Sponzorováno

Nepřiměřeně hlasitá hudba může způsobit hučení v uších 4.83/5 (6)

Nepřiměřeně hlasitá hudba může způsobit hučení v ušíchHučení v uších trápí po noci v klubu, pubu či na koncertě téměř dvě třetiny lidí. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala britská charitativní organizace Action on Hearing Loss.

Výsledky ankety, které se zúčastnilo tisíc dospělých také ukázaly, že až polovina dotázaných poslouchá hudbu jeden až šest hodin denně přičemž je má puštěnou jako pozadí v práci nebo je poslouchá na MP3 přehrávači během cestování. Až třetina dotázaných přitom prý ignoruje bezpečnou hladinu zvuku v hudebních přehrávačích. Představitelé Action on Hearing Loss však varují, že lidé, kteří tak činí, tím mohou přivodit hučení v uších.

Organizace Action on Hearing Loss upozornila, že hučení v uších v různých intenzitách od lehkého bzukotem až po neustálý hluk v uších a hlavě denně trápí až desetinu Britů. Tato nepříjemnost může následně ovlivnit schopnost koncentrace při práci i spánek. Navzdory tomuto zjištění se ale pětina účastníků výzkumu vyjádřila, že způsob jakým poslouchá hudbu neplánuje změnit.

Hučení v uších předznamenává poškození sluchu

Průzkum také ukázal, že až desetina Britů nevěděla, co je to tinnitus, tedy odborný termín pro hučení v uších nebo ušní šelest. Tři procenta si mysleli, že tinnitus znamená, že má někdo velké uši a čtyři procenta uvedli, že jde o opakované zranění svalového a nervového systému. Pro lepší představu o tom, co tinitus znamená a také, aby tím zvýšily povědomí veřejnosti o tomto problému, vytvořili autoři průzkumu nahrávku zvuků hučení v uších.

Sponzorováno

„Dlouhodobý poslech hlasité hudby může zapříčinit hučení v uších a předznamenává poškození sluchu. Většina lidí už tinitus zažila, ale u takových, které to vážně zasáhlo, se mohou objevit obavy, strach a pocity bezmoci, které ovlivní kvalitu jejich života. V současnosti na tinitus neexistuje léčba. Jako nadace se snažíme udělat vše, co je v našich silách, abychom podpořili výzkum léčebných postupů a mezitím nabízíme podporu lidem, kteří tím trpí,“ uvedl Paul Breckell z Action on Hearing Loss.

TIP: Hudba na naše zdraví ale má i pozitivní vliv

Na koncerty noste chrániče uší

Anglický DJ a producent Paul Oakenfold, který spolupracuje s Action on Hearing Loss, naléhá na lidi, aby nepodceňovali riziko hlasité hudby, kterou poslouchají, aby snížili hlasitost na přehrávačích a nosili na koncerty chrániče uší.

„Velmi chci, aby poslech hudby byl bezpečný a naléhám na milovníky hudby, aby na koncerty nosili chrániče a vyhýbali se nebezpečně vysoké hlasitosti při poslechu osobních hudebních přehrávačů. Pořízením si pěkně vypadajících sluchátek, které odvádějí zvuk, snižujete riziko poškození uší a toho, že vás začne trápit hučení v uších jako následek poslechu nadměrně hlasité hudby. To přece nikdo nechce,“ řekl Oakenfold.

Sponzorováno

Čtěte také: Vliv hluku na naše zdraví

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva