Obsah článku
Neisseria meningitidis vyvolává hnisavé záněty mozkových a míšních blan. Zdrojem infekce je jen člověk. U nás ohrožuje především děti a mladistvé. Přenáší se kapénkovou cestou. Bakterie infikují nosohltan, pronikají do krve a šíří se k mozkové blány. Meningokok ohrožuje na zdraví a na životě především děti a dospívající mládež.
Proto by první kroky rodičů, kteří se rozhodli proti meningokoku nechat své dítě očkovat, měly vést do ordinace praktického pediatra. Ten nejlépe zná celkový zdravotní stav dítěte a podá rodičům veškeré informace o očkování (kdy, kde, za kolik a za jakých podmínek). Meningokokový zánět mozkových blan je vážná nemoc.
Jaké vakcíny se dnes používají?
Vakcína proti meningokokovým onemocněním je tvořena polysacharidovými antigeny, které jsou součástí bakteriálního pouzdra. Podává se subkutánně (podkožně) v jedné dávce. Osobám z rizikových skupin se doporučuje podávat dvě dávky (druhá dávka se podává 1 rok po první dávce). Přeočkování je nutné po 2-3 letech.
Kdy a koho očkovat?
Rizikové skupiny tohoto onemocnění jsou:
- Děti starší 2 let, které bývají v oblasti se zvýšeným výskytem meningokokům onemocnění
- Branci při nástupu do vojenské služby
- Osoby po chirurgickém odstranění sleziny
- Osoby se sníženou imunitou (s deficitem C5b-C9 složky komplementu)
- Osoby, které byly v kontaktu s osobou s meningokokovým onemocněním
Očkování se doporučuje zejména při:
- Cestách do oblasti epidemického výskytu meningokokové meningitidy (rovníková Afrika)
- Pouti do Mekky (Saúdská Arábie)
TIP: Více o očkování proti meningokokovi při cestách do zahraniči
Sponzorováno
Účinnost očkování
Vakcína je účinná proti Neisserii meningitidis skupiny A, C (bivalentní vakcína) nebo proti meningokokům skupiny A, C, Y a W 135 (tetravakcína). Donedávna existovala vakcína jen proti typu A a C, v roce 2012 byla vyvinuta očkovací látka i proti meningitidě typu B. Ochrana, vyvolaná aplikací vakcíny osobám starším 2 let, nastupuje po 1-2 týdnech po očkování. Dostatečně vysokou hladinu protilátek dosáhne 90% očkovaných osob. Délka ochrany před Neisseriou meningitidis u očkovaných osob není přesně známa. Předpokládá se, že vakcíny skupiny A poskytují ochranu 3 – 5 let, vakcíny skupiny C 1-3 roky.
Komplikace
Nežádoucí reakce jsou vzácné. Může se vyskytnout zarudnutí, otok nebo bolest v místě vpichu. Celková reakce (v podobě zvýšené teploty) se může objevit během prvních 24 hodin po očkování. Anafylaktický šok vzniká jen ve výjimečných případech.
Kontraindikace
- akutní onemocnění
- inkubační doba infekčního onemocnění
- epidemický výskyt infekční choroby
- anafylaktická reakce na vakcínu nebo jiná závažná reakce v souvislosti s předchozím očkováním
- rekonvalescence po prodělané nemoci
- těhotenství, protože nejsou známy účinky vakcíny na plod
- současná léčba imunosupresivními látkami nebo kortikosteroidy není kontraindikací, ale může dojít ke snížení imunitní odpovědi
Zajímavost…
…do roku 1993 se na našem území meningokok typu C vůbec nevyskytoval? V jiných zemích, například v Dánsku, Izraeli, v Kanadě, byl zaznamenán v hojné míře. Jeho zvláštností je, že zvýšená nemocnost bývá omezena na určitou oblast a věkovou skupinu a klinický průběh onemocnění je závažnější.
Co si na toto téma ještě přečíst?
- TIP: Zde si přečtěte více o meningokokovi
- Meningokoková meningitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Meningokokcémie (meningokoková bakterémie) – co je to – příznaky, příčiny a léčba
VIDEO: Jak meningokok může změnit život
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Očkování
Přečtěte si také naše další články