Sponzorováno

Linalool – co to je – jeho zdravotní účinky 4.81/5 (21)

Linalool je jen jednou částí levandulové vůně.

Linalool je jen jednou částí levandulové vůně.

Možná máte po ruce nějaký produkt, v jehož složení jste našli Linalool, a chcete vědět, co to je a jaké výhody Linalool nabízí. A jste zde správně. Právě o linaloolu bude tento článek.

Co je Linalool?

Linalool se přirozeně vyskytuje v silicích mnoha rostlin. Do kosmetických přípravků je přidáván pro svoji sladce citrusovou vůni. Bezpochyby jste se setkali s linaloolem, pokud jste někdy cítili vůni levandule – ať už čerstvé, sušené nebo ve formě levandulového éterického oleje.

Linalool můžeme nalézt ve více než 200 rostlinách, třeba těchto těchto řádů:

  • Hluchavkovité (Lamiacea) – sem patří třeba šalvěj, levandule, máta a jiné vonné byliny
  • Vavřínovité (Lauraceae) – vavříny, skořicovník a další
  • Routovité (Rutaceae) – sem patří citrusové plody
  • Houby
  • Břízy

Linalool má květinovou vůni podobnou levanduli s kořenitým nádechem, která je vhodná pro mnoho komerčních aplikací v krémech a olejích.

Jedním z nejběžnějších způsobů přijímání linaloolu je vdechování levandulových olejů obsahujících tuto aromatickou látku. Vaše tělo Linalool rychle metabolizuje.

Studie navíc naznačují, že Linalool má mnoho zdravotních výhod.

6 úžasných zdravotních výhod linaloolu

Jsou to tyto:

  1. Protizánětlivý prostředek a tlumič bolesti: Linalool je užitečný pro tlumení nadměrných reakcí těla na zranění nebo nemoci.
  2. Antiepileptikum: Linalool má antikonvulzivní vlastnosti – antikonvulziva jsou skupinou léčiv, která jsou používaná pro léčbu a prevenci epileptických záchvatů (křečí).
  3. Redukce stresu: Bylo prokázáno, že inhalace linaloolu působí jako anxiolytikum (snižující úzkost) a může zvýšit výkon imunitního systému.
  4. Proti hmyzu a komárům: Linalool dokáže odradit komáry s 93% účinností.
  5. Sedativum: Linalool může zlepšit spánek váš – budete tak mít více energie hned druhý den ráno!
  6. Antimikrobiální činitel: Linalool může zlepšit antimikrobiální vlastnosti.

Pojďme se na jednotlivé body podívat detailněji.

1. Linalool jako protizánětlivý prostředek a prostředek ke zmírnění bolesti

Zánět, který je charakterizovaný zarudnutím, otokem, bolestí a pocitem tepla je jedním ze systémů sebeobrany těla. Ačkoli zánětlivá reakce někdy hraje v našem těle prospěšnou roli, může také vést k chronickým zánětlivým onemocněním, pokud se neléčí.

Studie naznačují, že linalool má protizánětlivé vlastnosti, které jsou potenciálně užitečné pro tlumení nadměrné reakce na zranění nebo nemoci. V jedné studii vědci dokonce léčili otoky u potkanů éterickými oleji obsahujícími linalool. Výzkum navíc naznačuje, že může pomoci blokovat signály bolesti do mozku.

2. Linalool jako antiepileptikum

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přibližně 450 milionů lidí na světě v určitém období svého života utrpělo mentální, neurologické nebo behaviorální problémy.

Naštěstí vědci zaměřující se na rostliny a jejich deriváty odhalili potenciální terapeutické výhody terpenů, jako je třeba linalool, pokud se používají k léčbě nemocí centrálního nervového systému.

Epilepsie je jedním z těchto onemocnění. Epilepsie je vlastně skupina poruch charakterizovaných opakujícími se spontánními záchvaty – asi 1–2% světové populace s epilepsií bojuje. Až donedávna se zdálo, že jedinou odpovědí na tyto příznaky jsou farmakologická řešení.

Sponzorováno

Vědci však zjistili, že v rostlinách je přítomný linalool, který může pomoci snížit záchvaty a křeče snížením aktivity chemických látek v mozku zapojených do svalové kontrakce. Studie o antikonvulzivní aktivitě linaloolu v roce 2010 považovala linalool za velmi silný ve své antikonvulzivní kvalitě.

3. Použijte Linalool i ke snížení stresu

Uvolněte se a relaxujte pomocí tohoto terpenu. Ve studii o účincích inhalace linaloolu na krysách vědci zjistili, že působí jako anxiolytikum (reduktor úzkosti).

Vědci umístili na dvě hodiny krysy do stresového prostředí. Po expozici linaloolu vdechováním výsledky ukázaly, že hladiny stresu u potkanů klesly téměř ke zdravým, nestresovaným základním hodnotám.

4. Linalool jako účinný repelent proti komárům

Komáři jsou obecně jedním z nejplodněji se množících druhů hmyzu na planetě – ale tento otravný hmyz můžete držet na uzdě pomocí linaloolu, s jeho pomocí si můžete užít hezkou letní noc.

Ve studii z roku 2009, která testovala účinnost různých botanických repelentů proti komárům, sloužil linalool jako účinný repelent proti komárům uvnitř i venku. Uvnitř budovy 20 g 100% linaloolu umístěného v difuzoru odpuzovalo komáry o 93% lépe, než jiné, zatímco venkovní difuzory s linaloolem odháněly potenciálně škodlivý hmyz o 58% více, než jiné (ve vzdálenosti 6 m od difuzoru).

5. Linalool má sedativní účinky

Lidé mají tendenci používat levandulové éterické oleje, které jim pomáhají spát, protože studie naznačují, že zlepšují spánek. Mají zásadní význam pro uvolnění svalů a zpomalení srdeční frekvence. Ve studii s 31 americkými muži a ženami vědci zjistili, že jen pouhé čichání levandulového oleje před spaním zvyšuje kvalitu spánku a zvyšuje jejich energii ráno.

6. Linalool může zvýšit antimikrobiální vlastnosti

Kosmetika a léky obvykle vyžadují vysokou koncentraci éterických olejů, aby byla zachována jejich mikrobiální čistota. Tyto vysoké hladiny mohou u uživatelů s citlivou pokožkou nebo mohou způsobit alergie, reakce a podráždění.

Studie však naznačují, že když zvýšíte množství linaloolu ve stávajícím přípravku, můžete zvýšit jeho antimikrobiální vlastnosti, aniž byste tyto účinky negativní způsobili. Tato studie dále zjistila, že antimikrobiální účinnost olejů, jako je S. aromaticum a T. Vulgaris, se zvýšila proti škodlivým bakteriím, jako jsou P. aeruginosa, A. brasiliensis, S. aureus, E. coli a C. albicans v kombinaci s dalším linaloolem.

Vědci se domnívají, že je to kvůli synergickému doprovodnému efektu, ke kterému dochází, když jsou účinky kombinovaných sloučenin (jako terpeny) větší, než když je používáme jednotlivě.

Potenciální vedlejší účinky linaloolu

Tam, kde jsou výhody jakéhokoli produktu, existují i jeho stinné stránky, je-li produkt použit nesprávně. Potenciální negativní aspekty linaloolu jsou však minimální. Mezi vzácné nežádoucí účinky této sloučeniny patří podráždění kůže nebo alergická reakce při přímém kontaktu (zdroj zde).

Pouze 7% lidí, kteří podstoupili testování na podráždění pokožky linaloolem zažilo podráždění oxidovaným linaloolem.

A malá poznámka na závěr. Postupujte podle pokynů výrobce, a využijte sílu linalolu.

Linalool – sečtěme si to

Sponzorováno

Potenciální výhody, které linalool poskytuje, převyšují potenciální negativní aspekty tohoto terpenu. Tento terpen typu „vše v jednom“ se osvědčil jako repelent proti hmyzu, prostředek proti stresu i jako protizánětlivý prostředek.

Zdroje článku a studie o linaloolu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva