Obsah článku
- Melasa je vedlejším produktem při zpracování cukrové třtiny nebo cukrové řepy na cukr. Obsahuje vysoký obsah cukru a různé minerály a vitamíny. Z hlediska nutričního složení je melasa bohatá na železo, vápník, hořčík, draslík a vitamín B6.
- Z hlediska zdraví existují některé faktory, které je třeba zvážit. Podíváme se na ně v tomto článku.
- Nutriční hodnota melasy: Melasa obsahuje určité množství živin, jako jsou minerály a vitamíny. Přispívá tak k jejich dodávání do stravy. Nicméně, množství těchto živin je relativně malé ve srovnání s doporučenými denními dávkami. Melasa tak nemůže sloužit jako hlavní zdroj živin.
- Má vysoký obsah cukru: Melasa je bohatá na cukr. Při konzumaci melasy je třeba brát v úvahu její vysoký obsah sacharidů. Lidé s cukrovkou nebo s omezením příjmu cukru by měli omezit konzumaci melasy nebo ji konzumovat s rozumem.
- Má vysoký glykemický index: Melasa má vysoký glykemický index, což znamená, že rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi. To může být problematické pro lidi s cukrovkou nebo těmi, kteří se snaží udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
- Kontaminace těžkými kovy: Některé melasy mohou obsahovat stopové množství těžkých kovů, jako je olovo, ze znečištění životního prostředí nebo způsobu zpracování. Je proto důležité vybírat kvalitní a certifikované melasy od důvěryhodných výrobců.
- Celkově lze říci, že melasa může být přiměřenou součástí vyvážené stravy v malém množství. Je však důležité brát v úvahu její vysoký obsah cukru a konzumovat ji s rozumem. Osoby s určitými zdravotními podmínkami by měly před konzumací melasy konzultovat se svým lékařem nebo dietologem.
Všechny vzácné látky zůstávají v melase
Melasa je tmavě hnědý až černý hustý sirup. Vznikla náhodou a to jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Při zpracování cukru z cukrové řepy vzniká řepná melasa a při zpracování třtinového cukru, který se vyrábí z cukrové třtiny, vzniká zase třtinová melasa. Obě se však vyrábějí stejným procesem.
Jak se melasa vyrábí?
Po vylisování cukrové třtiny nebo řepy, vzniká čistá šťáva, která se nazývá melasa a z ní se dále extrahuje cukr. Počtem extrakcí se snižuje podíl cukru v melase, ale množství vzácných látek se nemění, protože ty v cukru nezůstávají. Naopak zůstávají vysoce koncentrované právě v melase, která neobsahuje žádný normální cukr, jen glukózu (hroznový cukr) a fruktózu (ovocný cukr).
Melasa – bohatá na minerály, stopové prvky a vitamíny
Melasa je malý zázrak. Je jedním z nejbohatších zdrojů organického železa. Ve svém nenápadném vzhledu ukrývá množství tělu prospěšných látek:
Sponzorováno
- minerály: vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík, sodík, zinek, měď, chrom
- vitamíny: B1, B2, B6, C, kyselinu pantotenovou a kyselinu listovou
- nenasycené mastné kyseliny: kyselinu linolovou, kyselinu linolenovou a kyselinu olejovou
- stopové prvky
- bílkoviny
- 18-20% cukru, ale pouze ve formě glukózy a fruktózy
TIP: Máte v těle dostatek železa?
Je melasa lék na civilizační choroby?
Ano, mnozí ji za něj považují. V zemích, kde se vyrábí a ve velkém konzumuje se téměř vůbec nevyskytovaly takzvané civilizační choroby, jako rakovina, vysoký krevní tlak, nemoci srdce, arterioskleróza, metabolické poruchy, ani onemocnění trávicího ústrojí, alergie nebo bolesti kloubů, kostí a páteře. Mnozí lidé se na základě jejího cenného obsahu domnívají, že je to v těchto zemích způsobeno právě vysokou konzumací melasy.
Dietní potravina doporučená odborníky
Kromě toho, že obsahuje množství prospěšných látek, je vhodná i jako dietní potravina, například pro lidi, kteří mají omezený příjem cukru. Melasa se totiž používá jako sladidlo, ale přitom žádný cukr neobsahuje. Obsahuje pouze glukózu a fruktózu, které jsou při dietetickém režimu dovoleny. Jsou významné tím, že působí velmi dobře na trávení a ve vašem trávicím traktu nezůstávají a nekvasí v něm, ale se rychle vstřebají a dodají tělu potřebnou energii. Koupě melasy vás určitě nezruinuje, můžete ji dostat již za 50-80Kč.
Použít ji můžete jako lék, sladidlo nebo potravinu
Melasa se vyznačuje velmi výraznou chutí. Konzumovat ji můžete samostatně jako lék po lžičkách. Doporučují se 1 – 3 lžičky denně, buď samostatně, nebo rozpuštěné v nápoji. Může se použít například do koláčů na oslazení, nebo i do jídel čínské a indické kuchyně. Používá se zejména jako přírodní sladidlo, ale i na natírání pokožky při ekzémech a psoriáze a také k prevenci a léčbě různých onemocnění:
- osteoporóza – obsahuje více vápníku než mléčné výrobky
- anémie – jeden z nejbohatších zdrojů železa
- nervové a imunitní poruchy
- kardiovaskulární onemocnění
- při problémech s nadváhou – obsahuje o dvě třetiny méně kalorií než med ao polovinu méně kalorií než cukr
- vhodná při stresu
- pomáhá při vypadávání vlasů
Mrkněte také na další informace o melase.
Sponzorováno
A co vy? Používáte melasu? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- The effect of sugar cane molasses on the immune and male reproductive systems using in vitro and in vivo methods Autorka: Farzana Rahiman
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví, Stopové prvky
Přečtěte si také naše další články
mozna se pletu, ale v chemii jsme se učili, že glukoza a fruktoza jsou cukry – jednoduché sacharidy. melasa sice není vylozene sladká ale cukru obsahuje hodne, proto se řadí mezi sladidla…. a asi prospěšných látek obsahuje hodne, ale množství které se konzumuje je spíše par cajovych lzicek denně (asi si nikdo nedá melasu s kaší ale do kaše přidá trochu melasy…)