Obsah článku
- Myrcen je terpen s ovocnou, hřebíčkovitou vůní a nachází se v mangu, ve chmelu, ylang-ylangu, divokém tymiánu a dalších rostlinných produktech.
- Myrcen je schopen zvýšit účinnost jiných terpenů a kanabinoidů.
- Tento běžný terpen má obrovský potenciál jako protizánětlivý, sedativní, analgetický a jako antimutagenní činitel.
Ale je toho mnohem víc. Studie naznačují, že tento terpen se může pochlubit různými lékařskými výhodami, jako je podpora lepšího spánku a svalová relaxace, má také protizánětlivé a antimutagenní účinky.
Kromě toho, že je jedním z nejběžnějších terpenů, myrcen také velmi jedinečným způsobem interaguje s lidským mozkem. V tomto článku vám řekneme jak. Pojďme si o tomto terpenu říct více.
Co je to tedy myrcen?
Myrcen, také známý jako β-myrcen, je jedním z nejhojněji zastoupených terpenů, který můžeme najít v mnoha rostlinách a i potravinách, včetně těchto:
- Divoký tymián
- Ylang-Ylang
- Čerstvé mango
- Chmel
- Bazalka
- petrželka také obsahuje myrcen
- Konopí – ano, myrcen najdete i v konopí – myrcen je totiž nejčastěji zastoupený terpen u druhu Cannabis sativa, ale je také obsažen v jeteli, šalvěji, chmelu a kmínu.
- citronová tráva – v lidovém léčitelství se traduje, že čaj z citronové trávy pomáhá při nespavosti právě kvůli tomu, že kvůli obsahu myrcenu přirozeně uklidňuje mysl.
No dobře, ale co jsou to ty terpeny?
Pořád zmiňujeme terpeny.
Terpeny jsou organické sloučeniny převážně rostlinného původu. Jsou vlastně velikou skupinou aromatických sloučenin, které můžeme nalézt v široké řadě jídel, rostlin a esenciálních olejů. Jejich hlavním účelem je ochránit rostlinu před bakteriemi, houbami a dalšími škůdci. Zjistilo se, že pokud lidé zkonzumují terpeny, tak může dojít k projevení velice zajímavých vlastností, které jste již nejspíše už někdy zažili. Proč? Protože terpeny jsou takřka všude – myrcen se vyskytuje ve velkém množství v mnoha potravinách a bylinách, včetně rostliny konopí.
Terpen a konopí – proč se o něj zajímat?
Pro zájemce o konopí a výrobky z konopí je však myrcen obzvláště zajímavý. Proč? Všechny terpeny v konopí mu dodávají jeho charakteristickou vůni a chuť, avšak myrcen je ten, který podle všeho hraje důležitou roli při zvyšování účinnosti určitých sloučenin. Říkáme tomu doprovodný efekt. Myrcen v zásadě zvyšuje aktivaci receptoru CB1 a zvyšuje kvalitu zážitku.
MALÝ TIP: Neoficiální důkazy tvrdí, že konzumace čerstvého manga, které má „vysoké koncentrace“ myrcenu, přibližně 45 minut před užitím konopí, může zvýšit účinnost a zážitek. Předpokládá se tedy, že konzumace potravin s vysokým obsahem myrcenu, jako je mango, citronová tráva, bobkový list a chmel hodinu před konzumací konopí, zvyšuje obsah THC a také pomáhá zdravému spánku.
Předpokládá se, že obsah terpenu myrcen pomáhá urychlit vstup určitých sloučenin přes hematoencefalickou bariéru, což vede k rychlejšímu nástupu účinku. Ale i když mango může obsahovat vyšší hladiny myrcenu ve srovnání s jinými druhy ovoce, tyto úrovně nemusí stále stačit k získání znatelného účinku. Úrovně myrcenu se navíc liší v mangu (i jiných plodech) kus od kusu.
Nejlepším způsobem pro užívání je proto myrcenový izolát, abyste věděli přesné úrovně myrcenu, které přijímáte.
Zdravotní výhody myrcenu
Pojďme se podívat na pár zdravotních výhod myrcenu.
Studie naznačují, že myrcen výrazně zlepšuje imunitní funkce, pomáhá při chronických bolestech a zlepšuje spánek.
1. Myrcen má sedativní účinky (ideální pro pomoc při navození spánku)
Hektický společenský život a naše pracovní vytížení v kombinaci s neustále se zvyšující dobou, kterou trávíme u monitoru či mobilu, může znesnadnit naše usínání. To ve finále může mít skutečně obrovský dopad na to, kolik spánku se nám dopřává, a na celkovou kvalitu spánku. Existují na toto téma i odborné studie.
Ano, existují volně prodejné přípravky na zlepšení kvality spánku – léky získávají na popularitě jako rychlá metoda pro usínání. Ale není lepší použít čistě přírodní látky?
Sponzorováno
A myrcen je právě takovou látkou. Ve studii provedené na myších prodloužil myrcen dobu spánku přibližně 2,6krát.
