Sponzorováno

Odvápnění (demineralizace) zubní skloviny – jak jí zabránit? 4.7/5 (30)

Odvápnění (demineralizace) zubní sklovinyU mladých lidí (a někdy nejen u nich) bývá někdy problém s hygienou dutiny ústní. Jednou je to pravidelnost či frekvence čištění zubů, jindy efektivita. Ale ať už je to cokoliv, jisté je, že na to doplácejí zuby. Nejčastějším problémem v této věkové kategorii bývá odvápnění zubní skloviny. Na jedné straně to má za následek nedostatečná ústní hygiena, ale častějším důvodem bývá nesprávná výživa.

Odvápnění skloviny (demineralizace) vzniká, když bakterie zubního povlaku produkují agresivní kyseliny, a tím narušují zubní sklovinu.

Pozor na hodně cukru!

Dospívající jedinec má velké energetické nároky, proto velmi často děti v tomto období sahají po sladkých jídlech, sladkostech a velmi slazených nápojích. Pokud chceme zuby uchránit před kazem, je důležité vědět, že jedna z nejčastěji se vyskytujících kazotvorných bakterií v dutině ústní je streptococcus mutans. Ta získává energii právě ze sacharózy, která je v sladkých potravinách, ale i pochutinách. Při metabolismu vzniká jako vedlejší produkt kyselina a ta je příčinou odvápnění zubní skloviny.

Pozor i na slazené nápoje

Nicméně to není jediná příčina odvápnění zubní skloviny, velmi častým jevem jsou odvápněné zuby při konzumaci velmi slazených nápojů, které kromě cukru obsahují i ​​kyselinu fosforečnou, jako např. CocaCola, Sprite, atd …

Ovoce

Dalším častým problémem, zejména u dospívajících dívek, které si potrpí na štíhlou linii, je „pojídání“ ovoce, které je zase bohaté na ovocné kyseliny. Všechny tyto zmíněné produkty mohou a velmi často i způsobují odvápnění zubů, které se projevuje jako bílá skvrna, což může vést ke zvýšené citlivosti zubů na termické a chemické podněty až ke vzniku kazu, pokud nenastane změna ve stravovacích návycích a ústní hygieně.
Proto je velmi důležité, aby si dospívající mládež osvojila návyky, které vedou k regeneraci zubní skloviny a zabraňují vzniku kazu.

Sponzorováno

Hlavní zásady při boji s odvápněním skloviny

  • Pozor na sladkosti, na jejich častou konzumaci a dlouhodobé působení v dutině ústní.
  • Omezte cucání bonbónů, čokolády. Doporučuje se dát si sladkost raději vždy s hlavním jídlem.
  • Pozor na tzv. skryté cukry v kečupu, hranolkách a jiných pochutinách. Doporučuje se sníst najednou celou porci a pak si zapít čistou vodou nebo neslazenou minerálkou, případně vypláchnout ústa čistou vodou.
  • Kontrolujte i konzumaci ovoce, hlavně citrusových plodů. Raději snězte ovoce najednou a „nepojídejte“ ho, ideální je pak vypláchnout si ústa ústní vodou s fluorem, postačí však i čistá voda.
  • V žádném případě se nedoporučuje čistit zuby těsně po jídle, nejprve za 20 až 30 minut.
  • V případě, že dospívající jedinec neumí odolat sladkým syceným nápojům s obsahem kyseliny fosforečné, je třeba vypít nápoj najednou a pak si vypláchnout ústa čistou vodou, eventuelně se napít vody.
  • Po každém jídle nebo konzumaci sladkostí a slazených nápojů se doporučuje také žvýkat žvýkačku, která ovlivňuje zvýšenou tvorbu slin a tím i ředění kyselého prostředí v dutině ústní a remineralizaci zubní skloviny.
  • V neposlední řadě je důležité čištění zubů 2x denně se zubní pastou a alespoň jednou denně čištění mezizubních prostor, ideální péči doplnit alespoň jednou týdně o domácí fluoridaci s fluorovým gelem.

Dotaz ze života

Dobrý den. Prosím Vás já bych se chtěla zeptat, že co se dá dělat v případě, že se „odvápňují“ zuby. Má to moje dcerka, která má 13 let. Prosím vás, uměli byste mi poradit nějaký přípravek nebo něco jiného? Děkuji.

Příčin proč se Vaší dceři tzv. odvápňují zuby může být několik. Může jít o vrozenou méněcennost skloviny nebo o nedostatečný příjem vápníku potravou. Odvápnění zubů a kostí je jedním ze signálů nedostatku vápníku v organismu, stejně jako hypertenze, premenstruační syndrom, ledvinové kameny, nespavost, svalové křeče, nervozita. Přirozeným zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, losos, mák, listová zelenina, sója a sójové produkty, sezam. Další příčinou může být pití velkého množství kolových nápojů a džusů. Po kyselém jídle a tekutinách (jogurt, džusy) není vhodné si zuby hned mýt, protože normálně pH slin 6,2 se zvýší a kyselost způsobuje výrazné odvápňování, proto si zuby v tomto případě myjeme před jídlem. Vhodnými přípravky pro Vaši dceru jsou produkty řady BioRepair. Zubní pasta BioRepair Plus Sensitivity Control remineralizuje zubní sklovinu, překrývá ochrannou vrstvou nerovnosti a drobná poškození v mikrostruktuře zubní skloviny a obnovuje její strukturu.

TIP: Jak na zdravou zubní sklovinu?

VIDEO: Gel k remineralizaci zubní skloviny

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva