopatie může být hodně užitečná při různých problémech a obtížích, které souvisí s pohybovým aparátem, vnitřními orgány a celkovým zdravím. Některé z oblastí, ve kterých osteopatie může poskytnout pomoc, jsou:
Poruchy muskuloskeletálního systému: Osteopatie se často používá k léčbě bolestí zad, krční páteře, bolestí hlavy, bolestí kloubů, poruchy držení těla, svalových napětí a omezení pohybu. Osteopat může provádět různé manuální techniky, které pomáhají uvolnit blokády a obnovit pohyblivost v kloubech a měkkých tkáních.
Poruchy nervového systému: Osteopatie může pomoci při obtížích souvisejících s nervovým systémem, jako jsou ischias, brnění, mravenčení, neuritida nebo další stavy způsobené kompresí nebo podrážděním nervů. Osteopatická manipulace může pomoci uvolnit tlak na nervy a obnovit normální funkci.
Poruchy trávicího systému: Osteopatie může být užitečná při různých trávicích obtížích, jako je zácpa, nadýmání, pálení žáhy, syndrom dráždivého tračníku (IBS) a další poruchy trávení. Osteopat se zaměřuje na harmonizaci pohybu a funkce orgánů trávicího systému, což může přispět k jejich lepšímu fungování.
Poruchy dýchacího systému: Osteopatie může pomoci uvolnit napětí v pohybovém aparátu a svalových strukturách spojených s dýcháním, což může přinést úlevu při obtížích jako je astma, chronický kašel nebo omezení pohybu bránice.
Různé poruchy u dětí: Pediatrická osteopatie je specializovanou oblastí, která se zabývá léčbou dětských obtíží. Osteopatie může být užitečná při poruchách vývoje, kolikách, problémech s usínáním, poruchách pohybového aparátu a dalších stavů u dětí.
Osteopatie se také často používá jako prevence a podpora celkového zdraví. Důležité je konzultovat své zdravotní potíže s lékařem nebo osteopatem, kteří vám mohou poskytnout konkrétní informace o tom, jak osteopatie může pomoci ve vašem individuálním případě.
A co vy? Byli jste na osteopatii? Napište nám vaše zkušenosti do komentářů.
A dále si u nás přečtěte
VIDEO: Ukázka osteopatie
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Educating osteopaths to be researchers – what role should research methods and statistics have in an undergraduate curriculum? Autor: John C. Licciardone, D.O., M.S., M.B.A
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,pomoc osteopata jsem využívala při své volejbalové kariéře v Itálii. V České republice existuje osteopatie? Hledam kontakt na Osteopata u nas,jestli o nějakém víte. Děkuji za odpověď
Ivana
Dobry den Ivano, ano, osteopatie v CR existuje – v soucasnosti pouze osteopati, kteri ziskali vzdelani behem VS studii osteopatie v zahranici (ackoliv neni jeste zarazena do ramce Ministerstva zdravotnictvi, Ministestvo skolstvi osteopaticke VS vzdelani nostrifikovalo). Dovolim si Vam nabidnout kontakt na sebe, jsem osteopat vystudovany ve Velke Britanii na ESO „European School of Osteopathy“, mam soukromou praxi v Litomysli a v Brne. Aaron Husby, M.Ost.,D.O. http://www.ahosteopatie.cz
Jen bych se chtela pripojit k popularizaci osteopatie u nas. Pred lety jsem se po antibioticke kure nemohla poradne narovnat kvuli bolesti v krizi, 3 mesice jsem chodila v mirnem predklonu, az se moje kamaradka na me nemohla divat a objednala me proti me vuli k osteopatovi. Smirila jsem se predem s vyhozenymi penezi, protoze jsem vedela, ze bolest neni od kosti ale asi od ledvin ci jater.
Lekar se podrobne vyptal na zdravotni minulost a potom pristoupil k lecbe. Pres obleceni mi nahmatal horni zadni konec panevni kosti a asi 10 min tlacil jakoby pod ni svymi prsty. To same opakoval na druhe strane, potom 10 min drzel Achillovou patu, na leve i prave noze. Potom pravil, ze musim prijit jeste jednou. Zaplatila jsem, vyjdu v predklonu ven a ve vytahu najednou zjistim, ze bolest zcela zmizela a uz se nevratila. Pri druhe navsteve jsem se ho ptala, co se mnou udelal. Pravil: Vase telo je mnohem inteligentnejsi nez ja. Umi se opravit samo, kdyz nema zablokovane energie. Ja jsem je jen odblokoval.
Od tech dob nedam na osteopatii dopustit a nerozumim, proz je u nas lekari tak opomijena.
Dobry den,
Muzu poprosit na kontakt na osteopata? Dekuji Daniela
Dobry den Danielo, dovolim si Vam nabidnout kontakt na sebe, – jsem kvalifikovany osteopat se soukromou praxi v Litomysli a v Brne (Klinika Vital). S pozdravem, Aaron Husby, M.Ost., D.O. http://www.ahosteopatie.cz
Dobrý den,
Mohu také poprosit na kontakt na osteopata?
Dekuji Jarka
Mobil: 604403516
Článek mě velmi zaujal,o této metodě jsem ještě neslyšela.Pokud to půjde, chtěla bych to zkusit, neboť lékaři mi nejsou schopni za 4 roky pomocí s bolesti zad a skřípnutým sedacím nervem.
Osteopaté věří, že tělo má schopnost samoléčby, a jejich cílem je odstranit blokády a nerovnováhy v těle, aby se podpořil přirozený proces hojení.
Pokud trpíte bolestí zad nebo máte skřípnutý sedací nerv, osteopatie může pomoci následujícími způsoby:
Uvolnění svalového napětí: Osteopaté používají různé techniky, jako jsou jemné manipulace, protahování svalů a tlakové body, aby uvolnili svalové napětí, které může být zodpovědné za bolest zad.
Korekce postavení páteře: Osteopaté se zaměřují na správnou polohu páteře a kloubů, a pokud jsou nějaké dislokace nebo blokády, snaží se je opravit. Tím se může zmírnit tlak na nervové struktury a snížit bolest zad.
Uvolnění tlaku na sedací nerv: Pokud máte skřípnutý sedací nerv, osteopatie může pomoci uvolnit tlak na nerv a zmírnit související bolesti a nepohodlí.
Posílení svalů a podpora pohybu: Osteopaté mohou také poradit s cvičeními a doporučeními ohledně posílení svalů a zlepšení flexibility, což může pomoci zabránit budoucím problémům s páteří a snížit riziko opakování bolesti zad.
Pozor na to, že každý pacient je jedinečný a reakce na osteopatickou léčbu se může lišit. Osteopatie může být účinná pro řadu stavů spojených s bolestí zad, ale nenahrazuje tradiční lékařskou péči. Před zahájením osteopatické léčby je vždy vhodné konzultovat s lékařem, zejména pokud máte nějaké závažné zdravotní problémy nebo nedávná zranění.
Přeji dobrý den.
Paní Dagmar-článek mě velmi zaujal, má neteř v Itálii, která měla podobnou zkušenost.Myslela jsem, že u nás žádnýí osteopat ani neexistuje.
Mohla byste mi prosím zaslat kontakt na tohoto homeopata?
Děkuji za vaši odpověď
S pozdravem Dana
Dobrý den! Poraďte prosím osteopata v Praze?
Dobrý den.
Můžu poprosit o doporučení v Hradci Králové. Děkuji
Dobrý den, jsem z Hradce Králové, můžete mi poradit, kde nejblíže bych mohla najít osteopata? Děkuji.