Bezpečné a účinné mužské antikoncepční pilulky směřují k realitě. Ženy již nebudou muset užívat hormonální antikoncepci a mužům zůstane jejich sexuální apetit.
V laboratorních experimentech na myších se vědcům podařilo oddělit spermie od ejakulátu, a to bez změn sexuální aktivity. Bez spermií totiž neexistuje žádná šance na oplodnění vajíčka a tedy otěhotnění partnerky.
Ženy by se však zatím neměly vzdávat své antikoncepce. Přestože tento přístup vypadá slibně, zatím není dostupný na reálné užívání. Vědci pod vedením doktora Sabatini Ventury geneticky vyřadili u myší dva klíčové proteiny. Tyto proteiny během ejakulace, nebo uvolnění semene, vedou spermie do močové trubice.
Takto omezení samečci myší byli schopni normální sexuální aktivity, ale bez možnosti oplodnění. U myších samic i žen se po oplodnění vytvoří vaginální zátka. Ale u testovaných myší se nevytvořila, což znamená, že v ejakulátu chyběly spermie. Předchozí pokusy vyvinout mužské pilulky se zaměřily na zastavení produkce spermií, což je náročné a riskantní zároveň.
„Tento přístup je unikátní, protože je nehormonální a nemá vliv na vývoj spermií. Spermie jsou v pořádku, ale nejsou v daném čase připravené k oplodnění vajíčka,“ vysvětlil pro msn.com doktor Ventura. Vývoj pro lidi vhodných tabletek však bude trvat ještě asi deset let.
Léky však nebudou mít žádné nežádoucí hormonální či sexuální účinky. Jejich účinek nebude trvalý, takže budou vhodné zejména pro mladé muže, kteří se necítí připraveni na otcovství. Když vědci vysadili lék, samečci myší byli schopni počít zdravých potomků. To, spolu s vysazením hormonální antikoncepce u žen, vědce povzbuzuje v dalším výzkumu.
Sponzorováno
„Je jasné, že něco takového potřebujeme. Prášky pro muže jsou už roky svatým grálem našeho vědního oboru. Něco podobného je, vzhledem k tomu, že má mužská antikoncepce působit pouze na procesy ve varlatech, nebo dokonce v konkrétních buňkách, velmi obtížné,“ prohlásil k objevu britský androlog Allan Pacey z Univerzity v Sheffieldu.
Injekce z Indie?
Když přijde na kontrolu porodnosti, tak je mnohem těžší zjistit, jak spolehlivě zastavit miliardy spermií, nežli jedno jediné vajíčko. Vědci z Indie však tvrdí, že vyvinuli novou injekční formu antikoncepce pro muže, která je 100 % efektivní a plně reverzibilní. A aby to nebylo málo, postranní efekty žádné.
Injekce se jmenuje RISUG a znamená to „reversible inhibition of sperm under guidance“. A teď přijde ta nepříjemná část: doktor podává RISUG pořádnou injekcí a to do šourku. Dvakrát. Tím ale nepříjemnosti mají končit, no a za nějakých slabých 15 minut jste 100 % neplodní. Minimální doba účinku je prý 10 let.
Pokud se snad rozhodnete během této doby počít potomky, pak vás čekají další dvě injekce obracející efekt. Lékařské pozadí celé věci je docela složité, takže se ho pokusíme v rámci lepší pochopitelnosti maximálně zestručnit: lékaři vpíchnou netoxický polymer poblíž trubice, kudy prochází spermie. Polymer ji neblokuje, ale pouze likviduje svým opačným nábojem negativně nabité sperma procházející kolem.
A proč tento typ antikoncepce ještě není na trhu? Příznivci konspiračních teorií jsou toho názoru, že za vším stojí prodavači antikoncepce běžné – je určitě lepší prodat 20 prezervativů týdně, nežli 2 injekce za 10 let. RISUG by ale samozřejmě mohl stát hezkých pár tisíc…
Sponzorováno
V Indii, odkud vynález pochází, se právě dokončuje třetí kolo zkoušek, což je poslední krok před tím, než se RISUG může začít prodávat a běžně používat. Kolik bude vše stát zatím není jisté, tak či onak, prozatím stejně bude RISUG dostupný pouze v Indii.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antikoncepce
Přečtěte si také naše další články