Sponzorováno

Muž u porodu: Co by měl dělat a čemu se vyhnout? 4.88/5 (8)

Muž u porodu: Co by měl dělat a čemu se vyhnout?O tom, zda vám při porodu bude asistovat váš muž, případně někdo jiný, se předem domluvte. Vzájemně se do ničeho nenuťte! Má muž muž při porodu své partnerky nějaký význam nebo je to spíše módní trend?
V odborném světě na to existují dva názory. Jeden zastupuje francouzský porodník Michael Odon, který tvrdí, že porod je vysloveně ženská záležitost a chlap tam nemá co hledat, protože to zastavuje ženskou energii. Druhý koncept reprezentuje americká porodní asistentka Ina May Gaskin, která naopak podporuje přítomnost otce u porodu. Z mého pohledu sedí oba principy. Ina Gaskin pracovala s tím, že páry se na porod připravovali dlouho dopředu a konflikty, vnitřní nastavení ve vztahu k rodičovství, k sobě pokud vlastní sexualitě řešily ještě před porodem. I ona přiznává, že zažila, jak se porod zastavil, když si žena zcela nevyřešila svůj vztah s mužem. Ukázalo se to právě během porodu. Takže podle toho, jak je partnerský vztah postavený, je třeba se rozhodovat, zda muž má být při porodu, nebo ne.

Nemám to brát trochu jako zradu, když tatínek s přítomností při porodu váha?

Určitě ne. Měla by to být smlouva kdykoliv vypověditelných z obou stran bez udání důvodu a bez toho, abyste si vzájemně dělali výčitky. Má to být společná dohoda, od které se dá na místě ustoupit. Pokud například muž řekne během porodu – nezlob se, musím jít na chvíli ven – měli byste to umět přijmout a pochopit, že je toho na něj hodně. Naopak, i vy máte právo říci, že to vnímáte jinak a potřebujete tam někoho jiného než svého muže. Ani on by se neměl urazit.

Řekli jste, že porod se někdy může v mužově přítomnosti zastavit. Jak je to možné?

Princip porodního procesu je založen na hormonech lásky – oxytocinu, prolaktinu a endorfinů, které se během porodu vylučují. Čím víc oxytocinu, tím lépe. Naopak, adrenalin je stresový hormon, který pomáhá zvládat krizové situace a krizová situace je pro tělo signál, že se nemůže rodit, protože není bezpečné, aby miminko přišlo na svět. Jestliže je tedy muž zdrojem produkce oxytocinu a dává vám pocit bezpečí, je jeho přítomnost dobrá. Ale pokud je zdrojem adrenalinu, například se bojí, a vy pak řešíte všechno možné, jen ne porod, tak nemůžete rodit. Já vždy nastávajícím maminkám říkám – nemůžete řešit velké dítě, když potřebujete porodit to malé!

Takže podle vás – otec při porodu ano nebo ne?

Podle mě by měly být v rámci přípravy na porod partneři k sobě velmi upřímní. Když je dohoda na obou stranách, tak přítomnost otce u porodu může být velkým přínosem. Vždyť často se říká, že mezi porodem a milováním není velký rozdíl – hormonální jsou to tytéž aktivity. Proto pokud se do porodního procesu dostane atmosféra vzájemné lásky, přijímání a dávání, tak to může být pro vás velkým zdrojem opory.

Co si myslíte o tvrzení, že porod je výsostná záležitost žen?

I to je v pořádku. Moje zkušenost je taková, že čím více se porod blíží, a také během něj, rodičky se více obracejí na ženy než na muže. Potřebují to s někým prožívat a mít možnost opřít se o zkušenou osobu, která jim potvrdí, že „ano, dá se to zvládnout.“ Je v tom ženská sounáležitost. Velkou otázkou je i intimita. Mnoho projevů chování během porodu se již nekontroluje v přední mozkové kůře, ale intuitivně. Hučíte, vzdycháte, hledáte si polohu, jednoduše se nekontrolujete. Toto je pro přirozený porod velmi důležité. Když vám to v té chvíli váš vztah s mužem nedovolí a musíte se ve svých projevech kontrolovat, porod se zákonitě zastavuje. Pokud tedy cítíte, že při porodu chcete mít ženu, raději se domluvte, že vás tatínek do porodnice doveze a bude čekat před dveřmi. A když se miminko narodí, vejde do porodního sálu a bude přítomen, když vznikne vaše nová rodina. Toto většinou zvládají všichni.

Sponzorováno

Dají se odhalit signály, které mi napoví, že můj muž na to nemá a souhlasil s přítomností při porodu jen kvůli mně?

