Sponzorováno

Noční slepota a jak na ni 4.81/5 (16)

Noční slepotaPo vstupu do temného kinosálu přímo ze slunečné ulice těžko rozeznáte i osobu, se kterou jste přišli. V takové situaci každého na okamžik zasáhne noční slepota. Přesněji řečeno, chvíli trvá, než se sítnice přizpůsobí změně osvětlení. U některých jedinců se však okamžik noční slepoty může prodloužit. Stává se, že krátkozrací lidé se na tmu adaptují pomaleji. Dokonce existují osoby, které ve tmě vůbec nevidí.

Tento stav zapříčiňují různé okolnosti. Například u některých jedinců se z dosud neobjasněných příčin objevuje vrozená noční slepota. Zrakový orgán je u nich uzpůsoben tak, že ve tmě prostě nevidí. Ale to neznamená, že jim hrozí ztráta zraku.

Bohužel medicína dosud nezná odpověď na otázku, jak se zbavit noční slepoty. Pokud patříte mezi ty, co nemají v noci nejostřejší zrak, a lékař vyloučil vážnější oční onemocnění, můžete využít následující rady.

Diagnózu nechte na lékaře

Noční slepota vzácně může signalizovat začátek vážné oční choroby. Příkladem je retinitis pigmentosa. Jde o degenerativní onemocnění sítnice, charakterizované pigmentovými změnami. Nemoc je podmíněná geneticky, ale její příčina zůstává pro vědce stále záhadou. Po jistém čase může vést až k oslepnutí.

Každý, kdo trpí na noční slepotu, by se měl dát vyšetřit očním lékařem.

TIP NA ČTENÍ: Mýty o vidění a očích

Jak přechytračit s noční slepotou?

Svépomocný test

Někteří lidé se panicky obávají slepoty. Pomocí jednoduchého testu snadno zjistíte, zda se noční slepota u vás pohybuje v mezích normy: po pěti minutách v temném kinosále musíte zřetelně vidět diváka sedícího na vedlejším sedadle.

Sponzorováno

Dostatečné množství vitaminu A

Vitamín A je důležitý zejména pro ostrý zrak v noci. Vyrovnávací dávky vitamínu A mohou za několik hodin podstatně zlepšit vidění.

UPOZORNĚNÍ: Kúru předem konzultujte s lékařem, protože vitamín A může být ve vyšších dávkách toxický. To platí zejména pro děti a těhotné ženy.

Noční jízda autem

Během noční jízdy autem byste měli využívat všechny metody zlepšující viditelnost. Řidič, který jde přes den po rovné silnici, vidí za dobrých povětrnostních podmínek úsek ve vzdálenosti 400 až 500 metrů. Zato v noci, když cestu osvětlují jen reflektory automobilu, klesá viditelnost na 100 až 300 metrů.

Pokud jezdíte v noci, dbejte také na odstranění všech překážek, které by mohly zkomplikovat viditelnost na silnici. Zkontrolujte, zda jsou skla reflektorů na vozidle dostatečně čisté a nepoužívejte tmavé brýle (zmenšují množství světla dopadajícího na sítnici).

Omezte rychlost jízdy

Pokud omezíte rychlost jízdy, budete mít více času na to, abyste správně zareagovali na nečekané překážky na cestě, jako jsou chodci, cyklisté, zemědělské stroje atd.

Pozor na mlhu a déšť

Při jízdě berte v úvahu i povětrnostní podmínky. Viditelnost může omezit zejména déšť a mlha. V mlze používejte krátké světla, tzv. mlhovky.

Plán jízdy

Pokud si předem promyslíte trasu, po které půjdete, snadněji esa vám bude v noci jezdit. Podle možnosti volte dvousměrné cesty se slabší provozem.

Nepodstupujte zbytečně riziko. Když mlha nebo jiné obtíže ohrožují jízdu, je lepší zastavit na odpočívadle při silnici nebo u benzínového čerpadla. Nikdy nezastavujte auto v zatáčce.

Obraťte zrak k pravé krajnici

Když míjíte vozidla v protisměru, obraťte zrak k pravé krajnici. Tehdy vás neoslepne reflektory přijíždějícího auta.

Odložte cestu raději na ráno

Podle možnosti jezděte jen ve dne, případně po dobře osvětlených ulicích velkoměst.

Rada na závěr

Není k zahození je pořídit si silnější brýle, nebo brýle s dioptriemi pro ty, kteří je vůbec nepotřebují. Není to žert. Takto si můžete zlepšit vidění v noci, čímž se zvýší vaše šance, že přijedete do cíle zdraví.

Sponzorováno

A co vy? Máte s noční slepotou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva