Obsah článku
Můžeme pít mořskou vodu?
Mořská voda je 4x slanější než naše tělesné tekutiny, což narušuje osmózu. Aby nebyla pro lidský organismus jedovatá, je třeba při pití mořské vody dodržovat určitá pravidla.
Můžeme ji konzumovat dvěma způsoby:
- Čistou (tedy hypertonickou), kterou pijeme jen v malém množství, jež nezpůsobuje dehydrataci.
- Ředěnou sladkou vodou, aby obsahovaly stejnou koncentraci iontů jako naše tělesné tekutiny – mořskou vodu pak nařeďte 4x (poměr 1:3; 1 díl mořské vody + 3 díly sladké vody), abyste získali izotonickou mořskou vodu.
Mořská voda je bohatým zdrojem minerálů a dalších zdraví prospěšných prvků, které nabízejí řadu výhod pro lidský organismus. Je však nutné mít na paměti, že určitě nemůže nahradit čerstvou vodu a její konzumace se neřídí stejnými pravidly.
Izotonická vs hypertonická voda
Izotonická voda = 4x ředěná mořská voda, která odpovídá vnitřnímu prostředí organismu a nezatěžuje jej. Denně se doporučuje vypít 1 l izotonické mořské vody, získané smícháním mořské vody se sladkou v poměru 1:3 (250 ml mořské vody + 750 ml sladké vody). Tato denní dávka může být konzumována v několika porcích v průběhu dne.
Hypertonická voda = neředěná mořská voda, kterou lze konzumovat pouze v malých dávkách. Používá se např. k pročištění organismu, k výplachu úst nebo jako nosní sprej.
Rozdíl mezi slanou a mořskou vodou
Možná si říkáte: „Proč pít mořskou vodu, když do vody z kohoutku můžu přidat jen pár lžic soli?“. Kuchyňská sůl neboli jedlá sůl NaCl (chlorid sodný) se v přírodě vyskytuje ve formě minerálu známého jako halit. Kuchyňská sůl je čistá anorganická sloučenina, která však nenabízí tak široké spektrum výhod jako mořská voda.
Proč nepít vodu se solí?
- Každý, kdo někdy ochutnal mořskou vodu, byť jen náhodou, musí uznat, že není dobrá a zcela nevhodná k pití ve větším množství. Totéž platí pro vodu se solí. Pokud mořskou vodu ale vhodně naředíme, sníží se její slanost a bude konzumovatelná.
- Rozpuštěním čisté mořské soli ve sklenici vody nezískáme nápoj, který obsahuje organickou formu minerálů (produkovaných planktonem) a další sloučeniny jako aminokyseliny, enzymy, vitamíny atd. Volné minerály jsou obsaženy v mořské vodě až do jejího odpaření, přičemž tato forma je pro organismus snáze vstřebatelná. Po odpaření se prvky spojí a vytvoří sloučeniny, kupř. Výsledkem Na + Cl je chlorid sodný.
- Mořská voda obsahuje asi o 10 % méně sodíku než rafinovaná sůl. Důležitým faktem je přítomnost všech stopových prvků v mořské vodě (celkem 78 minerálů a stopových prvků), které jsou odfiltrovány z přečištěných solí.
- Zředíme-li mořskou sůl očištěnou, tedy bílou a suchou (nezaměňovat s pravou mořskou solí, která je našedlé barvy a vlhká), získáme roztok s cca 5-8 minerály. Zbývající minerály jsou ze soli odděleny pro průmyslové využití.
- Zpracovatelský průmysl odebere z každého 1 kg soli 140 g minerálů pro další průmyslové zpracování.
Zajímavost: Voda pokrývá 71 % naší planety, z toho 97 % tvoří mořská voda a 3 % sladká voda. Lidé používají pouze 0,06 % z těchto 3 % sladké vody, zatímco 70 % tohoto zlomku procenta se používá na zavlažování, 20 % pro průmysl a 10 % pro spotřebu domácností.
Minerální voda vs. mořská voda
Minerální voda nebo mořská voda? Která obsahuje více prospěšných látek? Která je pro tělo lepší? Obě mají nepochybně co nabídnout.
Aby naše tělo správně fungovalo, musíme mu dodávat živiny, ze kterých čerpá jednotlivé složky. S jídlem tělo přijímá nejen vitamíny, enzymy a mastné kyseliny, ale také minerální látky, které se podílejí na řadě procesů v lidském těle. Buďme upřímní. Potraviny neobsahují tolik minerálů jako v minulosti, proto se hojně využívají nejrůznější doplňky výživy s cílem je doplnit. Mezi ně patří voda s příslušným složením.
Minerální voda
Minerální voda se získává z přírodních podzemních zdrojů bohatých na různé druhy minerálních látek. V Evropě to bylo dlouho synonymem lázeňského zdroje. Pro své blahodárné účinky byly minerální vody hojně využívány v lázeňství ve formě koupelí, zábalů, inhalací i vnitřně. Chemické složení a fyzikální vlastnosti určují, pro jaké neduhy bude voda vhodná. Pomáhají při léčbě dny, ledvinových kamenů, kožních onemocnění, bolestí kloubů, cukrovky, dýchacích potíží a mnoha dalších nemocí.
Sponzorováno
Mořská voda
Mořská voda obsahuje celou řadu látek v organické formě, díky čemuž jsou pro organismus dostupnější a snáze zpracovatelné. Aby bylo dosaženo požadovaného efektu, minerály by se měly doplňovat, ideálně všechny najednou, ne jeden po druhém. Na rozdíl od minerálních vod obsahuje mořská voda 78 minerálů a stopových prvků a také celou řadu dalších prospěšných látek. Napomáhá tak správnému fungování lidského organismu.
Doplňte si sodík
Sodík je považován za jeden ze základních elektrolytů. Elektrolyty obecně pomáhají tělu fungovat, sodík je pak zvláště důležitý pro svalové a nervové funkce. Hraje nedílnou roli při zajišťování stahování a relaxace svalů, aktivaci neuronů a dokonce pomáhá regulovat rovnováhu tělesných tekutin. Cílem pití mořské vody je doplnit zásoby sodíku, které se mohou často vyčerpat, zvláště pokud se při cvičení hodně potíte. Tím, že svému tělu dopřejete vodu i sodík, lze říci, že mořská voda je pro hydrataci po namáhavém cvičení lepší než standardní sklenice vody.
Pijte slanou vodu pro podporu trávení
Pití mořské vody a lepší trávení mohou být velmi úzce propojeny. Když trávíme jídlo, proces začíná v ústech. Začíná to tím, že vaše sliny rozkládají potravu, a tak s ní zbytek vašeho trávicího systému snáze manipuluje. Při malém pití mořské vody může voda působit na slinné žlázy, aby produkovaly více slin. To ve výsledku napomáhá celému trávicímu procesu.
Kromě toho se ukázalo, že přírodní soli, jako je chlorid sodný, pomáhají při produkci a funkci žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové). Pití slané vody může pomoci stimulovat kyselinu ve vašem žaludku, což mu umožní rozložit jídlo, které jste snědli. Studie z roku 2012 ukázala, že nedostatek žaludeční kyseliny má tendenci vést k zažívacím problémům a nadýmání. V důsledku toho to může také způsobit kyselý reflux: nestrávené jídlo začne produkovat přebytečné plyny, které vytvářejí další kyselinu v žaludku, která probublává do jícnu a vede k příšernému pocitu pálení žáhy.
Pitím mořské vody tomu všemu zabráníte tím, že umožníte svému žaludku, aby fungoval tak, jak má. Sůl pomáhá žaludeční kyselině chemicky trávit potravu, což usnadňuje manipulaci s potravinami, které mohou být těžko stravitelné, což by mělo celkově snížit vznik nebo výskyt žaludečních potíží.
Vyplavte toxiny pitím mořské vody
Obecně platí, že pití vody pomáhá zbavit vaše tělo škodlivých toxinů. Ale mořská voda posouvá tuto teorii do nových výšin. Ano, pití vody bude znamenat, že budete muset více močit, čímž se odstraní mnoho toxinů. Ale vraťme se k bodu výše o mořské vodě a trávení. Zlepšením vašeho trávicího systému může pití slané vody umožnit častější pohyby střev. V důsledku to znamená, že z vašeho systému může být vypláchnuto ještě více věcí.
Mnoho lidí pije čistou mořskou vodu čistě z tohoto důvodu. Běžně se tomu říká „spláchnutí mořskou vodou“, protože se snažíte ze svého těla vyplavit co nejvíce špatných věcí.
Na co si dávat pozor při pití mořské vody? Druhá strana mince
Teoreticky může mít pití slané vody řadu zdravotních výhod. Jaké jsou však i hlavní nevýhody?
Pití slané vody může způsobit průjem
Jak bylo zmíněno v posledním bodě, pití slané vody může způsobit časté vyprázdnění střev. Nevýhodou je, že pokud často pijete mořskou vodu, můžete si snadno způsobit průjem. Mít v těle zdravé množství sodíku je v pořádku, ale příliš mnoho se stává problémem. Způsobuje střevní problémy, které vedou k průjmu, který zase často způsobuje dehydrataci v důsledku náhlé a značné ztráty tekutin.
To nás přivádí k hlavnímu problému s pitím mořské vody: je opravdu obtížné diagnostikovat a přesně určit, kolik soli vaše tělo skutečně potřebuje v daný den. A i když na to přijdete, je docela složité to změřit přesně do sklenice vody.
Pak je lepší pít nějaké sportovní nápoje.
Pití slané vody může teoreticky způsobit poškození ledvin
Vždy musíte myslet na to, že příliš mnoho soli téměř vždy vede ke zdravotním problémům, mezi nimiž je i poškození ledvin. Vaše tělo samozřejmě potřebuje trochu soli, aby fungovalo tak, jak má. Ale příliš mnoho soli může tělo velmi rychle poškodit. Všeho s mírou.
Většina vašich potravin již obsahuje dostatečné množství soli, což znamená, že svou denní potřebu sodíku pravděpodobně pokryjete pouze jídlem (jak kdo). Pokud do směsi přidáte slanou vodu, budete mít v těle příliš mnoho sodíku. V důsledku toho mohou být vaše ledviny zahlceny snahou zpracovat všechnu přidanou sůl, což může způsobit poškození ledvin. Tak na to pozor.
Sponzorováno
Zkoušeli jste opatrně mořskou vodu pít? Pamatujte, že to musí být pěkně čistá voda, ne mořská voda ze zaplněné pláže v Italském letovisku.
O moři si dále přečtěte
- Mořské řasy na vlasy – jaké nabízí výhody a účinky?
- Mořský vzduch a zdraví – jaké má účinky?
- Mořský fytoplankton a zdraví – toto je možná potravina budoucnosti
Studie a zdroje článku
- Potential Health Benefits of Deep Sea Water: A Review Autor: Samihah Zura Mohd Nani
- Zdroj fotografie: VaDrobotBO / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moře a zdraví
Přečtěte si také naše další články