Opakuji, je třeba si o tom otevřeně promluvit, to je nejdůležitější. Kromě toho, muž by neměl jít k porodu bez přípravy. Je dobré, aby věděl, jak porod probíhá, jak pozná, když to začne, jak vypadají jednotlivé porodní doby a kde je jeho role během nich. Je třeba probrat běžné strachy, například zda uvidí nástřih, zda tam bude hodně krve, kde má stát, že může odejít, co od něj konkrétně očekáváte a podobně. Na předporodním kurzu jsem zažila tatínky, kteří se rozklepali a zezelenali ještě ve fázi, kdy jsme si pouze povídali o porodu. Už to je signál. Další může být ten, že tématu porod se vyhýbá, nechce si o tom nic číst a podobně. Tehdy je dobré otevřeně se zeptat: Mohu s tebou počítat? Když ne, klidně mi to rovnou řekni, abych se mohla zařídit jinak.

Setkali jste se s tím, že žena nutila svého muže, aby šel k porodu?

Setkala jsem se jen s informací, když maminka tvrdila, že je to chlapova povinnost jít s ní, aby viděl, jak bude trpět. Toto je však naprosto zvrácená motivace a nejhorší možný modelu. Je to jako za trest. To je spíše obraz boje o moc v partnerství.

Několik nastávajících maminek se obává, že přítomnost partnera při porodu může zhoršit jejich další sexuální život

Ano, může to narušit sexuální život. Zpravidla se jako důvod udává, že muž vidí svou ženu spíše jako matku, vidí nástřih, hlavičku a podobně. Já jako psycholog bych spíš pátrala po tom, jak porod proběhl a zda nenastala situace, když ho žena vnímala jako traumatizující. Například jako nějaké násilí, které se jí dělo ze strany presonálu a otec na něm kooperoval minimálně tak, že tomu nezabránil, případně se postavil na stranu lékařů. Když se s takovou traumatem nepracuje a ani miminko nestačí na to, aby se z toho žena dostala může to přerůst do deprese. Dalším tématem je narušení sexuálního života samotným narozením dítěte – rovnováha ze dvou musí rozložit na tři lidi. Navíc, žena po porodu je hormonálně nastavena na péči o miminko a kojení, vysoká hladina prolaktinu přirozeně tlumí libido. A tak jí sexuální život napadne až v druhém plánu.

Může být porod pro muže pozitivní zážitek?

Já zažívám většinou to, že pokud byl do procesu porodu muž zahrnut a nebyl pouze v roli pozorovatele, když se zúčastnil pomoci ženě, čili fungovaly jako pár, tak to posílilo jejich vztah. Měl zážitek z toho, jaká je jeho žena úžasná, jak byl schopen pomoci jí, ochránit ji. Muži by si měli uvědomit, že jejich přítomnost při porodu nemusí znamenat žádnou konkrétní činnost, stačí, když tam jsou jako faktor bezpečí.

Čeho se vlastně muži bojí?

Sponzorováno

Často je to nejistota z neznámého prostředí a situace. Zároveň do toho vstupuje i faktor obav o vás a dítě, jste jeho nejbližší lidé, kteří jsou v krizové situaci, a muž nemá žádné reálné kompetence, aby vám pomohl. Navíc je bezmocný ve vztahu k vaší bolesti, nemůže ji převzít , aby vám pomohl. Muž, který je nastaven na to, aby vás ochránil, se může cítit, že selhal.

Muž během porodu

Měl by:

  • být nápomocný – poskytuje bezpečí, podporu, úlevové techniky
  • pomoci při prosazování partnerčiných představ, hlavně v péči o dítě po porodu, zajistit bonding, tedy aby miminko personál hned neodnesl
  • při akutním císařském řezu otec může doprovázet miminko na ošetření, sledovat, co se s ním děje,
  • pokud miminko odnesou, měl by ho určitě vyfotit, fotka bude pro maminku mnohem více než jen informace, že dítě je v pořádku

Neměl by:

  • ženu zpochybňovat, křičet, poučovat, hodnotit, komentovat a chovat se s despektem
  • vstupovat do konfliktu s personálem, neboť to zvyšuje stres, může polemizovat, ale musí to dělat asertivním a ne agresivním způsobem
  • žertíky a odpoutávání od porodu jsou dobré na úvod porodu, později se má ztišit, abyste se mohli koncentrovat na kontrakce
  • o případném focení a natáčení je třeba dohodnout předem, mělo by se až tehdy, když se miminko narodí a vznikne nová rodina

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva