Obsah článku
Bezchybný chrup, jakým se pyšní mnohé hvězdy, je často dílem šikovných rukou špičkových zubních lékařů, kteří mají k dispozici nejmodernější techniky a materiály. Každý člověk totiž nemá zuby přirozeně bílé. Bělení zubů je dnes běžný postup, jehož cílem je dosáhnout bělejší odstín zubní skloviny pomocí různých metod, ať už mechanických nebo chemických, případně i jejich kombinací. Barva zubů závisí na barvě dentinu, čili zuboviny (vnitřní vrstva zubu) a na barvě skloviny. Barva dentinu (různé odstíny žluté) závisí na genové výbavě člověka. Vybělit se dá pouze zubní sklovina, čili pokud je problém v dentinu, bělení nepomůže. Efektivnost bělení zubů je u každého individuální a závisí na původní barvě zubů, stravě a životním stylu.
Proč není sklovina bílá?
Zubní sklovinu nejvíce zabarvují:
- léky (tetracyklin)
- nadměrný přísun fluoru
- kouření
- barviva z potravin
- káva
- zelený a černý čaj
- sojová omáčka
- červená řepa
- červené a bílé víno
- borůvky
- marmelády
- bylinné tinktury
Barvu chrupu může ovlivnit například i nadměrné užívání fluoru v době mineralizace skloviny, takzvaná fluoróza. Může k ní docházet v případě nekontrolovatelných kombinací fluoridačních opatření, jako je například fluoridace pitné vody (například některé státy USA, fluoridové tablety, zubní pasty a potraviny s obsahem fluoru). Změna barvy zubů a kvalita zubní skloviny může být způsobena i poruchou metabolismu minerálů.
Domácí bělení zubů
Pro domácí bělení zubů jsou na trhu k dispozici různé volně prodejné pasty, tyčinky (pera), gely nebo whitening pásky na bělení zubů. Jejich výhodou je snadná dostupnost a nižší cena v porovnání s bělením zubů u stomatologa. Je třeba však připomenout, že nemusí fungovat tak, jak slibují reklamy a že hrozí poškození zubů a dásní. Všechny bělící prostředky se mohou nanášet pouze na zdravý a dobře ošetřený chrup, který je očištěn i od zubního kamene. Před každým bělením zubů je dobré se poradit se zubařem. Ten totiž umí zhodnotit vhodnost bělení podle stavu chrupu a kvality skloviny.
Možné komplikace při domácím bělení zubů
Některé bělící zubní pasty mohou být velmi abrazivní (brousící) a poškozovat zubní sklovinu. Na zubech často špatně drží některé držáky na bělící gel. Proto je vhodnější dát si v zubní ordinaci zhotovit nosič gelu na míru a gel si pak aplikovat doma sám. U bělících pásků pro zářivý úsměv se může stát, že na zuby dostatečně nepřilnou. Pak mají pouze slabý bělící efekt. Platí zde pravidlo vše s mírou. Výsledkem nekontrolovaného domácího bělení by mohly být poškozené zuby i dásně.
Sponzorováno
Přírodní bělení zubů – výhody a nevýhody
Mezi nejčastěji používané přírodní prostředky na bělení zubů patří jahody, mnutí zubů jemným dřevěným uhlím (tak se kdysi čistily zuby), solí nebo sodou smíchanou s vodou, případně s citrónovou šťávou. Některé zdroje doporučují i přetírání zubů citronovou nebo pomerančovou kůrou (její vnitřní stranou), případně žvýkání šalvějových nebo špenátových listů. Soda bikarbóna a kuchyňská sůl mají „určitý“ bělící efekt na zuby, ale při jejich intenzivní aplikaci může dojít k poškrábání zubní skloviny. Žvýkání šalvějových listů bělí zuby minimálně, ale velmi pomáhá při zánětech dásní. Žvýkání syrového špenátu může pomoci zbavit se nežádoucích žlutých skvrn na zubech. Bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších účinků je používání panenského kokosového oleje na bělení zubů. Po čištění zubů se zuby 2 minuty třou prstem nebo zubním kartáčkem namočeným do panenského kokosového oleje. Po několika týdnech by měly být zuby viditelně bělejší.
TIP: Podívejte se jak vybělit zuby doma
Bělení zubů v zubní ordinaci
Bělení zubů ve stomatologické ordinaci je určeno k dosažení maximálního bělícího účinku v krátkém čase, často dokonce již během jednoho sezení v ordinaci. K tomuto účelu se používají vysoké koncentrace účinných látek s pomocí tzv. bělících lamp (chemické bělení zubů). Při mechanickém bělení zubů se využívá pískování. Tehdy se na zuby pod tlakem aplikuje profylaktický prášek smíchaný s vodou.
Během bělení, při kterém se využívá tzv. „Modré světlo“, by měl mít klient na očích brýle. Pískování je ke sklovině šetrnější než chemické bělení zubů.
Kdy zuby nebělit
1. Bělení se nedoporučuje například mladým lidem a dětem, zuby na bělení reagují výraznější citlivostí a dochází k přechodné změně hydratace skloviny.
2. Rozhodně by si neměli bělit chrup lidé, kteří mají zuby příliš zdevastované. V takovém případě by mohlo bělicí činidlo proniknout do oblasti zubní dřeně a způsobit tak její poškození. Není to vhodné například u neošetřených zubů nebo u výplní s netěsnicími okraji. V takovém případě je třeba zuby nejdříve ošetřit a až následně lze přistoupit k bělení.
3. Bělení není vhodné ani tehdy, pokud máte plomby na předních zubech a zubní korunky. Umělé materiály, výplně a korunky se bělit nedají, nereagují, a tak zůstanou v původní barvě. Na tuto skutečnost je třeba pacienta předem upozornit, protože pak bude muset investovat do výměny těchto náhrad pro jejich přizpůsobení nové barvě.
4. Po dentální hygieně musí někteří s bělením počkat. Před bělením se dělá dentální hygiena. Pokud je vše v pořádku, možné je následně bělit. Pokud jsou však zuby po hygieně citlivé, dásně krvácejí, třeba s bělením asi 10 až 14 dní počkat, dokud se nezhojí zánět měkkých tkání.
TIP: Babské rady pro bělení zubů
Bělení zubů se nedoporučuje v následujících případech:
- po stomatochirurgickém zákroku
- při radioterapii
- během těhotenství nebo kojení
- při nošení zubního strojku
- u lidí s poškozenými zuby (zlomený zub, poškozená sklovina atd.)
- u parodontitidy (paradentózy, parodontózy)
- pokud se neumíte vzdát kouření
- pokud nechcete omezit konzumaci barvících potravin a nápojů během bělícího procesu a po něm.
Bez ohledu na metodu bělení zubů je velmi účinné vždy půl hodiny po jídle důkladně vyčistit zuby i mezizubní prostory a po konzumaci barvících jídel a nápojů vypláchnout ústa čistou nebo ústní vodou.
TIP: Jak na bělení zubů jahodami nebo listovou zeleninou?
VIDEO: Jak doma vybělit zuby
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články