A myrcen není jediný terpen, který má sedativní účinky. Studie ukázaly, že citral a limonen také navozovaly sedativní a relaxační účinky.
2. Myrcen může nabídnout analgetické účinky (úleva od bolesti)
Analgetikum je výraz, který popisuje léky, jež zmírňují bolest. I když myrcen není lék, může tento silný terpen zmírnit bolest (při použití ve vysokých koncentracích).
Ve skutečnosti domorodí obyvatelé v historii používali rostliny jako chmel, citronovou trávu, mango a kardamom kvůli jejich vlastnostem zmírňující bolest. A co mají všechny tyto rostliny společné? Přeci vysoké hladiny myrcenu!
Jistě, toto je něco jako neoficiální důkaz, ale výzkum terpenů v tomto ohledu také probíhá. Jedna studie třeba naznačuje, že injekce myrcenu významně inhibovaly (snížily) vnímání bolesti u myší.
3. Myrcen má potenciální protizánětlivé účinky
V několika studiích vědci zkoumali protizánětlivý potenciál myrcenu. K testování protizánětlivých vlastností použili různé rostliny, jako je Yerba porosa (Koriandr bolívijský) a Šácholan Sieboldův (magnolia sieboldii), které obě obsahují vysoké dávky myrcenu (studii najdete zde).
Vědci podávali Yerba porosa orálně myším se zánětem v plicní výstelce (pleurisy). Výsledky ukázaly, že myrcen inhiboval zánět a zpomalil produkci oxidu dusíku (NO) a dalších interferonů normálně produkovaných během zánětu plic.
Olej z magnolia sieboldii, který obsahuje 12,72% myrcenu, byl také schopen inhibovat produkci NO. To naznačuje, že myrcen může hrát roli v protizánětlivé aktivitě oleje.
Zatímco předchozí studie se zabývaly zánětem plic, jiné rostliny obsahující myrcen zase mohou zlepšit zánět kůže.
Třeba Španělé používají k léčbě dermatitidy a kožních infekcí éterické oleje pocházející z rostlin, jejichž hlavní složkou je právě myrcen.
4. Antimutagenní účinky
Jedno si pamatujte:
Mutace = špatné. Prevence mutací = dobré.
Tak například vystavení ultrafialovému světlu může poškodit naši DNA – proto je zde opalovací krém typem antimutagenní látky.
Podle studií patří myrcen do seznamu organických sloučenin s antimutagenními vlastnostmi. Snížil toxické a mutagenní účinky formy chemoterapie.
5. Antioxidant
Myrcen byl také studován pro své antioxidační vlastnosti, například ve studii z roku 2011, kde byl srovnáván s kurkuminem a vykazoval silnou korelaci se snížením oxidačního stresu u potkanů.
Podle studie z roku 2017 publikované v magazínu American Journal of Chinese Medicine může mít myrcen schopnost chránit před stárnutím pokožky kvůli častému vystavení ultrafialovému záření. Tyto antioxidační vlastnosti mohou za to, že myrcen je velmi prospěšným aditivem ke krémům proti stárnutí a krémům proti slunečnímu záření.
6. Pro zdraví zažívacího traktu
Podobně jako terpen Limonen (nacházející se v citrusových plodech a konopí), bylo prokázáno, že myrcen hraje roli při produkci ochranné sliznice, která lemuje gastrointestinální trakt. Hlenová vrstva gastrointestinálního traktu je chemickou i fyzickou bariérou, která chrání povrchové buňky žaludku a střev. Pokud je tato vrstva ohrožena, může to vést k zažívacím potížím, kyselému refluxu, infekcím, vředům a syndromu děravého střeva.
Studie z roku 2014 zjistila, že myrcen přispěl k produkci a udržování této hlenové vrstvy střeva a dále prokázal pozitivní účinek při léčbě žaludečních vředů. Když se krysám podal ethanol nebo nesteroidní protizánětlivé léky, byly léze v žaludcích mnohem méně ve skupině léčené myrcenem než v kontrolní skupině. Účinek byl také prokázán v několika studiích týkajících se úzce souvisejícího limonenu a je možné, že oba společně pracují na udržení zdraví zažívacího traktu.
Jaké jsou potenciální vedlejší účinky myrcenu?
Uvědomte si, prosím, že terpenové izoláty, jako je právě myrcen, je třeba používat podle pokynů. Myrcen jako takový neprošel mnoha studiemi, které by se zabývaly jeho vedlejšími účinky.
Jedna studie prokázala, že terpen dráždil pobřišnici u myší a bylo i podezření, že játra a žaludek mohou být po perorálním podání cílovými orgány pro toxicitu myrcenu.
Proto by se měl myrcen používat v minimálním množství potřebném k dosažení zamýšleného účinku.
Sponzorováno
Jako takový je myrcen tedy protizánětlivý, analgetický a také pomáhá v boji proti rakovině podporou buněčné apoptózy. Myrcen je také mírné sedativum.
Zdroje článku a studie
- Myrcene and terpene regulation of TRPV1 Studie: C. Jansen, L.M.N Shimoda
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články