Obsah článku
- Studie ukazují, že každoročně je na pohotovosti ošetřeno mnoho tisíc lidí kvůli tomu, že se nějak poranili při odklízení sněhu.
- Odborníci říkají, že poranění měkkých tkání jsou nejčastější. Tato zranění jsou následované tržnými ranami, zlomeninami a srdečními příhodami.
- Odborníci varují, že ač se to nezdá, odhazování sněhu je namáhavá činnost a měli by ji provádět pouze lidé, kteří jsou fyzicky zdatní.
- Velmi se také doporučuje nosit správnou obuv a protáhnout se před odhazování sněhu.
Údajně se každý rok zvětšuje počet lidí, kteří během sněhové nadílky zaplavují pohotovosti poté, co se zranili tím, že dělali tuto světskou zimní práci.
Ve Spojených státech se ve zdravotnických zařízeních každoročně léčí asi 137 000 lidí za úrazy způsobené při odklízením sněhu. Z toho je asi 28 000 lidí ošetřeno na pohotovosti. A asi 100 z nich zemřelo, většinou na infarkt.
„Po každé sněhové nadílce je výskyt zlomenin vyšší – to je způsobeno padáním a uklouznutím na ledu, natáhnutými zádovými svaly a v nejhorším případě dochází ke zvýšení srdečních záchvatů, protože chladné počasí více zatěžuje srdce,“ sdělil nám k tomuto tématu lékař.
Lékaři jsou si tohoto problému velmi dobře vědomi a jsou na to připraveni.
Ve zprávě z roku 2011 byla zranění měkkých tkání uvedena jako nejčastější zranění při odhazování sněhu, tvořila celých 55 procent z úrazů. Řezné rány byly na 9 procent případů a zlomeniny a srdeční epizody byly na 7 procentech.
Příprava, protažení a vhodná obuv – to je základ
Odborníci říkají, že velká část rizika zranění může pocházet od lidí, kteří nejsou fyzicky připraveni na odhazování sněhu, – nejsou řádně připraveni, oblečeni a vybaveni.
Na obuvi zde hodně záleží
Pády, výrony a zlomeniny jsou často způsobeny špatnou volbou obuvi. Je opravdu hloupý nápad jít odhazovat sníh v letních botech. Obecně lidé podceňují led pod sněhem a pak padají.
Když jdete odhazovat sníh ujistěte se, že vaše boty dobře drží na zemi a nekloužou. A dokonce i poté buďte opatrní, nejprve testujte povrch pod sněhem, zda tam není led. Boty se špatnou přilnavostí, to je chyba číslo jedna.
Protažení
Ač se to třeba nezdá, odhazování sněhu je opravdu náročný fyzický výkon. Pokud celý den sedíte u počítače nebo u televize, tak nejde jen tak vstát a jít hodinu házet sníh. Takže se před odhazováním pěkně a důkladně protáhněte.
Jak bezpečně odhazovat sníh
Třeba na horách, zejména kolem sjezdovek, moc dobře vědí, jak správně odhazovat sníh. Prochází dokonce školením jak odhazovat sníh. Zaměstnanci se neučí jen správnou přípravu, ale také nejlepší techniku.
Správný proces začíná protahováním před odhazováním sněhu.
Dobrá protahovací rutina vypadá takto:
Sponzorováno
- Dotknout se oblohy. Postavte se s nohama od sebe na šířku ramen a natáhněte obě paže směrem ke stropu či k nebi. S oběma pažemi nad hlavou zkuste natáhnout levou paži o něco výš, pak to samé opakujte s pravou paží. Opakujte několikrát.
- Boční úhyb. Postavte se s nohama od sebe na šířku ramen, natáhněte obě paže směrem ke stropu. Aniž byste ohnuli své tělo dopředu, položte levou ruku na levé stehno, pak natáhněte nataženou pravou ruku a trup směrem doleva. Opakujte i pro pravou stranu.
- Protažení spodní části zad. Postavte se s nohama od sebe na šířku ramen, což umožní mírné ohnutí v koleni. Položte ruce na podlahu mezi vaše nohy a nechte trup protáhnout – takto vydržte několik sekund.
Toto je dobrá prevence pro protažení zad. Doporučujeme také, abyste se před začátkem zahřáli svižnou chůzí. Procházka zvyšuje průtok krve do svalů a rozpohybuje klouby.
Další tipy pro odhazování sněhu
Mezi další tipy patří:
- Nabírejte spíše malé množství sněhu při každém hodu lopatou.
- Spíše používejte ruce a nohy, místo toho, abyste namáhali svá záda.
- Když nabíráte nebo vykládáte sníh, neotáčejte své tělo. Pokud se potřebujete otáčet, otočte celé své tělo.
Starší lidé, buďte zvláště opatrní
Zejména starší lidé (nad 50 let) by měli být opatrní. „Noste dobré boty a jděte na to pomalu, žádný spěch“ doporučuje lékař. „A pokud máte v anamnéze nějaké srdeční problémy, poraďte se nejprve se svým lékařem,“ doplňuje.
Je tu také další možnost: Nechte to udělat někoho jiného. Syna nebo vnuka. Dceru nebo vnučku.
„Odklízení sněhu klade velké nároky na srdce, takže pokud máte nějaký problémový zdravotní stav nebo pravidelně nevykonáváte nějaká cvičení, měli byste si před odhazováním sněhu promluvit se svým lékařem,“ radí lékař.
Takže nyní už víte, jak správně sníh odklízet a odhazovat.
A určitě se do toho pusťte. Odhazování sněhu má nesporné zdravotní benefity. Jaké? Na to se podíváme nyní.
Zdravotní přínosy odhazování sněhu
Tyto zimní údržbářské činnosti nemusí být nutně nudnou prací. Ve skutečnosti jsou skvělým způsobem, jak si během chladnějších měsíců o něco zlepšit na své zdraví.
Odhazováním sněhu posílíte takřka celé tělo
Odhazování sněhu posiluje vaše ramena, paže, záda, střed těla i vaše nohy. Odhazování sněhu je základní, silový trénink a kardio trénink, vše zabalené do jednoho.
Spálíte nějaké ty kalorie
Obecně se uvádí, že při odhazování sněhu se spaluje 180 až 266 kalorií za půl hodiny.
Zlepšíte si náladu, a to o hodně
Práce venku v zimě vám také může pomoci v boji proti sezónním afektivním poruchám. Zvýšená fyzická aktivita je přirozeným posilovačem nálady. Přímé sluneční záření zvyšuje produkci serotoninu v mozku. Tento hormon známý tím, že má vliv na zmírnění deprese a omezuje vaši touhu po sacharidech.
Utužíte rodinné vztahy
Neodhazujte sníh sami. Řekněte někomu v rodině, aby vám s tím pomohl. A výborně si u toho pokecáte. Volte nějaká volnější témata.
Je to super relax
Odhazování sněhu si užívejte. Rozhlédněte se kolem a všimněte si oblohy, stromů a možná i zvířat kolem vás. Nadechněte se zhluboka a vydechněte zimní vzduch. Udělejte si pauzu od odhazování a udělejte si krátkou procházku k odpočinku a buďte jednoduše s přírodou.
Tyto věci vám dají větší uznání o Zemi, na které žijeme. A je to moc příjemné a relaxační.
Sponzorováno
A co vy? Co na odhazování sněhu milujete vy? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články