Obsah článku
Social freezing je trendem zejména v zahraničí. Využívají ho zejména mladé ženy, aby uchovaly svůj genetický materiál v rámci plánování rodičovství v pozdějším věku. Je pravděpodobné, že to brzy začnou dělat i mladé emancipované ženy u nás.
Social freezing však nemá jen výše zmiňovaný význam. Poskytuje také možnost mít zdravou rodinu mladým pacientům s různými zdravotními diagnózami, kvůli kterým musí podstoupit agresivní léčbu. Ta může mít negativní vliv na jejich pohlavní buňky. Mladí muži či mladé ženy si mohou například před radioterapií nebo chemoterapií dát odebrat své pohlavní buňky a nechat je zamrazit. Pokud si budou chtít po vyléčení založit rodinu, jejich takto dříve „odložený“ genetický materiál tak zůstane nepoškozený, nedotčený.
Social freezing je preventivní zamrazení spermií nebo vajíček za účelem pozdějšího použití. Schopnost ženy otěhotnět klesá s věkem a ve 40 letech otěhotní bez větších problémů pouze 20 % žen.
U chemoterapie či radioterapie dochází k poškození genetické informace v pohlavních buňkách
Úspěšnost léčby rakoviny je v současnosti velmi vysoká a bude se nadále zlepšovat. Jenže při chemoterapii či radioterapii dochází k poškození genetické informace v pohlavních buňkách, což může negativně ovlivnit budoucí plod. Proto by měl být tento druh léčby pro tyto pacienty hrazen zdravotní pojišťovnou.
Další zajímavostí kongresu byl popis transplantace vaječníkové tkáně. Léčba se týká mladých onkologických pacientek, kterým se před léčbou odebere zdravá tkáň, zamrazí se a po léčbě se transplantuje zpět. Když se tkáň uchytí, produkuje zdravé pohlavní buňky, protože nebyla zasažena agresivní onkolečbou.
Zmrazování lidských spermií, vajíček
V laboratoři je umístěna tzv. tkáňová banka, kde se zmrazuje a uchovávají oocyty (vajíčka) i spermie. Veškerá tkáň v takové bance je uložena zmrazená v kapalném dusíku při teplotě -196 °C ve vakuově vyložených nádržích, které jsou řízeny počítačem a monitorovány 7 dní v týdnu pomocí speciálního poplašného systému.
Jak jsou zmrazená vajíčka skladována a sledována?
Vzduch, který dýcháme, obsahuje plyn zvaný dusík. Tento plyn tvoří asi 78 % vzduchu kolem nás. Pokud se plynný dusík ochladí, stane se kapalným při -196 °C. Tato kapalina je velmi stabilní a snadno se s ní pracuje. V laboratoři jsou velké nádrže naplněné tekutým dusíkem, ve kterých se vše uchovává.
Každá taková nádrž je ve skutečnosti jako velká termoska, protože je vakuově obložena. Všichni pacienti mají v nádrži vyhrazené skladovací prostory, kde jsou uchovávána jejich vajíčka nebo či spermie.
Každá nádrž prochází denně fyzickou kontrolou, při které se hledají problémy nebo známky problémů. Množství dusíku v nádrži je hodnoceno jako prostředek sledování možného pomalého úniku nebo hrozícího selhání nádrže. Dusík v nádrži se denně doplňuje, protože se neustále pomalu odpařuje.
Elektronické monitorování nádrží využívá různé senzory, aby bylo zajištěno, že nádrže fungují podle specifikací. Sondy připojené k nádrži detekují zvýšení teploty v nádrži nebo pokles hladiny kapaliny v nádrži. Senzory jsou připojeny k telefonnímu poplašnému systému, který často přímo upozorní obsluhu na poplachový stav i mimo běžnou pracovní dobu.
Sponzorováno
Telefonní výstražný systém je složité monitorovací zařízení. Vyžaduje, aby bylo v kteroukoli chvíli kontaktovatelných více lidí, a střídavě volá a odvolává každou osobu, dokud někdo nezareaguje na poplach. Cílem laboratoře je mít embryologa v laboratoři maximálně 30 minut (ve dne nebo v noci) po spuštění alarmu. Poplašný systém je testován každý týden a v případě výpadku proudu pokračuje v provozu na baterie. Poplašný systém lze také kontrolovat na dálku. Stav každé jednotlivé nádrže lze kdykoli telefonicky zjistit.
Jak dlouho mohou být vajíčka a spermie takto skladována?
Nikdo vlastně neví, jaká může být maximální doba takového skladování. Postupy pro zmrazení vajíček a spermií byly vyvinuty v roce 1984 a široce se začaly používat až koncem 80. let. To znamená, že nejdelší doba skladování lidského embrya je cca 35 let a pacienti, kteří nechali embrya takto dlouho skladovaná, se pro ně obvykle nevracejí. Někteří pacienti se vrátili po 10-15 letech a embrya byla úspěšně rozmražena a vytvořila zdravá miminka. Po tomto časovém rámci nevíme, jak dlouho vajíčko nebo spermie zůstane životaschopné, ale je možné, že udržované v tekutém dusíku může být takto embryo životaschopné neomezeně dlouho.
Jak se rozmrazují vajíčka a spermie?
Proces zmrazení již byl vysvětlen. Rozmrazování embryí je jednoduše obrácením postupu zmrazování.
Když embryolog vyjme vajíčka či spermie z mrazáku, musí být druhý embryolog svědkem aktu a ověřit identitu předtím, než mohou být rozmražena. Jediný embryolog nemůže za žádných okolností vyjmout vajíčka a spermie z mrazáku bez dalšího embryologa, který by potvrdil správnou identifikaci.
Vajíčka a spermie z mrazáku (při -196°C) se zahřejí na tělesnou teplotu během 2-3 sekund. Tato metoda rychlého rozmrazování minimalizuje poškození ledem, které by se mohlo vytvořit během zahřívání. Embryolog musí odstranit speciální nemrznoucí směs a nahradit vodu, která byla odstraněna v době zmrazování.
Vše může být připraveno k přenosu již za 40 minut po opuštění mrazáku.
Shrňme si informace – Co zahrnuje zmrazení vajec?
Plodnost klesá u všech žen v průběhu času, se strmým poklesem mezi 35. a 45. rokem. Tento pokles kvality a množství vajec kolísá, u některých žen nastává dříve a u jiných později. Pokles potenciálu plodnosti s věkem je spojen se zvýšeným rizikem potratu nebo chromozomálně abnormálního dítěte s postupujícím věkem.
Vzhledem k tomu, že vajíčka lze zmrazovat donekonečna a mají nejvyšší potenciál plodnosti u mladších žen, je zmrazení vajíček účinným prostředkem ochrany budoucí plodnosti. Zmrazené vajíčko lze rozmrazit, zkombinovat se spermatem v laboratoři a implantovat do vaší dělohy (in vitro fertilizace).
Ženy, které odkládají reprodukci z osobních nebo zdravotních důvodů, nebo se připravují na léčbu rakoviny, která by mohla snížit budoucí plodnost, mohou nyní před zahájením chemoterapie a/nebo radiační terapie zmrazit vajíčka pro budoucí použití.
Pro muže, kteří ze zdravotních důvodů odkládají reprodukci a u kterých může chemoterapie a/nebo radiační terapie snížit budoucí potenciál plodnosti, je zmrazení spermatu důležitým způsobem, jak ochránit budoucí potenciál plodnosti.
Spermie se promyjí a spočítají a poté mohou být zmraženy na dobu neurčitou.
Váš lékař vám může pomoci pochopit, jak zmrazení vajíček funguje, potenciální rizika a zda je tato metoda zachování plodnosti pro vás vhodná na základě vašich potřeb a reprodukční historie.
Sponzorováno
Šance na otěhotnění po implantaci je zhruba 30 až 60 procent, v závislosti na vašem věku v době zmrazení vajíček. Čím starší jste v době zmrazení vajíček, tím nižší je pravděpodobnost, že se v budoucnu narodíte živě.
A dále si na toto téma přečtěte
- Zmražené sperma: Stejně dobré jako čerstvé či dokonce lepší?
- Pánové pozor – Pravidelné saunování uvaří spermie. Jak na lepší kvalitu spermií?
- Jak na zdravé spermie? Tajemství je v mrkvi a další barevné zelenině!
- Jak mít více spermií? Jak navýšit jejich počet i kvalitu?
Zdroje článku a studie
- Social egg freezing: risk, benefits and other considerations Autor: Angel Petropanagos, PhD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy, plod
Přečtěte si také naše další články