Sponzorováno

Odstranění tetování laserem a další efektivní metody 4.67/5 (18)

odstranění tetování laseremPři odstraňování tetování si už nemusíte dát kůži řezat ani ji brousit. Nový druh laserů barevný pigment rozbije. Čím tmavší, tím snadněji.

Laser nejlépe odstraňuje černou a modrou barvu, hůře zelenou a žlutou. Největší problémy mu dělá červená.

Když chceme tetování vymazat

Díváte se nevěřícně na pestrobarevné delfíny, které se vám před lety zdály cool? Výzkumy potvrzují, že jeden ze šesti lidí svého tetování lituje, přímo ho nenávidí a začne uvažovat o jeho odstranění. Jedním z hlavních důvodů pro smazání tetování je rozchod s partnerem. Nemusí jít jen o jméno, ale také o znak či o romantický obrázek, který vám vztah připomíná. Tak to udělala po rozvodu i krásná modelka Heidi Klumová. Zpěvák Seal již není po jejím boku, a tak jeho jméno nezdobí ani její tělo. Jindy zase zpátky tetování nevoní novým partnerům. Bouřliváku Charliemu Sheenovi nařídila vymazat jméno bývalé, Denise Richards, jeho třetí manželka Brooke Muellerová. Na těle mu tak zůstaly pouze iniciály dětí. Toužíte po vymazání minulosti i vy?

Paprsek míří na pigment

Tetování vás zbaví laser. „Produkuje ultrakrátké záblesky, které procházejí přes vrchní vrstvu kůže, aniž by ji porušili,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Petrášová. „Pigment tetovacích barev vychytává světlo různých vlnových délek a jeho vlivem se rozloží, doslova rozbije na malé částice, o které se postará imunitní systém. Odplaví je.“ Pomocí nejnovější generace laserů lze odstranit černé, modré i zelené tetování. Záblesk takzvaného Q switch laseru je milionkrát kratší než v případě přístroje IPL a laserů, které se používají k odstranění pigmentací, fotorejuvenaci a trvalou epilaci. Lze jej použít i na vymazání permanentního make-upu.

Barva se vrátí, ale jen na chvíli

Přestože většinu lidí „odlaserování“ tetování nebolí, nepříjemné pocity některých mají k bolesti blízko. Podle odbornice však jde spíše o pocit pálení. Pokud se bolesti obáváte, můžete absolvovat zákrok po aplikaci lokálního anestetika. Nepříjemných pocitů vás však úplně nezbaví. Ošetření trvá několik minut. Na jednom sezení se ošetřuje plocha maximálně pět krát pět centimetrů. „Efekt je vidět hned. Barva tetování se doslova ztrácí během ošetření,“ přibližuje dermatoložka. „V průběhu několika týdnů se však část barvy, vrátí na místo. Ošetření se opakuje po dvou měsících. Celkový počet návštěv je individuální. Pohybuje se od dvou do deseti.“

Na věku při odstraňování tetování nezáleží

Výsledek záleží zejména na druhu použité barvy a hloubce tetování. Na jeho věku příliš nezáleží. Hůře se odstraňují moderní barvy a snadněji klasický tuš, který se používal zejména v minulosti. „Důležité je i to, kolik barevných odstínů je na obrázku a kde na kůži je umístěn,“ přidává informace doktorka. „Různé barvy absorbují různé vlnové délky světla. Vícebarevné tetování tedy potřebuje k odstranění více vlnových délek.“

Sušte a promašťujte

Počítejte s tím, že po zákroku mohou být kůže dočasně zarudlá. Stejně jako u jiných laserových ošetřeních se mohou objevit i drobné strupy. Těch se nemusíte obávat, postupně se odloupnou. K místu, které vám ošetřovali laserem, se chovejte jako ke každé povrchové rance. Pokud je vlhká, třeba ji vysušovat, naopak, pokud je již suchá, je třeba ji dobře promašťovat. „V praxi to znamená, že zpočátku je vhodný antibiotický zásyp a později mast. Dnes existuje množství krémů, které jsou určeny přímo k ošetření kůže po laserovém zákroku. Najdete je v každém dobrém laserovém centru,“ říká zkušená odbornice. Zakoupíte je i v lékárně, v oddělení dermatokosmetiky.

Sponzorováno

Buďte na pozoru

Podle odbornice je laserové odstranění bezpečné a při dodržení pravidel nehrozí komplikace. „V podstatě s žádným, ani s takzvaným tvrdým laserem, který se používá na mírně invazivní, destrukční procedury bychom neměli kůži závažně poškodit,“ říká MUDr. Petrášová. „Samozřejmě platí to jen v případě, že je stroj kvalitní, certifikovaný a pracuje s ním lékař vyškolený přesně na konkrétní typ laseru.“ Buďte opatrní, pokud máte sklon k tvorbě keloidních jizev, stejně při aktivním nebo častém výskytu herpetické infekce v oblasti tetování. Určitě nezapomeňte upozornit na potíže odborníka.

Odstranění tetování odložte během těhotenství a kojení. Není vhodné při nádorových onemocněních a epileptických záchvatech.

Jiná metoda odstranění tetování – zbrousit a vyřezat

Kromě laseru se na odstraňování tetování používají i jiné způsoby. Nechtěný obrázek vám odborník může z kůže vyříznout, zbrousit nebo si ho jednoduše překryjete.

Excize

V případě malých obrázků se tetování vyřízne skalpelem a rána se zašije. Větší tetování se vyřezávají po částech. Odstraněna kůže se nahradí z jiného místa na těle. Od této metody se upouští.

Dermabraze

Jde o chirurgickou metodu, při níž se kožní povrch zbrousí. Zákrok je krvavý a poměrně bolestivý i přesto, že se při něm používá lokální anestetikum. „Jde o levné řešení, ale jelikož se zbrousí i zdravá tkáň, vzniká jizva jako po popálení. Ani dermabraze se již dnes příliš nepoužívá,“ dodává dermatoložka MUDr. Petrášová.

Salabrázie

Funguje na stejném principu jako dermabraze. Před samotným zbroušením se kůže zmrazí nebo natře vodou smíchanou se solí, případně ovocnými kyselinami.

IPL

Můžete se setkat i s odstraňováním pomocí intenzivního pulzního světla, při něm je však zvýšené riziko vzniku jizev. To platí i případě použití CO2 laseru, zde navíc často vzniká rozmazaný obraz tetování.

Tip na zamaskování

Na trhu najdete i kosmetický korektor na tetování. Lze jej přirovnat k mejkapu, který obrázek překryje. Jde jen o dočasné řešení. Krémy na bělení na tetování nezabírají!

TIP: Jaké má tetování zdravotní rizika?

Zdravá rada
Novými typy laserů lze pracovat i v letních měsících. Místo, na kterém vám odstraňují tetování, si však neopalujte nejméně dva měsíce po zákroku. Na ochranu používejte přípravky s nejvyšším UV faktorem.
Laser nejlépe odstraňuje černou a modrou barvu, slaběji zelenou, žlutou. Největší problémy mu dělá červená.

Ze života – na vlastní kůži

Zuzana si dala odstranit tetování již po dvou měsících. Za její přešlap byl zodpovědný tatér a nezkušenost. „Původně jsem chtěla mít na šíji křížek, ale tatér mi prostě řekl, že on takové malé věci nedělá. Větší prý bude vypadat mnohem lépe,“ vzpomíná. „Bylo to moje první tetování, takže jsem se dala umluvit. Po prvotní euforii se mi tetování přestalo líbit. Rozčilovalo mě, že je tak velké.“ Zuzana podstoupila odstranění laserem a patřila k těm, které to bolelo. „Doktor mi říkal, že pouze zlomek pacientů absolvuje celý proces odstranění. Měla jsem pocit, jakoby mi kůži propichovaly tisíc jehel,“ popisuje své pocity. „Neměla jsem žádné strupy, kůže však byla citlivá na dotek několik hodin po laserovém ošetření. Nemohla jsem se koupat, opalovat ani cvičit ve fitku. Nyní je již vše v pořádku. „Zuzana zatím absolvovala pět sezení a tetování s velikostí šest krát čtyři centimetry se pomalu ztrácí. Místo má po ošetření zcela hladké, bez jizev, ale je pouze v polovině odstraňovacího procesu. Čeká ji ještě pět zákroků. „Nevím, jestli bych si ještě někdy dala něco vytetovat. Pokud ano, tak něco malého a výsostně osobního. Na odstranění většího obrázku totiž slušně proděláte,“ dodává Zuzana.

Co si ještě přečíst o tetování?

VIDEO: Jak vypadá odstraňování tetování laserem

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva