Sponzorováno

Mají barvy tabletek, pilulek a léků nějaký význam? 4.93/5 (14)

Spíše věříme léku, který se nám líbí a právě na toto se spoléhají výrobci.

Spíše věříme léku, který se nám líbí a právě na toto se spoléhají výrobci.

Léky jsou součástí našeho života. Možná jste se nikdy nezamýšleli, proč je vaše oblíbená tabletka proti bolesti růžová, proč má určitý tvar. Má to nějaký význam nebo jde o „náhodu“? Obsahují léky i něco jiného než účinnou látku?

Vznik tabletek se datuje do dob dávné egyptské historie. Právě v této době byla podána první nevábně vyhlížející tabletka faraónovi. Dnes bychom asi nesnědli nekvašený chléb nacpaný tehdy známými léčivými látkami. Myslet i na estetickou stránku léků se začalo v 60. letech minulého století. Léky málokdy obsahují jen léčivou látku.

Téměř všechny tabletové formě léčiva obsahují i ​​různé směsi pomocných léčivých látek, ochucovadla, konzervanty, látky řídící uvolňování, vstřebání.

Proč jsou různé barvy léků?

Barvy podporují účinnost léků

Z části se přikládá důraz i na estetiku a vábnost, protože je známo, že děti spíše spolknou něco, co má pro ně lákavou barvu. Výzkumy však dokázaly, že barvy léků podporují jejich účinnost. Právě psychické léčení hraje ve fázi nemoci důležitý proces. Spíše věříme léku, který se nám líbí a právě na toto se spoléhají výrobci.

Lepší rozeznání léků

Využívají se různé pastelové i syté odstíny. Šedé a černé pilulky se hledají těžko. Barevnost léků má význam také v odlišování jednotlivých pilulek hlavně u starších lidí.

Pro děti lákavější

Rodiče vědí, jaký je problém přemluvit děti užívat léky. Barevné pilulky připomínající bonbony vypadají dobře a lákají. Je třeba je uchovávat mimo dosah našich ratolestí. Do mnoha se přidává bonbónové a ovocné aroma (hlavně pilulky na snížení teploty, antibiotika) a děti si je samy žádají. Časy kdy bylo třeba honit a prosit děti pominuly právě proto, že se léky vyrábějí krásnější a chutnější.

Barvení a ochucování léků

Všechny složky v tabletách musí být schváleny Státním ústavem pro kontrolu léčiv a uvedeny v jeho seznamu. Evropská unie a hygienici dohlížejí na jejich pravidelnou kontrolu, toxikologické rozbory a následně prokázanou zdravotní nezávadnost. Předtím než se léky dostanou k uživateli, projdou mnoha testy.

Povolené přísady do léků

Nežádoucí účinky se vyskytují v minimální míře, ale vždy se najde osoba, která může reagovat na některou složku. Každý stav by se měl okamžitě konzultovat s lékařem a po vzniku nežádoucích účinků je třeba okamžitě zastavit užívat léky.

Sponzorováno

E110 – oranžová – používá se jako přísada v některých lécích a sirupech, vždy se uvádí na příbalovém letáku.

Přírodní barviva vyskytující se v lécích a sirupech:
E100 – kurkumin – má žlutooranžové a získává se z rostliny kurkuma
E120 – karmín – červená barva – získávaný z těl samiček hmyzu červec nopálový
E150 – karamel – různé odstíny hnědé, získává se karamelizovaným cukrem
E163 – z borůvek – krásná fialová barva
E171 – nerosty – krásná bílá barva

Výrobci se snaží používat k barvení a ochucování přírodní složky – výtažky z kurkumy, červené řepy, papriky, mrkve, chlorofyl. Získávají se z rostlin, živočichů, minerálů. Ne každé „éčko“ je škodlivé. V lécích můžeme najít E100 až E180 a povinně jsou uvedeny v příbalovém letáku mezi pomocnými látkami.

Máme možnost vybírat si takové léky jaké nám vyhovují. Přírodní barviva jsou určitě zdravější než syntetické – mohou podporovat vznik některých onemocnění (rakovina, hyperaktivita, alergie). Zatěžují žaludek, játra, střeva a ledviny. Jejich výroba je však méně nákladná.

Barvy v našem životě

Přečtěte si zajímavý článek o účincích barev na náš organismus. Ve zkratce:

  • bílá – tiší bolest, neutrální, nejlépe odráží světlo
  • červená – stimuluje, podporuje krevní oběh, snižuje pocit únavy, má schopnost rozpustit chronická onemocnění
  • oranžová – dodává optimismus, zvyšuje chuť k jídlu, má příznivý účinek na trávicí soustavu
  • zelená – dodává lásku, harmonii a klid, snižuje podrážděnost, únavu, uvolňuje, zajistí odpočinek, regeneraci, nabírání síly, snižuje tlak, roztahuje žíly, cévy
  • modrá – zklidňuje, chladí, má příznivý účinek na zrak, na některé typy zánětů, je užitečná proti bolestem a tepelným návalům
  • purpurová a fialová – pomáhá při relaxaci
  • žlutá – zmírňuje depresi, regeneruje vyčerpané nervy, přivádí do dobré nálady, pomáhá organismu ve vylučování škodlivých látek

VIDEO: Zajímavý dokument – barvy a „éčka“

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva