Obsah článku
Mechanoterapie je fyzikální terapie aplikující mechanickou energii působením mechanických sil. Terapie se provádí přímo terapeutem, prostřednictvím přístrojů nebo ultrazvukem.
Mechanoterapii můžeme tedy klasifikovat na ruční, přístrojovou mechanoterapii a ultrasonoterapii. Jde tedy o obor fyzioterapie, v němž se uplatňuje masáž, polohování, pasivní cvičení a manipulace. Formu mechanoterapie určuje lékař, stejně i trvání a druh vhodné procedury. Léčebné procedury mechanoterapie zahrnují léčebné masáže, bodové aplikace, extenze, trakce, manipulace, pasivní pohyby, polohování kloubů. Trvání většiny mechanoterapeutických procedur je 20 minut a mohou se užívat pouze po indikaci odborným lékařem.
V uzším slova smyslu využívá statické a dynamické síly, aplikované pomocí různých přístrojů, nářadí a zařízení, k léčebně rehabilitačním účelům.
Princip mechanoterapie
Princip mechanoterapie spočívá v působení mechanické energie na lidský organismus na makroskopické nebo mikroskopické úrovni. Systém je vhodný pro léčbu pohybového systému, lokální a přenesené bolesti pohybového systému, úponových bolestí, kloubové zánětlivé procesy, degenerativní kloubní poruchy, natržení šlach a kloubních pouzder. Mechanoterapie využívá působení statických a dynamických sil na lidský organismus a je vhodným doplňkem ostatních fyzioterapeutických postupů při posilování svalů a zvyšování pohyblivosti kloubů. Zlepšuje uvolnění svalů, velikost kloubních rozsahů, vzájemnou koordinaci pohybů a správnost trajektorií pohybů.
Indikace
Mechanoterapie se zabývá vlivem mechanické energie na organismu (tah, tlak). Do mechanoterapie patří působení manuální síly, která se uplatňuje zejména při problémech v krční či bederní páteři, dále zahrnuje masáže a ultrazvuk. Tahem nebo tlakem masér působí na zkrácené svalové struktury, působením energie dosáhne natažení měkkých tkání a uvolnění kloubů, čímž se zlepšuje pacientova pohyblivost a odstraní se blokády. Mechanoterapeutickou masáží dochází k příjemnému uvolnění organismus, a to jak tělesně, tak i duševně. Pomocí masáže lze uvolnit ztuhlé svaly a odbourat stres.
Sponzorováno
Kontraindikace
Mechanoterapie se nedoporučuje při horečnatých stavech, akutních zánětlivých onemocněních, značné tělesné slabosti, hnisavých nebo plísňových onemocněních kůže, krvácivých chorobách, křečových žilách, těhotenství, menstruaci, osteoporóze, po hlavních jídlech.
Masážní techniky
1) Válečková masáž (rolling) – masážní válečky se pohybují pravidelně shora dolů a naopak po obou stranách zad. Šířka masáže se dá individuálně upravit. Natahováním svalstva se zmírňuje tlak mezi plotýnkami, zatížení zad se zmírní a tím se předchází bolestem.
2) Roztírací masáž (heading) – ztuhnutí zádového svalstva je uvolňováno prostřednictvím tlaku jakoby konečky prstů. Svalstvo se posílí a zpevní, výrazně se podpoří a prokrví, povzbudí se látková výměna. Jelikož svalstvo je hnětené až do hloubky, odstraní se tím ztuhlost a napětí ve svalech.
3) Tepová (tapping) masáž – ztuhnutí svalstva obvykle vede k nedostatečnému prokrvení, což je odstraněno stimulačně – a to poklepáváním, čímž se zlepšuje krevní oběh. Svalstvo se prohřeje a uvolní.
4) Shiatsu (human touch) masáž – speciálně vyvinuté masážní techniky optimálně simulují komplikované pohyby prstů, body se provádí stimulace akupresurních bodů, které jsou na zádech rozmístěny. Při tomto typu masážní techniky se dosáhne uvolňující účinek.
5) Vibrační (oscilační) masáž – vibrující agregáty se starají o prokrvení, prohřáté a příjemné uvolnění těla. Pro tento typ masáže se využívá masážní křeslo, jehož intenzitu si lze individuálně nastavit.
6) Tlaková masáž (air press) – používá se při ochablých podkožních tkáních. Lymfatický systém je možné speciálními masážemi, tzv. lymfodrenážemi oživit. Pomocí cíleného masážního tlaku je možné dosáhnout pročištění lymfy.
Mechanoterapie je obecné působení nebo využití mechanických podnětů na lidský organismus.
TIP: Znáte metodu EFT – může vám pomoci?
Sponzorováno
VIDEO: Jak může vypadat mechanoterapie? (anglicky)
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články