Sponzorováno

Nejčastější mýty o hygieně 4.78/5 (9)

Nejčastější mýty o hygieněVyndat si čočky, nebo v nich spát? Stačí si vypláchnout ústa ústní vodou? A vyplatí se položit kabelku na stůl? Lenost, nedostatek času nebo prostě neznalost některých skutečností. To jsou snad nejčastější příčiny špatných rozhodnutí i v drobných životních dilematech. Prozradíme vám, jak byste se v některých situacích rozhodnout měli.

Suchý šampon nebo mytí vlasů?

Suchý šampon může zachránit vaše vlasy po návštěvě posilovny, ale neměla by se z něj stát častá náhrada normálního šamponu. Pěna prý zvyšuje produkci mazu ve žlázách u kořínků vlasů, ale to je jen mýtus. Pokud si to vaše vlasy vyžadují, myjte si je pravidelně – normálním šamponem. Ten suchý by totiž mohl vést k vysušení a vypadávání vlasů.

Použijete tampon, který máte dlouho v kabelce, nebo ještě vydržíte?

Máte menstruaci a v kabelce naleznete jeden zapomenutý tampon. Co s ním? Pokud je obal neporušený a tampon není roztřepený nebo nafouknutý, můžete jej použít. Pokud by však byl rozbalen, bavlna by byla vystavena choroboplodným zárodkům. Ty zase mohou vést k syndromu toxického šoku. Takže, pokud je obal porušen, počkejte. Nezapomínejte ale, že tampon byste neměli mít v sobě více než osm hodin, jinak umožní vniknout bakteriím do krevního oběhu.

Dopřejete si sladkost nebo skleničku?

Pohár alkoholu, jako je červené víno, vodka se sodou nebo jiné nápoje s nízkým obsahem cukru, je lepší nutriční volba. Například pohár vína má méně kalorií, než půl šálku čokoládové zmrzliny. Nicméně, alkohol utlumuje vůli. Po ruce tedy raději mějte zdravé jídlo. Nebo si vyberte druhou možnost – vyhněte se alkoholu a dejte si pamlsek se 150 kaloriemi.

Nespat, či si dopřát dvě hodiny v posteli?

„Nějaký spánek je lepší než žádný,“ řekl pro self.com doktor David Schulman. Dokonce i krátký spánek pomůže vašemu mozku při ukládání vzpomínek. Po probuzení se možná budete cítit unaveně, ale vystačíte si na celý den. Ponocování je naopak kontraproduktivní. Spánková deprivace zhoršuje myšlení a pozornost, takže budete dělat četné chyby. Nedostatek spánku můžete doběhnout půlhodinovým zdřímnutím odpoledne a dřívějším odchodem do postele.

Sponzorováno

Kabelka na podlaze nebo na stole?

Nechte ji na zemi. Zde je zarážející informace. „Téměř po třetině povrchu kabelek se šíří fekální bakterie,“ varuje mikrobiolog Charles Gerba. Takže, i když podlaha není ideální místo, je to stále lepší, než dostat bakterie do blízkosti svého jídla. Možná si teď zvyknete pravidelně utřít kabelku dezinfekčními ubrousky. Alespoň jednou týdně.

Vymáčknout vyrážku nebo ji zakrýt korektorem?

Je tak lákavé vymáčknout vyrážku. Ale nestojí to za to. Porušíte povrch pokožky, za čímž následuje zánět a zarudnutí. Dovnitř vniknou bakterie, což může vést k infekci. Korektor je tedy lepší volba, ale jen ten určený na akné. Ideální je použít korektor na akné hodinu před odchodem z domu, a těsně před odchodem použít ten krycí, například s kyselinou salicylovou.

Dáte si lék na bolest hlavy nebo to vydržíte?

Utrpení je horší a zbytečné. Alespoň to tvrdí portál self.com. Na občasné bolesti hlavy jsou léky neškodné. Pokud je však užíváte několikrát týdně, mohli by se stát příčinou bolesti. Ovlivňují totiž způsob, jakým nervy reagují na bolestivé signály z mozku. Zvažte tedy, jak často a intenzivně vás bolí hlava, a rozhodněte se podle toho.

Léky na spaní nebo přehazování se v posteli?

Jakkoliv je to mučivé, je lepší dívat se na strop. Léky na spaní sice spánek přivedou, ale vysušují sliznice, které jsou důležité při silný imunitní systém. A ten v tomto období potřebujete. Takové léky navíc neřeší dlouhodobé problémy. Se stresem a špatnými spánkovými návyky se budete muset vyrovnat jinak. Ujistěte se, že budete mít v ložnici ticho, tmu, vyvětráno a vytvořte si stabilní návyky, jako je i čas, kdy jdete do postele. A to nepomůže, vyhledejte specialistu na zdravý spánek.

Spánek s kontaktními čočkami nebo je uložit do sklenice s vodou?

Nechte si je raději v očích. „Paraziti ve vodě z kohoutku mohou způsobit slepotu,“ varuje oční lékařka Sandra Belmontová. Ani nošení kontaktních čoček přes noc není zcela bez rizika. Může vést k očním infekcím nebo i k vředůmm. Kupte si kapky do očí, které zabrání přilepení čoček k bulvy, a nezapomínejte je použít před spaním.

TIP: Jak správně vybrat kontaktní čočky?

Pár vteřin mytí zubů nebo stačí ústní voda?

Sponzorováno

Ústní voda může způsobit příjemné pocity a mátově svěží dech, ale jako metoda čištění až tak efektivní není. Povlak a zbytky jídla odstraníte za pomoci zubního kartáčku. Ústní voda navíc obsahuje alkohol, který může vysušit ústní dutinu a kupodivu způsobit i zapáchající dech. Dejte tedy raději šanci zubnímu kartáčku a pastě.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva